• Lady Dahmer

    Låt flickor få vara flickor, och pojkar få vara pojkar!

    En vännina till mig fick en sarkastisk kommentar om inköpet av Hello Kitty-prylar till sin pojke. "Jag undrar om du skulle klä din dotter i Hello Kitty? Eller är det enbart reserverat för pojkar, allt i jämställdhetens namn"  

    Och jag började fundera på vad som sagts.

    I "jämställdhetens namn" så är det omöjligt att göra lika så länge som omgivningen har olika förväntningar och bemötande på pojkar och flickor. En pojke i Hello Kitty uppmuntrar inte det sockersöta tjejiga och det sänder inte budskapet att "det här är en typisk pojke!" 

    När jag köper kläder till Ninja så är det med omsorg och eftertanke
    . Allt sockersött går bort. Allt som är för könsstereotypiskt avstår jag ifrån. Inga klänningar, ingen spets, inget rysh-pysh. Inget som signalerar "Jag är en söt flicka,, behandla mig därefter".

    Hade jag däremot fått en son så hade jag gjort tvärtom. Jag hade antagligen frossat i gull-gull, rosa och Hello Kityy och jag hade avstått från de mer dova färgerna (t.ex vissa av fem myror-kläderna som Ninja har)

    Detta är en del av vad man kallar "kompensatorisk pedagogik" vilken innebär enkelt att man medvetet försöker kompensera där det finns brister och motverka det traditionella könsmönstret.

    Hon kommer ju att få tillräckligt med uppmärksamhet utifrån sitt kön utan att jag behöver förstärka det.


     
    Det är också därför jag uppmuntrar hennes mindre "tjejjiga" kvalitéer (om vi nu ska envisas med att sätta ett kön på mänskliga egenskaper) som t.ex att ta plats, att höras, att synas, att busa, vara fysisk osv. (Jag vet att jag gjort mitt jobb då hon vrålandes brottar ner kusinen i leken)

    Men det handlar inte inte om att pojkar inte ska få leka med bilar eller flickor inte leka med dockor som många verkar tro. Och det handlar inte om att flickor inte ska tillåtas vara mjuka och tysta eller pojkar högljuda och busiga.

    Syftet är ju att stimulera barnet så att de överskrider de traditionella gränserna och ge dem möjlighet att utveckla samma förmågor oavsett kön.

    Tanken med den kompensatoriska pedagogiken är att alla barn ska få träna och utveckla förmågor för ökad självständighet och samhörighet. Traditionell uppfostran ger ju i allmänhet flickor mer av samhörighet och pojkar mer av självständighet.

    Hade jag haft en son så hade jag gjort tvärtom. Då hade jag dämpat det mest "pojkiga" och uppmuntrat det känsliga, det lugna osv.

    Omgivningen kommer ju liksom uppmuntra det könsstereotypa tillräckligt och på så sätt skapar man en balans.

    I jämställdhetens namn.

    (givetvis ska man ta hänsyn till individen. Det finns ju tysta känsliga pojkar och de behöver inte tystas mer, och samma sak med flickor. Man får titta till barnets behov och det bemötande barnet får av omgivningen)
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-20 12:15
    ... eftersom att många här inte verkar fatta att det inte handlar om tvång eller om att vägra sitt barn nåt så förklarar jag för femtioelfte gången:

    Ninja är två bast. Hon kan inte välja kläder själv. Nej, jag tänker inte låta na röja loss på hm för då skulle hon välja vuxentrosor och hattar.

    När hon får en egen vilja så kommer jag givetvis bejaka den. INOM RIMLIGA GRÄNSER. Vill hon ha en tjejig tröja så kommer hon få det och vill hon ha klänning så är det ok också.

    Men nej hon kommer inte få ha klänning varje dag till dagis/skolan , och nej hon kommer inte få bestämma och styra över klädinköpen.

