• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • anneh

    Naimis: precis! Men det blir nog tungt att släpa en barnvagn uppför en trapp..? Åh så svårt..

  • Naimis

    Anneh- Har man tex en dou vagn med avtagbar liggdel, typ bugaboo väger inte chassit så mkt. Då skulle jag när dom har liggdelen springa ner med chassit först och bebis i liggdel sen och bebis först påväg upp. Har du en kombi vagn gör du samma sak fast med liften, men då kör man ju hela vagnen som är lite tyngre.

  • Kampis
    carran no1 skrev 2012-03-05 14:24:06 följande:
    Måste bara fråga en sak här till alla som har barn och väntar syskon som nu har vart på RUL... Om det är mindre än 2 år mellan barnen har det blivit samma kön för er då?

    Jag har en liten pojke som är 1 år om 2 veckor och syskonet kommer den 23 Aug... och då säger alla jag känner i princip att det helt säkert är en pojke i magen...

    hur har det vart för er med barn tätt inpå?

    (Inte för för att det spela mej någon som helst roll om det blir  en liten pojke till) Är mest bara nyfiken.... för jag tänker nämligen inte ta reda på könet. 

    Tror jag inte ett dyft på,. det är ju spermierna som bestämmer :)
  • carran no1
    Stövelkatten skrev 2012-03-05 14:34:02 följande:
    Är det någon som har förklarat hur det skulle kunna påverka könet? Det bästäms ju av kromosomerna i spermien, och de förnyas ju hela tiden.
    Ja en kompis till mej förklarade att nåt med kromosonerna satt kvar i livmordern sen förra barnet eller nåt sånt.. jag lyssnade inte så värst mycket jag tyckte bara d lät så konstigt... men så drog hon upp 4 gemensamma vänner som fårr barn tätt och där har som fått samma kön som tidigare barn.... det va därför jag va lite fundersam ;)
  • Ellenbmt

    Min bror har en flicka på åtta och en pojk på tio. Kanske inte supertätt, men ganska iaf.

    Har hört att manliga kockar producerar mer flickor än pojkar, för att pungen är varm länge under dagen vid en spis! Detta stämmer på alla kockar jag känner! :) förmodligen bara slumpen, men även mitt barn är ju tös, och sambon och jag är ju kockar :)

  • Helenaa

    Grattis alla till era underbara mirakel i magarna :) jag har RUL på onsdag (2 dagar bort) å Ja tänker inte på annat :D Har en kille som blir 6 i sommar och lillasyster som föddes 19 månader efter så i vårat fall stämmer de inte att de blir samma kön :) Det är ju spermierna som bestämmer könet. Åhhhhhhh vad jag längtar tills på onsdag!!!

  • fru Elle

    Fick också med mig några paket med blöjor från Libero. Tog en på fredagen, fick även en av en kompis. Sen var jag till mässan på söndagen med och då blev det en väska till. Se. Brukar man ju få startpaket på BB. På östra fick man en från Libero och en från Pampers. På Varbergs sjukhus fanns det med men man fick fråga efter startpaketen.

    Kommer fråga om de kan se kön på RUL. Samma BM som gör RUL som jag har haft tidigare. Hon är väldigt duktig på att göra UL. Väljer att göra RUL privat för att få henne. Hon berättar om hon ser vad det är.

  • babyhummingbird

    Samma problem med trappor här.. Bor på andra våningen och det är fem trappor.. Utan hiss.. Så vi väger in det mycket i valet av barnvagn! Är inne på en Stokke Xplory men om Bugaboo Cameleon är smidigare upp för trapporna så får vi ta den.. Funderar nu på att börja leta nya lägenheten.. Kommer tröttna i längden på att dra upp vagn, barn, matkassar och hund för alla dessa trappor!

  • Sommaren12

    Jag oroar mig med för trappor. Bor på andra våningen utan hiss. Vi flyttade till denna stad för ett halvår sedan och då var det bostadsbrist, både hyres och köpes. Har köpt denna lägenheten och lagt ner en del pengar på renovering så det är inte på tal att flytta. Vi försökte hitta en på första våningen men hittade ingen och sedan blev det brått så nu är det som det är med den saken. 

    Min prio är att skaffa en så lätt och smidig barnvagn som möjligt och helst en duo (för de är väl smidigare?!) och pallar jag inte dra den upp för trapporna så får den helt enkelt stå i vårt barnvagnsförråd i källaren. Dock är förrådet inte låst. Bor i en liten stad och tror inte stöldrisken är lika stor som när jag tex bodde i Malmö men helt bra känns det ju inte att ha vagnen där, speciellt inte eftersom min man envisas med att vi ska köpa en ny vagn.  

Svar på tråden Augustibebis 2012