• TB1

    Inga spermier..

    Idag har våran värld gått under.. Dom hittade inga spermier i provet usch vi är så ledsna! Läkaren skulle skicka en remiss till ureolog eller hur det nu stavas.. FAN!!!

    Vad händer nu?.. nån mer som sitter/suttit i samma situation och hur går det/har gått för er? Snälla ge oss hopp

  • Svar på tråden Inga spermier..
  • TB1
    Aurora1979 skrev 2010-04-25 19:30:40 följande:
    TB1: Man kan ju hoppas att det är slut på våra problem nu...
    precis! håller mina tummar för er!
  • moii

    Jag skrev tidigare i tråden.. ville bara säga att det kanske finns en ljusning trots allt. Trots två spermaprov med NOLL resultat så fanns det levande spermier i 30 %av gångarna visade det sig. och esten var spårspermier.. (kan han ha sagt så? jag vet inte jag satt bredvid och lyssnade och min sambo uppfattade inte allt)

    så det verkar som att vi kanske kan få en möjlighet tillsammans, och det innebär att det kanske finns ljusning för andra som ännu inte vet tänker jag :)


  • TB1
    moii skrev 2010-04-26 18:40:38 följande:
    Jag skrev tidigare i tråden.. ville bara säga att det kanske finns en ljusning trots allt. Trots två spermaprov med NOLL resultat så fanns det levande spermier i 30 %av gångarna visade det sig. och esten var spårspermier.. (kan han ha sagt så? jag vet inte jag satt bredvid och lyssnade och min sambo uppfattade inte allt) så det verkar som att vi kanske kan få en möjlighet tillsammans, och det innebär att det kanske finns ljusning för andra som ännu inte vet tänker jag :)
    åh va underbart, vilka otroligt goda nyheter!! Grattis om man kan säga så Tog dom ut och sparade dom?

    Jag är så orolig att det inte kommer gå för oss för läkaren vi träffade på vårdcentralen tyckte att sambons testiklar är lite små för hans ålder. jag hoppas inte storleken på dom har e stor påverkan om det finns spermier eller inte
  • moii
    TB1 skrev 2010-04-26 21:16:59 följande:
    åh va underbart, vilka otroligt goda nyheter!! Grattis om man kan säga så Tog dom ut och sparade dom? Jag är så orolig att det inte kommer gå för oss för läkaren vi träffade på vårdcentralen tyckte att sambons testiklar är lite små för hans ålder. jag hoppas inte storleken på dom har e stor påverkan om det finns spermier eller inte
    Tack för ALLA lyckönskningar!

    De tog inte ut och sparade någon så vitt jag vet men vi ska träffa dem i mitten av nästa vecka och jag vet faktiskt inte säkert. jag själv har inte hört ett enda ord utan har andrahandsuppgifter bara.

    Storleken kan nog ha betydelse vad gäller testiklarna har jag förstått men det beror nog lite på hur mycket mindre än "normalt" de är osv. Jag håller mina tummar!
  • TB1
    moii skrev 2010-04-28 18:40:04 följande:
    Tack för ALLA lyckönskningar! De tog inte ut och sparade någon så vitt jag vet men vi ska träffa dem i mitten av nästa vecka och jag vet faktiskt inte säkert. jag själv har inte hört ett enda ord utan har andrahandsuppgifter bara. Storleken kan nog ha betydelse vad gäller testiklarna har jag förstått men det beror nog lite på hur mycket mindre än "normalt" de är osv. Jag håller mina tummar!
    ok men skönt att ni får komma dit nästa vecka

    sambons testiklar är ungefär som när man tar tummen och pekfingret mot varann längst ut på fingertopparna ungefär :-P haha svårt att förklara. så då kanske dom är jätte små :-/ usch
  • Hjärtat längtar

    Hallå! 


    Här är en till med samma besked!
    Inga spermier funna!
    Kort om oss, och vår resa:
    Mars 2008 - slängde vi p-pillrena
    Dec 2009 - fick vi äntligen börja vår utredning
    Jan 2010 - Vi fick det HEMSKA BESKEDET - INGA SPERMIER FUNNA!
    Tårar, tårar och åter tårar....
    Mannen tog ett blodprov. Som visade att han hade för högt FSH-värde (12)
    Det innebär att man inte kan stimulera med hormon-tabletter. Han hade också för små testiklar. 
    Vår Läkare tyckte inte det var lönt att göra biopsi, eftersom det var så liten chans att hitta spermier. Och det skulle göra mer skada än nytta...
    Men han skulle ändå kolla med RMC i Linköping och höra vad de tyckte.
    Vi ställde in oss på att det inte skulle bli någon biopsi. 
    Vi tänkte, antingen får Gud göra ett mirakel eller kommer vi adoptera. 
    Som först förra veckan, hörde läkaren av sig om att vi kanske skulle få göra biopsi iaf!!!
    Men det ska tas lite fler prover först, testosteron m.m.
    Jaja, vi har ju inte några större förhoppningar, men roligt att vi iaf får chansen!
    Ett problem är ju också att vi är under 25. Läkaren skulle kolla med RMC, om de kunde göra ett undantag. 
    Jag vill ju inte att drar ut alltför mycket på tiden. Eftersom jag vill komma igång med adoptionsprocessen. Det är ju en lång process redan som det är...och under adoptionsutredningen vill de ju inte att man håller på med ivf samtidigt, så jag vill gärna veta så fort som möjligt om vi har nån chans att bli biologiska föräldrar!
    Lycka till Allihopa därute i samma sits! Skönt att inte vara ensam!
     
  • Närvi2Blir3

    Hej på Er.

    Vi sitter också i samma sits som er.
    Mannen har inga spermier och så har han en kromosomavvikelse som har sterilitet som vanig biverkning.

    Vi startade vår fetilitetsutredningi Västervik i Oktober -08
    Där konstaterade dom att mannen inte hade några spermier i något av spermaproven (2st)
    Dom skickade en remiss till Linköping.
    I Oktober -09 fick vi komma på ett samtal i Linköping där en läkare gick igenom hela utredningen i från västervik och förklarade lite lätt vad dom hade tänkt att göra där.
    Dom bestämde att dom skulle göra en biopsi på mannen.

    I November -09 fick vi tid för biopsi och den visade inga spermier men att han tydligen hade allt som producerar spermier. (vilket jag inte får ihop)
    Vi blev satta i kö för donatorinsemination och då sa dom att kön var inte så lång längre men att vi fick räkna med ett par månader kanske.

    I Januari -10 fick vi tid för donatorsamtal med chefsläkaren på RMC och en beteendevetare.

    I Februari -10 gjorde vi vår första inseminering, den lyckades inte.
    I April -10 gjorde vi vårt andra inseminerings försök och vi har testdag på Lördag.

    Antal försök av inseminering och ivf man får berodde tydligen på vilket landsting man tillhörde, Vi fick 2 insemineringar och 2 ivf gratis.
    Vi har som sagt gjort andra och sista gratisförsöket av insemineringsförsöken och lyckas inte det här ska vi köpa ett till och senad gå på ivf efter sommaren.

    Lycka till allihop

  • Hjärtat längtar

    Malinsson!


    Jag håller tummarna för ett pluss på lördag!!
    Min man var och tog blodprov idag. Kromosontest, testosteron och LH. 
    Så nu får vi vänta på provsvar. Kromosontestet skulle skickas till Linköping, så det kunde ta en månad innan vi får besked. 
    Har din mans kromosnavvikelse nån annan biverkning än sterilitet?
Svar på tråden Inga spermier..