• majskrok

    Hur lång tid tog 5 minuters metoden för er?

    Hur länge var det skrik första kvällarna? Sover era barn hela natten nu?
    Min dotter är 11 månader och har skrikit 6 kvällar i rad över en timme. Fungerar inte metoden på henne?

  • Svar på tråden Hur lång tid tog 5 minuters metoden för er?
  • Zelmut
    MalinEddie skrev 2009-07-14 13:05:16 följande:
     Ett barn är dock ingen garanti för att barn inte far illa av den metoden. Det krävs mer än så. Har du nån forskning att hänvisa till eller så och då inte Eckerberg egna studie? Jag kan inte tänka mig att barnen mår bra när metoden utövas. Vem skulle må bra av att ignoreras? Det är enkel logik att barnen till slut ger upp. Det går att få barn till att bli glada att gå och lägga sig utan en sån grym metod. Jag har själv en dotter som gladligen lägger sig vid 18.30 tiden och här det aldrig varit tal om "gråta sig till sömns" metoder.Jag antar att tiden lär visa vem som har rätt av ossJag ä-r personligen sååå glad att fler och fler BVC faktiskt tar avstånd från 5mm numera. Det går framåt som jag ser det men jag respekterar att du ser det på ett annat sätty. Vi är alla olika.
    Precis.
    Man gör det man själv anser vad som är bäst för ens egna barn
  • 3barnsmor

    mina barn har mått jätte bra av det...
    Man vet om barnet är rädd eller inte, det hörs ju på deras skrik.
    Jag hör när min dotter bara är envis och arg för att hon ska sova eller om hon har drömt och är rädd :)
    Låta sina barn bestämma när dom ska sova är ju ingen höjdare.. när min man ska lägga våra barn så är dom mycket jobbiga pga att dom vet att han springer in till dom hela tiden när dom gråter och ofta tar upp dom.

  • Zelmut

    Maj Lis skrev 2009-07-14 13:27:11 följande:


    mina barn har mått jätte bra av det...Man vet om barnet är rädd eller inte, det hörs ju på deras skrik.Jag hör när min dotter bara är envis och arg för att hon ska sova eller om hon har drömt och är rädd :)Låta sina barn bestämma när dom ska sova är ju ingen höjdare.. när min man ska lägga våra barn så är dom mycket jobbiga pga att dom vet att han springer in till dom hela tiden när dom gråter och ofta tar upp dom.
    Håller helt med!
  • Em00

    Testa att hoppa över eftermiddagsluren ts,
    hon kanske inte hinner bli trött på den tiden
    som är, innan sovdags för natten...

  • Dr Mupp

    Det är helt normalt för en 11 månaders att vakna på nätter och äta. det du försöker göra är att tvinga bort henne från ett normalt mönster till ett onormalt.

    Det du l'är din dotter med 5 min metoden är att hennes behov inte är viktiga efter att visst klockslag. Efter ett visst klockslag kommer ni strunta helt i om hon är ledsen eller inte. Vill du verkligen lära henne det. Vi du lära henne att er kan man inte lita på.

    att barnet är nöjt och glatt efter 5 min metoden behöver inte betyda att barnet inte tagit skada. Det är nämligen att barn har en försvarsmekanism som gör att de blir glada och nöjda för att säkerställa att de blir omhändertagna. Bla visar grav misshandlade barn upp denna glada och nöjda sida.

    Det finns andra metoder, den bästa om mest effektiva metoden är att lyssna på barnet och ge den vad den behöver. Alla våra barn har börjar sova hela nätter och somna själv utan en endaste metod.

  • Queen70

    Ge inte upp. Snart har ni nog knäckt ungen så hon fattar att det är dags att börja ta hand om sina egna behov istället för att inbilla sig att morsan kommer så fort man är ledsen. Keep up the good work.

  • Queen70

    Absolut. Hemma hos oss funkar det utmärkt att slå den lille på fingrarna när han gör nåt dumt som att gräva i blomkrukan. Funkade på mig när jag var liten så varför skulle det inte funka på honom. Massa moraltanter som tror sig känna mitt barn bättre än jag själv har förståss åsikter. Men det är MITT barn. Låt alla göra det som passar dem bäst. Tvi för moraltanter.


    Zelmut skrev 2009-07-14 13:51:28 följande:
    Maj Lis skrev 2009-07-14 13:27:11 följande:
    Håller helt med!
  • Busbellan
    Queen70 skrev 2009-07-14 17:24:05 följande:
    Absolut. Hemma hos oss funkar det utmärkt att slå den lille på fingrarna när han gör nåt dumt som att gräva i blomkrukan. Funkade på mig när jag var liten så varför skulle det inte funka på honom. Massa moraltanter som tror sig känna mitt barn bättre än jag själv har förståss åsikter. Men det är MITT barn. Låt alla göra det som passar dem bäst. Tvi för moraltanter.
    Tycker inte konstigt att folk reagerar om du slår ditt barn på fingrarna och man BÖR reagera när man hör nåt sånt eftersom det faktiskt är olagligt
    Mamma till Nora, August och Ella
  • Em00
    Busbellan skrev 2009-07-14 17:51:36 följande:
    Tycker inte konstigt att folk reagerar om du slår ditt barn på fingrarna och man BÖR reagera när man hör nåt sånt eftersom det faktiskt är olagligt
    Hon är ironisk ^^
    Och barnslig...
  • Busbellan
    Em00 skrev 2009-07-14 17:52:26 följande:
    Hon är ironisk ^^Och barnslig...
    *pust*
    Nu känner jag mig dum, ironi som jag älskar och jag kopplade inte ens. Så kan det gå när man bara läser sista inlägget i tråden {#lang_emotions_embarassed}
    Mamma till Nora, August och Ella
Svar på tråden Hur lång tid tog 5 minuters metoden för er?