• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • FruFoxy

    Banananna:
    Liggandes ligger den redan men den ligger i vinhyllan i köket, kanske det blir för varmt för den där? I källaren är det lite kallare, kanske passar bättre där?  

  • FruFoxy

    blomsterfröna:
    Trodde all champagne var med bubblor? Denna är iaf med bubblor. I köket blir det oftast lite varmt så kanske bör flytta på den då..

  • Novalina
    mammsen skrev 2011-12-29 13:08:37 följande:
    Ja, jag valde tillslut att göra abort.. det var jättejobbigt eftersom jag ville ha det barnet. men jag tror att jag gjorde rätt val då. Hade jag vetat att jag var gravid tidigare hade jag antagligen kunnat söka hjälp tidigare, när jag väl kom in till akuten var jag ganska illa däran, ingen färg kvar, ingen ork, var totalt utorkad och trots dropp kunde jag inte bli bättre eftersom jag hade lyckats få magsår med så jag fick varken äta/dricka vatten.. Det var inte så svårt att lista ut hur det hadde gått.. men efter ett bra tag på sjukhus så gav jag upp..
    Aha, OK... Att man kan må så otroligt dåligt av att va gravid, det visste jag faktiskt inte.
    ¤¤¤ Crea Diem! ¤¤¤
  • Novalina
    Ari Gold skrev 2011-12-29 13:14:45 följande:
    Ja jezus... ringa MB ska man ju ocskå....jag glömmer det varje dag och kommer inte på det förrän telefontiden är slut.
    Har hon ingen telefonsvarare du kan tala in på? Gjorde jag med min bm, sen ringde hon upp nästa dag.
    ¤¤¤ Crea Diem! ¤¤¤
  • Banananna
    FruFoxy skrev 2011-12-29 15:42:56 följande:
    blomsterfröna:
    Trodde all champagne var med bubblor? Denna är iaf med bubblor. I köket blir det oftast lite varmt så kanske bör flytta på den då..
    Ja, mörkt och svalt ska det vara om man ska spara den ett tag. De flesta champagner tror jag kan ligga ca 3-5år och utvecklas positivt.. om jag minns rätt :) Vissa blir bara bättre med tiden! Viktigast är att det inte är så stora temperaturskillnader, så  25 på dan å 10 på natten är inte bra.
    Källaren är nog ett utmärkt ställe!
  • Novalina
    Stövelkatten skrev 2011-12-29 14:04:16 följande:
    Liten bebis, 9+3 enligt maskinen. :) sambon verkade mycket rörd. Knodden rörde sig lite där inne, allt såg bra ut. Bild kommer sen, nu ska jag ta blodprov.
    Grattis, underbart!!! {#emotions_dlg.flower} Drömmer

    Ser fram emot foto - hoppas det syns även för mej i bildtråden då (krånglade ju nyss)!
    ¤¤¤ Crea Diem! ¤¤¤
  • Novalina
    Lullaby skrev 2011-12-29 14:08:53 följande:
    Aaaw :) så skönt där är bra :)
    Vart är det skönt?? Tungan ute
    ¤¤¤ Crea Diem! ¤¤¤
  • Randiga Rut

    Gah!! Behöver pepp. Mår så fruktansvärt illa å kräks massor. Skulle upp på rean hätomdan å kräktes på trottoaren... just nu ligger jag ner typ hela tiden för jag känner mig åksjuk plus att jag blir så himla trött av postafen. Har en dotter hemma på jullov som jag knappt orkar umgås med, är sååå trött på det här just nu! :(

  • Ellenbmt

    Randiga Rut- känner som du!!

    för att champagne ska kallas champagne måste det vara mousserande samt vara helt och hållet producerat i champagne i Frankrike.

    Hur som så verkar några kunna sina viner här inne så svar på frågan hade du ku redan fått. Liggandes. Mörkt. Svalt nemas problemas. :)

  • jordgubbsylt
    Augustimamman skrev 2011-12-29 14:25:53 följande:
    Ratar ni kallrökt lax helt? Jag är så sugen å det står ju att man kan äta om det är nyförpackat. Med vad inbebär egentligen det? När det va förpackat? Och så var det väl nåt med vakumförpackat... Suck, att det ska va så krångligt! Nån som har stenkoll? :)

    Sex ja... Har bara haft det två gånger sen plusset men vi har haft mycket att stå i på sistone och nu har vi hälsat på släkten i en vecka. Har iaf gjort mig fin idag å tänkte överraska honom! ;)
    Jag ratar det faktist, andra här i tråden är ju mindre nojiga än jag men jag tycker det inte är så stor uppoffring.

    Du kan ju göra pastasås med kallrökt lax, det är smaskens!
Svar på tråden Augustibebis 2012