Vad ska ni äta i dag 25
Fisksoppa med torsk, lax, broccoli, morot,, lök, saffran, vitt vin m.m. En favorit hos hela familjen.
Fisksoppa med torsk, lax, broccoli, morot,, lök, saffran, vitt vin m.m. En favorit hos hela familjen.
Strimlad lövbiff i teriyakisås med jasminris och broccoli.
Mumu - Då blev det ju vegetariskt idag. Soppor är bra!
Här testade vi veganska sojabiffar "chicken-style" med potatis och en sås på yoghurt och sweet chili. Helt ok även om biffarna gärna hade kunnat smaka lite mer.
Åh, jag älskar soppa!
Igår åt vi ugnsrostad potatis och palsternacka, porterstek och massor av den tillhörande goda såsen förstås.
Idag har vi ätit fiskgratäng med torsk och räkor och ris.
Vi åt pasta med kyckling och en sås på bl a riven palsternacka och zucchini, vitlök, grädde, en skvätt vitt vin och basilika.
Köttfärsbiffar, pärlcouscous och en kall yoghurtsås med sweet chili.
Ärtsoppa (utan fläsk) och plättar (utan ägg) med bär till efterrätt.
Igår hade vi lite fredagsplock.
Idag har vi bjudit hit en vänfamilj för lite mello-häng och äter pulled pork med diverse tillbehör innan och glass och en massa snacks när festligheterna börjar.
För min del blev det inte korv igår. Jag var på konferens och åt en mycket god femrättersmeny.
Idag åt vi köttfärsbiffar (med zucchini i), kokt potatis, gräddsås och vitlöksfräst paprika och morot.