• Linda1976

    **Den stora feta LCHF-tråden**

    {#emotions_dlg.flower}  Välkommen till Den Stora Feta LCHF-tråden!  {#emotions_dlg.flower}

    Här samlas vi som äter enligt LCHF. LowCarbHighFat. Vi pratar mat, recept, utmaningar man ställs inför som lchf:are samt om en massa annat förstås.

    I nedanstående länkar finns mycket bra information:

    http://www.lchf.se/
    http://lchfrecept.com/
    http://www.kostdoktorn.se/
    http://airamsmat.webblogg.se/index.html
    http://kolhydrater.ifokus.se/
    http://annajdjacobsson.wordpress.com/
    http://lchfbutiken.se/
    http://www.lowcarbshop.se/ 

      

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-03-17 17:49
    Recepttråden: www.familjeliv.se/Forum-22-72/m57915800.html -lägg in dina smaskiga lchf-recept!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-19 15:42
    Här finns dagsmenyer för den som behöver: www.familjeliv.se/Forum-24-64/m56863370-1.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-07-07 23:02
    Vikttråd: www.familjeliv.se/Forum-24-406/m65606664.html
  • Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**
  • LokesMammi

    Nu är träningen igång på semestern. Gör plankor o situps.
    Imorse gjorde jag 60sek planka, 100situps o 60sek planka. Mitt på dan gjorde 80sek planka. Har nyss varit ute på en 50min promenad, hoppade hopprep (raskt) i 60sek o sen planka 60sek! =)


  • Lady Maria
    Lady Maria skrev 2012-05-22 08:05:22 följande:
    Jag provade att göra LCHF snickers förra helgen men det triggade igång mitt sötsug

    Till morsdag tänkte jag prova att göra kokostoppar så jag får något gott när de andra äter tårta. Tänkte prova receptet som är i Expressens sista LCHF-bilaga med 2 ägg, 50 g smält smör, 200 g kokosflingor, 1 dl sukrin. Blanda allt och forma smeten till 20 toppar och grädda i 175 grader i 10-12 minuter.
    Jag gjorde kokostopparna igår med 1/2 dl sukrin. Misstänker att jag ändå fick ett insulinpåslag av den söta smaken och att det är därför jag är trött och orkeslös idag. Kan det vara så? (Har för säkerhetens skull slängt de vi inte åt upp igår.)

    Jag är nog extremt känslig. Varje gång jag inte har kunnat stå emot kolhydrater har jag gått upp 2 kg och fått baksmälla dagen efter.
  • Gladskit
    LokesMammi skrev 2012-05-28 15:37:53 följande:
    Nu är träningen igång på semestern. Gör plankor o situps.
    Imorse gjorde jag 60sek planka, 100situps o 60sek planka. Mitt på dan gjorde 80sek planka. Har nyss varit ute på en 50min promenad, hoppade hopprep (raskt) i 60sek o sen planka 60sek! =)
    Bra där!
    Jag sprang en mil imorse och ska köra pilates ikväll.
  • Gladskit
    LokesMammi skrev 2012-05-28 16:25:09 följande:
    usch för o springa. går hellre milen! =) hehe
    Fast nä, det tar ju sån tid!
  • Spana

    i helgen hade jag min tjejdag med bästa vännen. Tänkte inte hålla igen på nåt sätt, och vi skulle ut o partaja också.

    Men kändes ändå ganska okej.

    Blev ceasar sallad till lunch, sushi till middag. Sen köpte vi estrellas magra variant på chips, de som inte är friterade. Men jag åt bara några bitar.

    Nattamat är ett måste efter en blöt kväll på krogen. Då blev det en kebabsallad.

    Kändes ändå rätt ok. Trodde jag skulle vräka i mig med pommes, godis och chips. 

    Men nu är jag på banan igen :)         

  • Boost

    Stjierna!! Gjorde brödet med pumpafrön idag, mumma vad gott det var. Känns alltid som man fuskat när man ätit det :)
    Skippade dock sesamfröna och körde 1.5 dl pumpafrön istället, rent smakmässigt så försvinner ju sesamsmaken.
    Även barn och man tyckte om det :)
    TACK!!   

  • stjierna

    Boost: jag har verkligen fått dille på det! Gjorde dubbel sats i morse, skivade o frös in ;) om jag äter två skivor till frukost så står jag mig över lunch, o behöver bara ett litet mellanmål o sen liten middag :)

  • Boost
    stjierna skrev 2012-05-28 18:06:46 följande:
    Boost: jag har verkligen fått dille på det! Gjorde dubbel sats i morse, skivade o frös in ;) om jag äter två skivor till frukost så står jag mig över lunch, o behöver bara ett litet mellanmål o sen liten middag :)
    Förstår din känsla :) Skönt att äntligen kunna äta bröd med minimalt med kolhydrater, som smakar som vilket "riktigt" bröd som helst.
    Ska passa på att göra fler imorrn och också frysa in, hur smidigt som helst :)! 
Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**