• Timba

    järfällatråden 9

    flingansnö skrev 2011-03-07 09:53:03 följande:
    just ja, glömde ju bort att berätta att Gustav lärde sig att hoppa jämfota i helgen!!!! Det är stort!
    Härligt Gustav.
    Har de varit på besök på förskolan från AC eller kommer behandlingsplanen innan?
  • Timba

    Nu har Rebecka somnat i jumperoo och sover stående ser rätt kul ut, så jag ska passa på att plugga.

  • Timba

    Vi har gått den och du hade rätt, blev också besviken. Både på informationen och hemläxorna, som var precis sådana som vi fått från logopeden. men jag tror att kursen var bra för maken, den har hjälpt honom mycket att inse att det här är inget som man kan bara vifta bort och tro att det blir bättre av när han blir äldre. Utan att det krävs träning och engagemang från vår sida. dvs han har slutat att ifåga sätta och accepterat diagnosen.

  • Timba

    Vi går på Jakobsbergs sjukhus och hon som vi har är verkligen bra och kan mycket om autism. Vi får nya uppgifter var månad som vi ska träna på och en del tecken. Sen har de teckenspråkskurs måndag kvällar som maken går på som också ska vara bra.
    Ja jag längtar också efter att komma igång ordentligt med träningen.
    Det ska bli kul att höra hur det var.

  • Timba

    Flingan:Ja det stämmer de verkar vara rätt lika, kul. Vi har också Sara. Eliott älskar gå dit och lär sig jättemycket under den korta stunden. Han försköker teckna lite, men mest tittar han och sen gillar han bilderna som vi sätter upp.

  • Timba
    flingansnö skrev 2011-03-07 16:32:41 följande:

    Ush jag är just hemkommen från mötet på autsimcenter och jag är ARG! Tycker inte att de lysnade alls på vad jag hade säga och att de bara malde på, dessutom så skulel vi få göra IBT (intesiv beteende terapi) Men det skulle vi inte hinna nu, och inte kunde de dra igång förän i höst och bla bla bla bla......  Ja, de får köra sitt race, det är ju inte dåligt för G, och det är bra att de har kontakt med föskolan och att han kan få hjälp den vägen, men annars..... nej jag kände det som att de liksom "muppifierade" om ni förstår vad jag menar honom, jag vill ju att Gustav ska få vara så vanlig som det bara går, och få lära sig att passa in, inte att han ska bli ännu mer speciell.... det verkar de inte vara så inne på.... jag vet inte kanske är jag i förnekelse för att han faktiskt är handikappad, men jag tycker verkligen itne att han är det!!!!


     


     


    nej, vad tråkigt. Ja jag är också rädd för att de bara ska se diagnosen och inte personen. Vet ju hur en del resonerar inom vården, tyvärr.  Oss har de iallafall förvarnat om väntetiden.
    Vet du om det finns fler ställen som man kan söka sig till ?
    Har ni önskat er IBT eller är de som föreslår det ?
  • Timba

    BT: ja tyvärr så har de diagnosen och tyvärr är det vanligare än man tror med npf.
    Ja det är många som har försvunnit från tråden, det är väl bara flingan, utteröga, lillaT, matglad och judith kvar men nu har ju du kommit tillbaks.

    pappaEmil: är du pappaledig nu ?

    Ha det så kul i simhallen, här ska det pluggas.

  • Timba
    flingansnö skrev 2011-03-09 08:11:30 följande:
    Gud vad snälla ni är!! Tack!

    Vi kan väl ta baddaten i jakan eftersom det är svårt att ta sig till bro?  Jag ska till simhallen i jakan med G på lördag fm tänkte jag, men då med G och inte med bebis, men då vore det kul om ngn kunde hänga på. Annars tisdag eller torsdag fm nästa vecka? Vad säger ni?
    Tack för läs tipsen. Jag funderar att hänga med på lördag och ta med Eliott, brukar det vara jättemycket folk där då ?
Svar på tråden järfällatråden 9