• cid

    JULGODIS!

    Har inte hittat någon tråd för julgodisbak ännu i år?
    Har jag missat den eller har det bara inte startats någon?
    Om inte annat så kommer det en tråd här!
    Fyll på med era smaskigaste recept och andra tips och idéer!

  • Svar på tråden JULGODIS!
  • kokos
    Kryddburken skrev 2009-11-20 17:53:23 följande:
    Godistillverkningen fortsätter! Igår kokade jag Maraboufudge! Oj så gott, inte lika sött som skumtomte-fudgen heller, mer i min smak! Mjuk härlig fudge som smakar knäck! :) Recept + bilder : kryddburken.se/2009/11/20/maraboufudge/
    Åh den är SÅÅ god!!
  • cid

    Ludicrous: Jag vet Vi kanske får ta en julgodis-bakar-kväll?!

  • tindistar

    Leila's cornflakes crisp

    Recept:

    100 g ljus mjölkchoklad
    250 g nougat
    1 burk (350 g) nutella
    1 l cornflakes
    Mörk choklad

    1. Hacka den ljusa mjölkchokladen och smält den tillsammans med tärnad nougat och nutella i ett vattenbad (i en stor skål över en kastrull med kokande vatten). Ta av skålen från värmen.
    2. Vänd försiktigt ner cornflakes i chokladblandningen.
    3. Häll ut detta i en liten rektangulär form, 26 x 13 cm klädd med bakplåtspapper. Packa försiktigt ihop smeten så att inga lufthål uppstår.
    4. Låt stelna i kylen och skär kakan i 2 x 4 cm breda bars/bitar. Doppa dem i mörk choklad. Låt stelna.

  • Vafan dåh
    Vafan dåh skrev 2009-11-20 16:54:34 följande:
    I leilas rocky road kan man använda cashewnötter istället för pistage?
    Ingen som provat de? Pistage är INTE en favorit i våran familj..
  • Abrakadabra

    Jag tror absolut att man kan ta cashewnötter istället! Jag skulle kanske hacka av dem på mitten för att få lite mindre bitar, men det är en smaksak.

  • LillaMi81

    Det funkar säkert att ha i de nötter man gillar i Rocky Road-godiset. Vet andra recept på Rocky Road där man inte alls har i pistagenötter utan bara jordnötter. Tror kanske att det är Leila som har tillsatt det själv!

Svar på tråden JULGODIS!