fransyskan skrev 2012-03-21 09:38:40 följande:
Obetalad ledighet. Vi får leva på makens inkomst, som på "den gamla goda tiden". Fast ska inte klaga; vi har tur som har råd att välja det alternativet. En kollega till mig lämnade bort sin lilla flicka till mormor söndag kväll och hämtade hem henne på fredag efter jobbet.
Ett annat alternativ är creche (dagis) eller någon slags nounou (typ dagismamma) men jag vill verkligen inte lämna bort mitt lilla, lilla barn utan, som sagt, lever hellre på vatten och bröd. Usch och fy.
Vet att i England är det samma sak. Och dagisen, när det blir dags, är inte så ofta ett alternativ heller. De kommunala dagisen är dåligt skötta så få vill ha sina barn där och de privata är SVINDYRA. Det kostar flera tusen i VECKAN. Därför lönar det sig ofta för familjer att mamman säger upp sig och blir hemmafru istället eller att man skaffar en nanny som många har. Det är klassfråga och genusfråga.
Tror få länder är så bortklenade som Sverige med ledighet och ekonomiskt stöd i olika situationer.