Jahaa, såååå! Nu är ju det här min personliga åsikt, andra kanske finner det helt otroligt intressant med såna möten, men jag anser att det är slöseri med pengar.
Roses, ärligt hade du varit en anstäld på mitt företag och lagt på luren i någons öra för att personen åt eller rökte.. då hade du fått sparken. Har man valt ett serviceyrke så får man ta att folk inte alltid beter sig som man själv vill.
Åh, när jag satt i kundtjänst fanns det till och med folk som ringde in medan de satt på toa, det var ju mindre nice... Men det var bara att hålla rösten trevlig medan man satt och ulkade
Nej, men stressade kunder tror jag, det var många år sedan jag satt på den sidan så jag hoppas att mina kollegor på callcentret slipper alltför många sådana samtal.
En äldre släkting sa en gång: Ääder du äibel, ja sääl ääder inte sau maunga äibel, ja ääder mäist träipäror? Mitt svar: Ah, di ä lia goa bäigge tvau.
Träipäror har jag dock aldrig hört, vilken del av Skåne?
Min farmor kom från St Olof på Österlen och hon brukade t.ex. säga: "Humma daj litt" när man var "ivajen" Härrlett med reidit snack, finns för lite av det nuförtiden.