karres skrev 2012-07-05 09:23:09 följande:
Hallå! Ni som är experter, vad är det vanligaste felet eftersom jag inte går ner? Har ätit lchf i ca en månad. Har gått ner ca 1,5 -2 kg. Tycker tt det är alldeles för lite. Däremot får jag höra lite då och då att det syns att jag har gått ner. Jag känner mig mycket piggare och så men vill naturligtvis gå ner. Jag undviker i princip kolhydrater och äter fett. äter 3 mål per dag och dricker mycket vatten. Hjälp mig innan jag tröttnar ur :(
Jag tycker 1.5-2 kg på en månad låter bra! Nu vet jag inte vad du väger, hur mycket du vill tappa, hur du tränar, hur du ätit historiskt etc. men det kan ta ett tag för kroppen att ställa om sig. Skynda långsamt!!!
Lägg gärna in det du äter i
matdagboken.se i några dagar så får du en bra bild av energisammansättningen och hur mycket du faktiskt får i dig. Min erfarenhet är att man ofta får i sig mer än vad man tror under en dag.