Varför får barn konstiga namn?
Varför får barn konstiga namn? Tänker föräldrarna inte på barnen i framtiden utan bara på sig själva.
här är några konstiga namn jag kommer på nu på rak arn Ninja, sol, månstråle, petter-niklas.
Varför får barn konstiga namn? Tänker föräldrarna inte på barnen i framtiden utan bara på sig själva.
här är några konstiga namn jag kommer på nu på rak arn Ninja, sol, månstråle, petter-niklas.
Tycker att det låter svårt att välja namn om man som förälder ska lyssna på vad andra tycker. Har sammanställt allt det inte får vara från denna tråden och andra trådar.
Namnet får inte:
-vara för gammalt som tex Rafael
-vara för nymoderna som tex Nova, Tindra osv
-vara påhittade
-vara tagna för film/litteratur
-ha amerikansk klang
-ligga på top 100
-får inte sluta på Y
-får inte vara dubbel-namn
-får absolut inte stavas på något annat vis än som det "ska " stavas
-70 och 80-talsnamn som Anna, Johan, Linda, Fredrik är bannlysta
-får absolut inte vara "unikt" får då tror föräldrarna att deras barn är speciellare än någon annans
Shit alltså. Hade alla brytt sig om alla "regler" kring namngivning som folk har här, då hade vart enda unge fått gå namnlösa. Är det inte bra att alla har olika smak?? Även om man själv ogillar ett namn och man uttrycket att man tycker att det är fult, måste man lägga värderingar och racka ner på andra som valt det. Gör det dig som fördömer andras namn lyckligare? Mår du bättre av att sitta och säga att den förälder som vill ge sitt barn namnet liam är wt eller mår du bättre av att tala om för andra vilka konstiga namn de har till sina barn??
Att ett namn är fult, det kan man tycka likaväl som man kan tycka det är fint. Men att lägga värderingar om föräldrar och barn personligen är löjligt-
När jag såg rubriken tänkte jag skriva "för att alla inte är lika tråkiga som du"
haha Men när jag såg villka namn det var du menade så undrar jag med vad de föräldrarna tänker med..och vem de tänker på :p Faktiskt direkt TASKIG att döpa sitt barn till tex Petter-Niklas!!!!
Det är många som höjer lite på ögonbrynet när de får veta vad sonen heter.
Grannen t.o.m sa "Jaha, ja.. ett sånt påhittat supermodernt namn!"
blev lite paff men borde ha gett lite svar på tal.
Vi valde ett namn som härstammar från vårt land, det är även ett släktnamn på makens sida.. men är lätt att uttala för en vanlig svensk.
Vi ser inte direkt utländska ut så för de som inte vet så kan vi lika gärna vara födda i Sverige så det är lite det som förvirrar...
Däremot jag själv heter nåt så "modernt" som Anita
och tänk er en 16-åring som heter så när INGEN annan heter så under typ 40! Kan säga att jag blev sååå retad för mitt namn.. som även klingar fint till f**ta ![]()