• Anonym

    Faderskap?

    Hur gör man med faderskap?? Räcker det med att man skriver på papper på soc eller måste dom ta dna-prov?

    Fan vad soc ska jävlas med en hela tiden

  • Svar på tråden Faderskap?
  • sirisdotter

    En anledning till att barn i görligaste mån bör veta vem den biologiska fadern är är ev. arvsanlag betr. sjukdomar.

  • Ungmamma83
    Anonym skrev 2010-02-19 17:11:22 följande:
    NÄ, INTE ALLS!
    om du uppger falsk pappa så har de absolut en anledning till det! dessutom som några redan sagt så är det straffbart att ljuga om faderskapet.
  • Anonym (va?)

    Det är väl inte straffbart att ljuga om faderskap, vad har ni fått det ifrån? Finns det något lagrum eller dom ni kan hänvisa till?

  • Anonym

    straffbart? jag ställde frågan här för ett tag sen om det är straffbart och fick då väldigt mååånga nej, vet ej som fick reda på det efter 30 år va ingeet straffbart där. och  till ts, tänk bara på om han vill skriva på och vet han inte är pappan så kanske ni blir osams i framtiden och han drar nytta av det

  • Danitra
    Anonym (va?) skrev 2010-02-19 17:56:37 följande:
    Det är väl inte straffbart att ljuga om faderskap, vad har ni fått det ifrån? Finns det något lagrum eller dom ni kan hänvisa till?
    Men visst försäkrar man med heder och samvete att man är far? Jag har inte koll på juridiken men det är ju definitivt lagar inblandade i det där och skulle det framkomma att man medvetet ljugit om faderskapet så borde det vara straffbart.
    Men det finns det säkert någon som kan svara bättre på.
  • Anonym (va?)
    Danitra skrev 2010-02-19 18:00:01 följande:
    Men visst försäkrar man med heder och samvete att man är far? Jag har inte koll på juridiken men det är ju definitivt lagar inblandade i det där och skulle det framkomma att man medvetet ljugit om faderskapet så borde det vara straffbart. Men det finns det säkert någon som kan svara bättre på.
    Jag har aldrig hört talas om att det skulle vara straffbart, i alla fall. Skulle bli väldigt förvånad om det är så.
  • sirisdotter

    Vad som borde vara straffbart är att uppge att fadern var okänd semesterromans för att på så sätt få underhållsstöd som ensam förälder, trots att det finns en pappa.  Om sedan biopappan är farligt kriminell missbrukare och det kommer att innebära livsfara att dra in honom i den nya familjens liv kanske det kan vara värt att slira på reglerna?

  • Fiyali

    Om biopappan till exempel vid senare tillfälle skulle stöta på de, och han lägger ihop ett och ett och begär DNA prov, så han bevisligen är pappa, kan han begära skadestånd etc.

  • Fiyali
    sirisdotter skrev 2010-02-19 18:04:45 följande:
    Vad som borde vara straffbart är att uppge att fadern var okänd semesterromans för att på så sätt få underhållsstöd som ensam förälder, trots att det finns en pappa.  Om sedan biopappan är farligt kriminell missbrukare och det kommer att innebära livsfara att dra in honom i den nya familjens liv kanske det kan vara värt att slira på reglerna?
    Absolut, som jag sa, det är inte alltid det "bästa" att dra in den biologiska pappan, men det är fortfarande rätt att göra det. Vid extrema fall där barnet kommit till vid våldtäkter borde man kunna få undantag, men då genom att just uppge "fadern okänd" och sen låta en annan man adoptera den.
  • Pernillaa

    Nu vet ju inte jag varför ts vill som hon vill men man bör ju ha i åtanke att om du ts och ''pappan'' blir ovänner och inte håller ihop senare i livet så är ju han fortfarande försörjningsskyldig för barnet även om han då kanske ångrar sitt faderskap.

    För att sedan inte tala om det här med om att barnet skulle råka ut för en olycka eller en sjukdom och behöva organ eller blod osv så kommer det fram då att pappan inte är den riktiga pappan...


    Alexander 050528 - Mini BF 100214
Svar på tråden Faderskap?