LCHF
Efter 10 dagar hade jag gått ner 0,5 kg. sakta men säkert går jag ner =)
Efter 10 dagar hade jag gått ner 0,5 kg. sakta men säkert går jag ner =)
Cholkadcheesecake
8-10 pers.
150 gram mycket finhackade nötter
50 gram smör
4ägg
3dl grädde
200g philadelphiaost
300g choklad 70-85%
1msk ekologiskt vaniljsocker
(socker, stevia eller sockerersättning motsvarande
3-5msk för den som vill.)
Botten gräddas i ugn i 225 grader.
tillagas med fördel dagen innan servering. beroende på hur man vill servera, tillagas denna ljuvlighet i portionsformar eller s.k. springform. väljer du choklad med lägre kakaohalt får du en sötare anrättning. Den Airamska varianten är helt sockerfri.
Smält chokladen i värmebad eller mikro. var uppmärksam på att chokladen inte kommer i kontakt med vattenånga.
Lägg bakplåtspapper i botten på den form som skall användas. Hacka nötterna fint och blanda med smält smör. Fördela i botten på formen och grädda i 225 grader till gyllenbrun yta.
Dela gulor från äggvitor och vispa vitorna till hårt skum. Vispa grädden styvt i en skål för sig och vispa till sist äggulorna med osten, vanilj och eventuellt socker i en tredje skål.
Blanda försiktigt den något lite avsvalnade chokladen med hälften av grädden. Rör försiktigt med slickepott tills det blandar sig helt. Vänd resterande grädde, därefter ägg och ostblandningen och till sist de hårt vispade äggvitorna i smeten. Häll chokladsmeten ovanpå nötbotten och ställ i kyl över natt.
Vill du ha mer glasskaraktär går det fint att frysa tårtan, men inför servering tinas den svalt minst ett par timmar. Garnera gärna med choklad riven på rivjärnets grövsta sida och kanske några syrliga vackra bär.
Bara för att jag är så snäll får du receptet här, hittade nämligen heller inte på det.
Denna kaka har ätits på jobbet av både LCHF:are och andra dödliga med stor succe!
Har inte smakat själv men den verkar riktigt smarrig. Jag ska göra på 85% choklad då jag tycker det är gott och inte smaksättning förutom ev. lite vaniljessens.
Ps!
-3kg på två veckor!