Vi över 30 som längtar efter första barnet
Finns det fler som är över 30 som försöker få ert första barn?
Här kan vi som längtar efter att få pluss på stickan och äntligen få en knodd och titeln förälder prata!
Kanske har ni precis upptäckt att den berömda klockan gör sig påmind eller så har ni försökt ett tag och vägen dit kanske inte var så spikrak som man hade hoppats på.
Vill ni göra sällskap? Diskutera smått som stort och peppa varandra tills vi förhoppningsvis sitter där med en liten i famnen!
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-01-04 12:31
Fortsättningstråd för oss 30+ are som plussat, här kan vi fortsätta babbla:
www.familjeliv.se/Forum-2-14/m56466903.html








Lycka till på ditt första försök!
Men det är intressant att läsa och i princip det mesta känner jag igen mig i. Tack och lov inte pratet om missfall, jag håller mig gärna ovetande om det ämnet också. Det är ju skrämmande hur vanligt det är, det hade man ingen aning om innan man började snöa in sig på "göra barn ämnet". Det är ju iofs bra att kroppen har ett eget system att rensa ut det som inte är ok. Men inte gör det ämnet lättare att tänka på för det. Usch, kan inte ens föreställa mig hur det skulle vara att få missfall nu när man ändå varit gravid i några veckor.