Inlägg från: Happiness |Visa alla inlägg
  • Happiness

    Plus igen efter mf/ma

    Safireee: Ler fortfarande åt tanken att du äntligen är gravid. Så roligt att så många kommer ihåg {#emotions_dlg.flower}...Ja vi var ett litet skönt gäng från början...nu är vi ett stort skönt gäng. Så gott att se dig!
  • Happiness
    Evve81 skrev 2011-02-24 11:00:34 följande:
    Sofy: Skönt att det gick bra! Se nu till att vila ordentligt!

    Vid mitt MA försvann alla symptom direkt med och jag hade känt på mig ett tag att det inte var OK. SEdan tog det 1 månad tills mitt mf var ett faktum

    Nu har jag varit på glukosbelastning URK!!!!! I alla fall så visade testet efter åt 7 ,2 och 7,5 det är lite förhöjt sa bm. Vad är normalt då? Vi har barn på jobbet som har diabetes och när det barnet har 7 så är det perfekt?!

    Kanske ska berätta lite om mig själv jag med! Evelina heter jag bor i Bollstabruk 10 mil norr om Sundsvall. Är 30 år gift och har 2 barn sedan tidigare. Jobbar på en skola som lärare/fruitidspedagog fram till sommaren. Sedan blir jag nog utan jobb men jag hade ju tänkt vara hemma sedan. Jag är född och uppvuxen här dit jag ALDRIG skulle flytta tillbaks...... Nåja vi trivs jättebra i alla fall! På fritiden gillar jag att motionera, vara ute i naturen åka skoter och scrapbooking och viktigast min familj!

    Jag skulle ju på skorea idag hittade INGET, bokrea fanns ingen Men jag och dottern köpte lite villervallakläder till halva priset MEst till henne blev det denna gång såg också en fantastiskt fin klännig till henne svart och sliver som jag har tittat på MÅNGA gånger så nästa gång jag far till stan blir det nog en sån.....
    Vad kul!!!!!! Min man är född och uppväxt i Bolstabruk. Han har pratat så mycket om den staden...eller är det en by (?) samhälle kanske...Vi har aldrig varit där för så mycket annat kommit emellan men vi ska åka dit i sommar. Han bodde på en gata som heter Byvägen. Hans storebror var där för inte så längesen...han grät när han åkte därifrån för att så mycket blivit igenbommat. Han sa att samhället håller på att dö. Trist!

    Han och familjen flyttade därifrån när han var 22 (född -69) så det är nog en minimal chans att ni känner varann. Han har en lillebror som heter Martin och är född (-76) Kanske du vet vem det är?

    Vi får träffas på en fika när vi kommer upp!

    Graviditetsdiabetes och glukosbelastning: jag har ju lyckats få graviditetsdiabetes. Sticker mig istort sett varje dag för att hålla koll på läget. Pratar med diabetes-BM några gånger i veckan. Innan födointag ska du ligga på 6 och under. Efter mat inte mer än 8. har du mer än 8 EFTER föda (och i detta fallet sockret du drack) ja då klassas det som grav.diabetes. ALLT under ja då har du ingen grav.diabetes.
     7 är bra efter måltid men alltså inte innan. Efter en ren sockerlösning är det väldigt bra. Mitt var ju uppe och snurrade över 10..tror det var 10,5.

    Hur som helst tjejen så kan vi bara konstatera att du inte lider av grav.diabetes. Du kan lugnt äta och motionera som vanligt
  • Happiness
    Påväg: Så roligt att höra från dig! det var ett tag sen. Vill berätta för dig att jag fått beviljat TUL i samma vecka som du fick (38) Ska tänka på det du sa med barnet långt nere. Tycker det helt otroligt att din BM ( för det var väl en BM som mätte din son?) kunde ta så fruktansvärt fel. Hon måste ju ha sniffat på något starkt i ett medicinskåp Ska nog berätta för min läkare om ditt fall..... KRAM!
  • Happiness

    Gud vad gott med negerbollar...gjorde ju kladdkaka igår på Canderel..total KATSTROF!!! Avråder starkt

  • Happiness
    SUGARRUSH: Tycker också det är lite pest att behöva sticka mig. Ibörjan tog det ju emot nått så fruktansvärt och det ska det ju vara. Inte naturligt att skada sig liksom. Men konstigt nog vänjer man sig jätte snabbt. Jag har ju både tagit Gonal (IVF) sprutor varje dag och nu stick i fingret. Nålarna är ju så super super tunna. Är det någongång det tar emot så kan du alltid ta lite Emlacreme.

    Är det någon studie du ska vara med i ?
  • Happiness

    Här river vi av alla inlägg från idag TOTAL SPAMMING:

    KRAMAR TILL DE SOM ÄR OROLIGA FÖR MF.... Ni ska stanna kvar här och det med basta....{#emotions_dlg.djavulsk}

  • Happiness
    Pancakes: Hittade du något på Barkaby??? var det mycket folk?...önskar kag kunde varit där och shoppat loss. Haha idag har jag köpt en liten Hello Kitty som sak hänga i barnvagnen (man får ju inte slå på för stort )
  • Happiness
    Färnevik: Håller tummarna att samtalet gick bra idag och att du får sagt ALLT det du vill och sen blir lyssnad på självklart Virka lugnt! Man ändrar sina värderingar med åren och det kan bli hur bra som helst. Man lägger till vissa saker och förkastar andra. Tycker det låter fin fint!!!!!
  • Happiness
    MCT79 skrev 2011-02-24 16:26:36 följande:
    *kryper ihop av ren rädsla.... okej!...*
    Haha nej det var ju inte till dig jag röt . Det var till det mest meningslösa på denna jord...MF/MA.
  • Happiness
    MCT79 skrev 2011-02-24 16:26:02 följande:
    Usch stackare... LCHF godis är ju sådääääär...  Kokostoppar funkar ju om man gillar dom...
    Åh har du inget bra tips på vad jag kan ta när det är mysdax och suget sätter in. Gillar caschew nötter...men det börjar bli lite enformigt 
Svar på tråden Plus igen efter mf/ma