• Saaajmon

    Augustibebis 2012

    Jag har känt av lite vid höfterna att det sticks lite då och då? Någon som har vart med om det? =)


    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    Kampis skrev 2012-01-27 21:58:18 följande:
    Fogarna?
    Jag har inte ont vid blygdbenet eller något sådant. Utan det bara sticks i höfterna ;p
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    Kampis skrev 2012-01-27 22:10:22 följande:
    Man har fogar i höfterna också. Ichiasnerven spökar kanske? Det är också vanligt när man är gravid :)
    Jag är så fruktansvärt rädd över att jag ska få så ont i ryggen att jag inte kan gå då jag hade så ont i ryggen för ett par veckor sen och jag har haft problem i flera år med ländryggen och jag har redan ett rörligt bäckene. Men peppar peppar ta i trä att jag inte har fått riktiga problem ännu! Men det är väl lugnet före stormen? :) 
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    Ellenbmt skrev 2012-01-28 18:10:00 följande:
    Jag är kock och orkade precis fram till de sista 60 dagarna!! Har man tungt jobb söker man , annars är en månad vanligast, men man får räkna med att det är tungt!
    Joda, går mitt andra år på hotell och restaurang. Kommer vara i vecka 31-32 när jag slutar skolan. Så det kommer inte vara helt tungt då vi stänger vecka 19 och kommer vara i vecka 28 då. Så jag har turen att kunna få njuta sen av mina graviditet :) 
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    Augustimamman skrev 2012-01-29 13:39:36 följande:
    A R: Vilken morgon! Skönt att allt var bra! 

    Men vilka jävla idioter rent ut sagt!! Nu har jag ju hört en del berättelser från olika som ringt sjukvårdens olika instanser när de misstänkt missfall och det verkar ju som att folk är dumma i huvudet överallt! Det är faktiskt nästan så att just deras bemötande har blivit en del av det jag fasar inför ifall jag skulle få missfall.
    Ok, jag fattar att det ringer oroliga gravida hela tiden som blöder men helt ärligt, då får man fanimej ta och bita ihop, tänka lite på den på andra sidan luren och inte sig själv.

    Ahhhhg!!!

    (sådär, då fick vi ut dagens pregzillairritation...) 
    Det var för 2 år sen och åkte till gynakuten ifart då jag blödde lite och var orolig även om jag skulle göra abort (15 år var jag då). Första gången jag gjorde en sådan undersökning och läkaren är inte trevlig alls och kikar och säger att det är 80-90% missfall då han såg, men jag när jag tittade så var hinnsäcken kvar och ingen klump hade kommit ut då jag vet hur det ser ut när den klumpen kommer ut.

    Jag blev så arg när han sa det och tänkte på outbildad han är då han inte alls var säker på om det var missfall då man ska vara 100% säker. Jag var lixom i vecka 6+ något och då syns inte hjärtat ännu. Blödningen varade inte länge och slutade nästan direkt efter jag hade vart på gynakuten. 
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    A R skrev 2012-01-29 12:50:09 följande:
    Vilken chockmorgon, först vaknar jag helt utvilad och glad över jag inte mår illa.
    Äckelvarning!!
    Vaknade kl 6 och kl 9 börjar jag blöda rejält och en klump kom ut, helt förtvivlad.
    Blödningen avtog redan efter 10-15 min och vi ringde sjukvårdsupplysningen som trodde på missfall, tyckte inte det var nödvändigt att kolla upp för kroppen tar ju hand om missfall själv (okänsligt).
    Ringde gynakuten i och även där sa de samma sak och att om det inte var missfall skulle jag ju märka det inom några dagar om illamåendet och spänningarna i brösten fanns kvar, jag sa att jag faktiskt vill få ett klart besked på att det är ett missfall och fick svaret "ja, vi kan ju inte hindra dig från att komma in akut" .
    Väl där inne träffade jag en väldigt rar sköterska och sedan en bra läkare och där fanns det lilla pyret kvar, med ett hjärta som slog!!! Allt såg bra ut och han sa att det fanns inga spår efter ett andra foster utan det var troligen en del av livmoderväggen som lossnat och stöts bort. 
    Ni kan gissa om denna dag (fast bara halva dagen gått) känns som en hel evighet med ett känsloliv som åkt berg- och dalbana. 

    Nu ska jag, trots att solen skiner, gå och krypa ned i sängen och ta några djupa andetag och njuta av att jag ÄR gravid!
    Skönt att det gick bra iaf! :D
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    Augustimamman skrev 2012-01-29 17:09:13 följande:
    Dagens gråtattack -check!

    Förstörde middagen på spisen. Var bara att slänga allt. Så nu sitter jag på golvet, grinar och äter rivna morötter som blev det enda över av katastrofmaten. :(
    Inte lätt att vara gravid du Flört

    Själv sitter jag och är nedstämd för ingenting. Vill vara glad är så rädd över att åka på en depression igen då jag precis kom ur en för 2 månader sen. Usch, får ta en dusch snart så att jag blir piggare och äta middag för att senare gå och lägga mig i sängen göra det bästa av dagen!
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    Är det någon här som har ett prematurbarn, ni som är mammor här? :)

    Tycker det är spännande att läsa runt om prematurbarn, men blir lite rädd över att det ska hända att även jag ska få det. Min pappa är född 6 veckor för tidigt och detta var 1971. Men man har turen att ha bra neovård här i Sverige, Men blir orolig då Lund ligger långt här ifrån Karlskrona och om ett barn skulle klara en transport om jag föder för tidigt. 

     
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon
    MammaMyran skrev 2012-01-29 22:54:15 följande:

    Mina pojkar komm i v30 och va prematur. Är en omväldande upplevelse där tiden praktiskttaget står stilla. vad undrar du om?


    Nej, jag undrar då man aldrig kan ställa in sig på att man kanske kan föda tidigt. Det är min största skräck för tillfället, men ändå inte. Händer det så händer det, jag kan inte hjälpa det... Jag vill inte fråga för mycket. jag läser en mamma blogg vars barn föddes i vecka 23+1 och barnet är nu i vecka 34 tror jag det var och de ligger på barn 4 i Umeå. 

    Jag kan inte föreställa mig hur det är.. Jag vill inte göra det heller! 
    7 Augusti ♥
  • Saaajmon

    Vi har kommit till den punkten i samhället där vi som föräldrar måste inse att våra barn måste gå på dagis för att må bra/ få stimulans och allt vad det nu pratas om? Måste de gå på dagis för att utvecklas normalt och vara välbefinnande små varelser? Har vi nått den punkten där vi som föräldrar känner att vi inte räcker till och kan ge våra barn allt de behöver? 

    Har en förskoleaspekt fått en större verkan i våra barns liv som gör att de blir bättre människor av att få den stimulansen den får just på en förskola? Har vi kommit till den insikten där vi inte klarar av att tillferedställa alla våra barns behov på egen hand eller handlar det mest om lathet, brist på engagemang och en ren bekvämlighet att vi som vuxna människor kräver egen tid?

    Läs resten här -> http://mittlivv.blogg.se/2012/january/synd-1.html


    7 Augusti ♥
Svar på tråden Augustibebis 2012