    Men det går att komprimissa utan att göra våld på barnets personliga utveckling och smak.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-21 12:29
    för er som är nyfikna på att läsa och förstå mer om hur man tänker när man kompenserar:

    www.jamstalldskola.se/index.shtml
  • Svar på tråden Låt flickor få vara flickor, och pojkar få vara pojkar!
  • MLT
    MariaKsk88 skrev 2010-02-20 23:13:39 följande:
    Jag tror iaf inte att min son kommer tro att jag inte är för samma rättigheter för män och kvinnor bara för att jag klär honom i "pojkkläder". Det är skitlöjligt!
    Det är ju å andra sidan inte alls vad detta handlar om..
  • Tygtiiger
    LindaJohansson81 skrev 2010-02-20 21:14:08 följande:
    Jo men det är också många med mig som skrivit att barnen har haft tillgång till både "tjejiga" kläder samt vanliga "pojkkläder" och unisex. Men ALLA pojkar vill inte bära Hello Kitty tröjor, och bara för att de inte VILL det så har ungarna inte fått bestämma det själva? Precis som om ALLA tjejer vill bära Hello Kitty tex. Barn ÄR olika, gillar olika saker, inget är fel.
    Det går åt andra hållet också. Just nu gillar  min son rosa, han har alltid gillat glada, starka färger, i synnerhet rött och gult, och brukar få välja inom rimliga gränser. Det är ju han som ska ha kläderna, så då får han ju vara med och påverka. Jag vägrar ta på honom saker av dålig kvalitet, han får inte klä sig som en liten soldat och han får inte ha tröjor med rent motbjudande tryck, men i övrigt så får han välja rätt mycket.

    Det blir ju ett problem när han vill ha rosa. För om han väljer en rosa jacka så kan jag ge mig fan på att en massa mammor kommer att höja på ögonbrynen och tro att jag är en jävla pretto-mamma som tvingar på sonen rosa för att visa hur jämställd jag är och "använda honom som reklampelare för mina åsikter". Idioter. Men otrevligt ändå.
    Det andra problemet är att han kan få skit för det av äldre killar som gnölar om att det är en tjejfärg och mesigt, varpå barnet kommer hem och är ledset och inte längre vill ha sin jacka, och jag får köpa en ny dyr och han har lärt sig den onda läxan att han inte får ha vissa saker som han tycker om.

    Det blev aldrig något problem ity han valde en röd höst- och vårjacka och en blå vinterjacka. Och inget barn har kommenterat när han bär sin svarta hello-kitty-keps, tvärtom så krävde omedelbart hans bästa kompis en likadan.

    Men vuxnas fördomar om att lila och rosa är förbehållet flickor ställer till problem för de killar som gillar rosa eftersom det anses lite fjolligt och fel för pojkar att gilla flicksaker, flickor kan gilla killsaker och vara tuffa men tvärtom går inte. Tjejsaker har liksom lite lägre status så en kille i rosa klär ner sig och det är tydligen oerhört provocerande om man låter sina oskyldiga barn förnedra sig själva så.
  • neovictorian

    Som vanligt är det vuxenvärlden som orsakar de flesta problem genom sina tolkningar och övertolkningar.


    Jag är rätt Hello Kitty-tokig själv sedan länge.Men än så länge är det bara en av mina barn som delar det,femåriga dottern.Detta trots att jag varken haft tid eller intresse av att särbehandla mina många barn efter kön.
  • baby beluga

    har inte läst tråden men kan sympatisera med TS. dock har min son typ alltid valt kläder själv. han är bara 1.5 år men ända sedan han var 1 har jag hållt upp några olika grejer och så får han sträcka sig efter det han gillar. han sträcker sig nästan alltid efter rosa eller rött eller orange. så...han har mycket rosa och rött och får höra att han är en söt "liten tjej"...men för mig är det i vart fall viktigare att han blir glad av kläderna än att göra ett statement...jag känner mig styrd av könsrollerna om jag måste tänka på dem när vi handlar så jag skiter i dem rakt av...

