Sjukhus Mamman skrev 2011-02-15 21:17:19 följande:
ja om du förvarar den i solen
faktum e att under dom åren jag har haft bugaboo och hängt här inne så tycker jag att de e få som fått solblekta saker, värre e de om man tittar på andra vagnsmärken.
sen beror ju allt på hur gammalt sakerna e och hur dom förvarats. förvarar man en vagn på en solig balkong eller altan så kommer den bli blekt. ställer man in den eller skyddar den från solen så gott de går så borde de inte vara några problem.
Jag kan inte säga att jag vart så solsnäll mot mina vagnar. dom har hängt med på stranden, ut på landet med i båten osv. men har ändå inte blivit det minsta blekta.
Märkligt, men också bra såklart

! Vår vagn förvaras alltid inomhus så den enda gången den är ute är på promenader och jag har heller aldrig parkerat den i solen utana tt isf hänga något över sufletten så jag har minst sagt varit rädd om den, ändå solblekt... . Tittar man bara på sufletten så ser den inte blekt ut, men jämför man med tex sittdelsöverdraget så ser man att sufletten är lite ljusare.