• Midka

    Tråddödare igen....

    Tja.. har hört att den gamla är på väg att dö, så om vi ska fortsätta får vi ordna en ny. Får se om detta blir en "äkta" tråddödare

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-12-20 11:34
    Här är nästa tråddödare. Välkomna!!!
    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m49482360.html

  • Svar på tråden Tråddödare igen....
  • Velour
    Scratchy skrev 2009-11-20 23:14:06 följande:
    Du borde skriva ut Velour ur ditt testamente. Det är tredje gången på två dagar som hon behandlar dig som luft.
    Näe, vet nån vad??

    Isnogood, jag är bara tankspridd och väldigt glömsk ibland. Lovar att bättra mig. Puss?
  • Isnogood
    Velour skrev 2009-11-20 23:14:03 följande:
    Hahah, varför är Östergötland Sveriges bondhåla egentligen, när Småland och Skåne finns?
    O..ligger du på deeeeen sidan.....Attans.....sörmlänning juh...

    Fast...min dotter o mina arbetskamrater stör sig på Stockholmsdialekten som hoppar fram titt som tätt....
  • Scratchy
    Velour skrev 2009-11-20 23:18:13 följande:
    Näe, vet nån vad?? Isnogood, jag är bara tankspridd och väldigt glömsk ibland. Lovar att bättra mig. Puss?
    Mmm, undra när tankspriddheten ska drabba någon annan än Isnogood...
  • Velour
    Scratchy skrev 2009-11-20 23:16:49 följande:
    Visste inte att Östergötland var det. Trodde vi vann. Men förmodligen, om det nu är så att Sverige ser ner på er så har det nog mest med dialekten att göra.
    Vadå visste inte? Du tyckte ju att vi var bönder ur det geografiska läget. Eller menar du att det bara är Linköping och Isnogoods område som är bonnigt?

    Fast jag avgudar östgötskan. Hade ett youtubeklipp i min pres på Anders och Måns där Måns försökte sig på östgötska. "Ska du hoa koål illir brickittir?"
  • Velour
    Isnogood skrev 2009-11-20 23:17:21 följande:
    Ameeen...jag står fast vid att vi borde få stå på handikappsparkeringarna (låååångt ord..) o få gå före i kön...
    Jo, det vore väl en fördel. "Gå undan, nu kommer vänsterhänta jag"!
  • Velour
    Scratchy skrev 2009-11-20 23:17:47 följande:
    Vilka? Igenväxt livmoder?
    Jag vet inte. Har du vaccinerat dig?
  • Scratchy
    Velour skrev 2009-11-20 23:20:41 följande:
    Vadå visste inte? Du tyckte ju att vi var bönder ur det geografiska läget. Eller menar du att det bara är Linköping och Isnogoods område som är bonnigt?Fast jag avgudar östgötskan. Hade ett youtubeklipp i min pres på Anders och Måns där Måns försökte sig på östgötska. "Ska du hoa koål illir brickittir?"
    Ja, ni är bönder på grund av det geografiska läget. Det säger ju ingenting om Småland för det var ju inte med i diskussionen.

    Jag menar, om jag är en människa betyder ju inte det att inte du också kan vara en människa. Liksom...
  • Scratchy
    Velour skrev 2009-11-20 23:22:29 följande:
    Jag vet inte. Har du vaccinerat dig?
    Nej, och jag tänker inte göra det förrän de binder fast mig och vaccinerar mig mot min vilja. Clockwork Orange-stil.
  • Velour
    Isnogood skrev 2009-11-20 23:19:07 följande:
    O..ligger du på deeeeen sidan.....Attans.....sörmlänning juh... Fast...min dotter o mina arbetskamrater stör sig på Stockholmsdialekten som hoppar fram titt som tätt....
    Japp östgöteiranie. Vilken bra kombi va? Stockholmskan är lite kul ibland, men kul på det sätt att man skrattar lite när man hör det. "Reker"

    På östgötska blir det "oäkor"
  • Velour
    Scratchy skrev 2009-11-20 23:20:40 följande:
    Mmm, undra när tankspriddheten ska drabba någon annan än Isnogood...
    OK, då bestämmer jag att den tanksrpiddheten ska drabba dig ikväll..
Svar på tråden Tråddödare igen....