• Naimis

    Augustibebis 2012

    Betrakdad menade jag såklart. Men det var ju inte rätt stavat.

  • Naimis
    NiniMe skrev 2012-06-21 06:37:29 följande:
    Ja det känns helt tokigt hahaha... Satt och tänkte igår på vad man inte köpt och det är väl mest lite påfyllning av blöjor tvättlappar och lite andra hygienartiklar som ska köpas, tänkte gå och göra det idag Jag har inte ens packat bb-väskan eller skrivit något brev haha, känns ju som det är lääänge kvar men det är de ju inte.. Men annars har vi nog allt det andra, vagn kläder, skötbord, bilstol, babysitter... Kan inte komma på vad mer vi skulle behöva... Jag har ETT problem bara, jag vet inte vilka kläder hon ska ha på sig när vi åker hem från bb, just nu är detta mitt jobbigaste dilemma hahaha

    Pojkarna här hemma börjar bli otåliga dom med

    Åh, jag har 36 dagar kvar! Ingen väska packade eller brev skrivet. Vagnen beställd, hoppas på att den hinner komma. Ska plocka upp babyskydd och kläder från storebror så fort jag går på semester. Och då ska allt som fattas inhandlas, även en vagga. Lite stressad börjar jag bli
  • Naimis

    Gnäll, gnäll och lite till gnäll. Igår gav jag upp totalt, jag vill inte vara gravid längre. Kan det inte bara vara över?! Jag kan inte röra mig utan att de gör ont, jag har gått upp nästan 3 kg mer än sist, samlat på mig vatten så varken vigselringar eller klockan funkar längre och fötterna ser ut som jag vet inte vad (med Neo svullnade jag inte de minsta). Dessutom sover jag som en kratta, har dåligt samvete för att jag inte orkar med allt och biter ihop tills de brister.

    Nu ska dessutom mannen och sonen åka till svärföräldrarna 30 mil bort, jag ska komma efter på fredag när jag jobbat min sista dag. Bara av den anledningen drömmer jag att jag kommer få föda ensam, vill inte förstöra deras planer och framförallt inte för svärmor kommer bli så besviken. Förlåt för gnället!

  • Naimis

    [quote=65503572][quote-nick]mammsen skrev 2012-06-25 11:07:38 följande:[/quote-nick]Lijon -  

    Naimi - Urs det låter inge vidare! Måste du jobba hela veckan då!? Det är ju inte meningen att du ska bli helt slutkörd och må dåligt av det, jag hade nog gått till vårdcentralen och sett till att få en sjukskrivning! Du behöver lugn och ro! Söta alcoholfria paraplydrinkar en mjuk pall till fötterna samt fotmassage! Och det viktigaste!! Lagom sol ute och en stoooor skål med exotiska frukter och snygga vältränade hunkar som dansar hula hula runt dig och matar dig med vindruvor!! Så du får tänka på något annat än smäta och värk, man blir lätt grinig och irriterad av att ha ständigt ont! [quote] Haha precis vad jag skulle behöva

  • Naimis

    Angående förlossningen ser jag framemot den, har ju inga negativa erfarenheter alls. Däremot finns de ju som jag oroar mig för.

    Neo föddes ju väldigt hastigt i badrummet hemma, jag sov mellan värkarna (4-5 min mellan när jag inte kunde sova mer) till 40 min innan han bokstavligt talat flög ut. Under den tiden hade vi hunnit ringa FL och blivit ombedd att avvakta, bestämt oss för att åka in ändå, och till slut konstaterat att vi inte hinner in utan ringer ambulans. Det förvånar mig fortfarande att jag verkar ha väldigt hög smärttröskel, och att man kan vara så handlingskraftig i en sån situation. Men de jag lärt mig är att man inte alls vet vad som kommer hända och hur man kommer agera.

    Det är väl där orosmoln är just nu, kommer jag hinna in denna gång, eftersom jag tillfälligt är gräsänka så ligger de oro i att något skulle hända nu, och även tänk om de blir en lång och utdragen förlossning istället?

  • Naimis

    Ska tillägga att jag inför förra förlossningen var helt inställd på varenda smärtlindring jag kunde få.

  • Naimis
    lillakotten skrev 2012-06-27 10:18:03 följande:
    Naimis: födde du honom själv i badrummet eller hann ambulanspersonalen fit? Shit vad grym du är! Gick allt bra?

    Han föddes med ambulans på väg, och mannen med larmcentralen i telefon. Allt gick väldigt snabbt, och jag behövde bara låta kroppen sköta sitt. Han mådde toppen. Är väl därför vi kan se tillbaka på det positivt. Hade något gått fel så hade det inte varit lika kul. Men det går oftast väldigt bra när de går så fort, bebisen är helt redo och mamman med.
  • Naimis

    Gud vilka pumpa människor de finns! Tydligen har man rätt att säga precis vad som helst till en gravid. Det är ju som att säga till nån som inte är gravid "nämen lilla vän, vad mkt finnar du har! Använd denna tvål och ät inte så mkt choklad så blir de bättre".

  • Naimis

    Besök hos bm v 35+5

    BT: 105/56

    HB: 140

    Socker: 4,6

    Hjärtljud: 150 (140-155)

    SF-mått: 32 cm

    Huvud: nedåt, ruckbart (rörligt sist)

    Jag fick tid för TUL nästa tisdag då magen inte växt tillräckligt, utan nu ligger under mittsträcket istället för över som den gjort tidigare.

    Fick se min kurva för förra graviditeten. Följde kurvan perfekt då men låg precis över de nedre sträckt. Denna gång har jag legat på +1 över mittsträcket (till v 33). Tyckte magen var större denna gång

  • Naimis
    Jloow skrev 2012-06-27 19:43:42 följande:
    Hej tjejer!

    Idag har vi skrivit på papper för vår första bostadsrätt!! Det är med skräckblandad förtjusning och jag vet knappt vart jag ska ta vägen! Haha. Den är helt perfekt och behöver "bara" tapetseras om. Men den är jätte välskött så det blir allt eftersom vi har råd.
    Vi kommer flytta från en 3:a på mitten våningen utan hiss med jätte trångt badrum till en 5:a i etage med både balkong och uteplats och ingång från markplan. Känns helt underbart men som sagt skrämmande också. För oss är det mycket pengar och man oroar sig så klart för hur det ska bli med allt eftersom vi tänkt vara hemma och vara föräldralediga i 2 år. Men vi kommer fixa det!! :) jag var bara tvungen och skriva av mig..
    Stort grattis! Ni kommer greja det. Underbart att få flytta till så mkt större. Vi flyttade ju precis från en 2a till en 4a och det känns fantastiskt.Inte kanske i plånboken, men det är det värt.
Svar på tråden Augustibebis 2012