JULGODIS!
Har inte hittat någon tråd för julgodisbak ännu i år?
Har jag missat den eller har det bara inte startats någon?
Om inte annat så kommer det en tråd här!
Fyll på med era smaskigaste recept och andra tips och idéer!
Har inte hittat någon tråd för julgodisbak ännu i år?
Har jag missat den eller har det bara inte startats någon?
Om inte annat så kommer det en tråd här!
Fyll på med era smaskigaste recept och andra tips och idéer!
Ludicrous: Jag vet
Vi kanske får ta en julgodis-bakar-kväll?!
Leila gjorde något julgodis förra året med nutella i. Någon som har receptet?
Leila's cornflakes crisp
Recept:
100 g ljus mjölkchoklad
250 g nougat
1 burk (350 g) nutella
1 l cornflakes
Mörk choklad
1. Hacka den ljusa mjölkchokladen och smält den tillsammans med tärnad nougat och nutella i ett vattenbad (i en stor skål över en kastrull med kokande vatten). Ta av skålen från värmen.
2. Vänd försiktigt ner cornflakes i chokladblandningen.
3. Häll ut detta i en liten rektangulär form, 26 x 13 cm klädd med bakplåtspapper. Packa försiktigt ihop smeten så att inga lufthål uppstår.
4. Låt stelna i kylen och skär kakan i 2 x 4 cm breda bars/bitar. Doppa dem i mörk choklad. Låt stelna.
Jag tror absolut att man kan ta cashewnötter istället! Jag skulle kanske hacka av dem på mitten för att få lite mindre bitar, men det är en smaksak.
Ja man ska väl prova iaf =)
Det funkar säkert att ha i de nötter man gillar i Rocky Road-godiset. Vet andra recept på Rocky Road där man inte alls har i pistagenötter utan bara jordnötter. Tror kanske att det är Leila som har tillsatt det själv!
Har inte testat själv, men dessa recepten lät lite spännande.
Pistagekola
www5.arla.se/Default.aspx&RecipeID=31234
Lakritsknäck
www5.arla.se/Default____17653.aspx