• jean1

    Bugaboo-tråd nr 21

    Snoppan skrev 2010-07-27 20:58:14 följande:
    Hur får ja bort sufflan på camen, ja vågar inte slita.. =)
    Ta tag i fästet som sitter runt ramen, sätt tummen på den lilla "ploppen"  och tryck ut åt sidan
  • jean1
    jean1 skrev 2010-07-30 23:15:51 följande:
    Passar Cameleons topset på Frogen?
    Ingen som vet ?
  • jean1
    Gosemysan skrev 2010-08-03 10:51:30 följande:
    Är det nån som har vinterhjulen till cameleon? Funkar de bra i slask och snö? Hur blir vagnen att köra med dem på?
    Vi hade vinterhjulen på från jan- mars/april (minns inte exakt) och jag tyckte de var överlägsna! Vi "invigde" ju vår vagn då i januari nå vi tog premiärturen så vi började köra med vinterhjulen och hade inte hunnit vänja oss vid småhjulen - kanske därför jag tyckte det kändes så smidigt. Vi hade mycket snö här, över 1 m, och gatorna var inte alltid plogade när vi skulle ut och gå och de tog sig fram i nysnön utan problem. Sedan är det ju som någon skrev att visst känns det att man kör i snö, men med vilken vagn gör det inte det? Vinterhjulen går ju att ha lite svängbara de med, även om jag personligen inte trivdes så bra med det. Om Buggan har ett minus för terrängkörning, så vägs det ofta upp av att vagnen är så pass lätt och smidigså det går bra att tex "hjälplyfta" lite i handtaget när man kör i snö eller på grövre sten.

    Det som jag dock upplevde som lite jobbigt i vintras när man körde runt på en nyfödd mini på 3 kg var att vagnen är lite stötig om väglaget inte är helt jämt, och det är det ju sällan vintertid. Beroende på var man bor då såklart. Kändes som om jag skulle ge dottern hjärnskakning ibland så då fick man gå väldigt sakta istället .

    men som svar på din fråga (blev långt inlägg!), så ja, vinterhjulen är bra i slask och snö tycker jag.
  • jean1

    Någon som vet om det kommer röda babyoveraller i höst, alltså fodrade med dubbla dragkedjor? Någon som kanske tom vet alla färger som kommer och vad priset brukar ligga på?

  • jean1
    Fidi skrev 2010-08-13 00:03:12 följande:
    Åh nu har jag hittat rätt!

    Vi ska inhandla barnvagn snart, och valet har bivit en Bugaboo camelon.
    Min fråga är nu.

    Borde jag köpa vinterhjulen till? Och Vilken bilbarnstol är det man kan klicka fast med adapters? 
    Vi har Maxi Cosi och den kan jag varmt rekomendera! Otroligt smidigt som babyskydd (säger även andra som "provlyfter" det) och till det babyskyddet är det smidiga adaptrar som är lätta att fästa på chassit, och babyskydet är lätt att fästa på adaptrarna. Satsa på en Maxi Cosi är mitt tips .

    Kan säga också att vi har använt babyskyddet på chassit massor, tycker det varit oumbärligt!
  • jean1

    Är det någon som testat Bugaboos sittdyna (seat liner)? Ska man satsa på en sådan eller ett lammskinn i höst, innan det är dags för åkpåsen? Tycker nog lammskinnet verkar mysigast men...

  • jean1
    Karo Lina skrev 2010-09-01 09:19:58 följande:
    Ungefär hur gamla var era barn när ni övergick från liggdel till sittdel?
    5 mån & 3 v
  • jean1
    Fornell skrev 2010-09-06 21:25:58 följande:
    Jag funderar på en bugaboo cameleon, vilket babyskydd rekomeneras som passar till den vagnen ?? För bugaboo har inga egna babyskydd va ??
    Bugaboo har egna babyskydd men jag vet inte hur de är.

    Vi har Maxi Cosi till vårt och är så himla nöjda, kan varmt rekomendera det! Lätt och smidigt att bära, barnet verkar sitta skönt (säger även andra föräldrar som har andra babyskydd, när de ser Maxi Cosi). Adaptrarna till chassit är också smidiga och babyskyddet lätt att klicka fast. Så jag rekomenderar starkt Maxi Cosi!
Svar på tråden Bugaboo-tråd nr 21