  • Krätchen
    Lady Dahmer skrev 2010-02-19 20:44:46 följande:
    KOMPENSATORISK fostran. min dotter blir ju redan uppmuntrad av hela samhället att vara just en flicka, hon blir bekräftad när hon uppfyller rollen och ofta nedtonad när hon inte gör det. på vilket sätt är det att låta henne vara sig själv?
    Du överdriver.
  • Lady Dahmer
    Krätchen skrev 2010-02-21 04:25:04 följande:
    Du överdriver.
    nej det gör jag inte. det är snarare du som inte inser vidden av vad kläder faktiskt förmedlar. Öppna ögonen.
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • saraelena

    Jag tycker att du motsäger dig själv eftersom du säger att det är för att främja barnet att överskrida gränserna. Men att neka sitt barn att gå i klänning om hon nu älskar att göra det är löjligt och urdumt i mitt tycke. Det är inte jämställt någonstans, det är bara att försöka tvinga sitt barn till något som hon inte är. Min son älskar att dansa i klänning och skulle jag då tvinga honom att gå till dagis i klänning bara för att överskrida gränserna. Han får ha på sig det han vill när han går till dagis. 

  • Lady Dahmer
    saraelena skrev 2010-02-21 07:49:03 följande:
    Jag tycker att du motsäger dig själv eftersom du säger att det är för att främja barnet att överskrida gränserna. Men att neka sitt barn att gå i klänning om hon nu älskar att göra det är löjligt och urdumt i mitt tycke. Det är inte jämställt någonstans, det är bara att försöka tvinga sitt barn till något som hon inte är. Min son älskar att dansa i klänning och skulle jag då tvinga honom att gå till dagis i klänning bara för att överskrida gränserna. Han får ha på sig det han vill när han går till dagis. 
    men herregud människa. LÄS TS innan du svarar och drar slutsatser.
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • listo
    Tygtiiger skrev 2010-02-20 23:52:24 följande:
    Det går åt andra hållet också. Just nu gillar  min son rosa, han har alltid gillat glada, starka färger, i synnerhet rött och gult, och brukar få välja inom rimliga gränser. Det är ju han som ska ha kläderna, så då får han ju vara med och påverka. Jag vägrar ta på honom saker av dålig kvalitet, han får inte klä sig som en liten soldat och han får inte ha tröjor med rent motbjudande tryck, men i övrigt så får han välja rätt mycket. Det blir ju ett problem när han vill ha rosa. För om han väljer en rosa jacka så kan jag ge mig fan på att en massa mammor kommer att höja på ögonbrynen och tro att jag är en jävla pretto-mamma som tvingar på sonen rosa för att visa hur jämställd jag är och "använda honom som reklampelare för mina åsikter". Idioter. Men otrevligt ändå. Det andra problemet är att han kan få skit för det av äldre killar som gnölar om att det är en tjejfärg och mesigt, varpå barnet kommer hem och är ledset och inte längre vill ha sin jacka, och jag får köpa en ny dyr och han har lärt sig den onda läxan att han inte får ha vissa saker som han tycker om. Det blev aldrig något problem ity han valde en röd höst- och vårjacka och en blå vinterjacka. Och inget barn har kommenterat när han bär sin svarta hello-kitty-keps, tvärtom så krävde omedelbart hans bästa kompis en likadan. Men vuxnas fördomar om att lila och rosa är förbehållet flickor ställer till problem för de killar som gillar rosa eftersom det anses lite fjolligt och fel för pojkar att gilla flicksaker, flickor kan gilla killsaker och vara tuffa men tvärtom går inte. Tjejsaker har liksom lite lägre status så en kille i rosa klär ner sig och det är tydligen oerhört provocerande om man låter sina oskyldiga barn förnedra sig själva så.
    Du är klok som en bok, som vanligt
    Traddiraddiraj
  • Shoulou

    Har läst TS och endast delar av tråden.

    Jag känner inte igen detta alls. Inget av det stämmer in på mig och mina vänner som små. Inte heller stämmer det in på mina släktningar, mina vänners barn eller på det dagis jag arbetat på.

    Det har aldrig funnits en motsättning mellan att vara tuff och själlvständig och ha typ rosa Hello Kitty-klänning. Ingen jag har sett någonsin har blivit mer daltad och duttad med på grund av "tjejiga" kläder.

    Här är ett ex:gfx.aftonbladet-cdn.se/multimedia/dynamic/01014/kb_kitty_jutbring__1014360b.jpg

Svar på tråden Låt flickor få vara flickor, och pojkar få vara pojkar!