• Anonym (vad händer nu??)

    Pappan avled....

    Jag har två barn med en man som jag är separed ifrån. Nu hände det som inte får hända... han avled helt plötsligt. Nu undrar jag vad händer?? Jag har insett att jag har ensam vårdnad men min son bor(bodde) hos honom och min dotter bor hemma hos mig. Det är en bra bit ifrån vi bor. Jag i småland och han i Sth. Vad kommer att hända nu?
    Barnen är 16 och 13 år gamla. Sonen vill hest gå klart skolan där uppe. Pappan hade en ny sambo och nu vill hon att jag ska betala 2000 kr för mat i månaden till henne. Allt som hon vill mig får min son betätta.
    Att jag måste försörja sonen är ju självklart men till vilket pris? Kan hon kräva hyra av mig för att min son bor kvar i pappans hus??
    Jag ska ta kontakt med jurist och kolla upp för jag fick höra av sonen att de redan hade pratat med en och då fick min son vara med. Varför han skulle vara med vet jag inte.. Jag får inte reda på något..
    Vad kommer att hända nu? Någon som kan svara på frågorna innan jag får tag i juristen. Jag mår inte alls bra och det gör inte barnen heller. 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-04 01:06
    förtydligar att hon har hittills bara sagt matpengar och att hon ska fundera på vad han ska ge i "hyra". Den summan måste väl ha grund vad det kostar för en tonåring att bo och leva. Matpengar är det jag har hör om. Min son har redan fått över 800 kr på en vecka. Min son äter lunch i skolan.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-02-06 11:10
    Nu har sonen bestämt sig för att flytta hem och börja skolan här nere. Så det blir ännu en gång att åka upp till sth ( fem gånger på 2½ månad) fast det ställer jag upp för sonens skull.. Vad som händer sen återstår att se.. mycket tjafs kommer det nog att bli när arvskifter ska göras.. men det tar vi när det kommer.. Nu ska vi se till att vi börjar må bra igen..

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-04-21 10:17
    Nu börjar det hända grejer. Fick papper på att huset är sålt, bodelningen är inskicka så nu är det bara arvskiftet som ska göras. Fast hon försöker få mer pengar än vad hon har rätt till. Det försvinner pengar från pappans konto till räkningar som rör hennes boendekostnad. Ingen av barnen bor där men ändå så ska pappan betala bil, el, bredband och telefonoch något annat jag inte kan få fram. Det rör sig lite över 20000 från och med i dec till början av april. Fick ut kontoutdraget på hens konto och där ser jag vad som händer inte kul..

    Nu får vi se vad som kommer att hända. Om barnen får alla pappans grejr eller om vi måste skaffa en jurist. Nästa helg planerar vi på att åka upp och hämta hem mc:n. Men hennes tillåtelse eller med hjälp av myndigeherna.

  • Svar på tråden Pappan avled....
  • Anonym (Läs!)
    Anonym skrev 2011-12-03 23:47:12 följande:
    Inackorderingstillägget ska gå till boendet på studieorten. Du kan inte stoppa in pengarna på ett konto och tro att pappans sambo ska försörja din son. Vill di inte betala för honom så måste han flytta hem.
    Vad läser du med egentligen?
  • Anonym (11)
    Anonym (vad händer nu??) skrev 2011-12-04 00:56:55 följande:
    ingen fara så länge du inte råder mig att söka socialbidrag för att klara av att försörja min son

    Ska kontakta en jurist på måndag. Tack
    Du kan ringa en jurist redan nu, finns många som har gratis rådgivning ala 30minuter i telefon :)
    Då har du ett bättre hum på allt iaf
  • Anonym

    Trådskrivare:


    1: Kommentera inte folk som inte tillför dig något i tråden, ignorera dem, det räcker, ett tips bara.


     


    2: Vad jag minns av arvrätten så kan du testamentera bort hälften av arvet, har inte följt hela tråden


    men om de var gifta, så får hon ärva hälften och sonen hälften. Han KAN ha testamenterat bort, men


    då är det inte ifrån sonens pengar om jag inte missminner mig, utan isåfall från den summa som


    ex-frun (om de var gifta) har rätt till. Den summan kan hon upp till 50% testmanetera bort. Du har


    dessutom ansvaret över sonens pengar tills att han blir myndig (18år). Är det en trevlig fru/sambo som


    han hade, som var snäll emot sonen, så var schysst tillbaka, inte korkad, men schysst. Tänk på att


    din evt överdrivna snällhet missgynnar sonen din.


    Om nu hon stod som ensam ägare till huset och de inte var gifta, då vet jag inte alls hur det funkar,


    inte 01.25 iaf:)


     


    SEDAN så undrar jag från och med vilket år som Barnpension infördes i Sverige?? Har försökt att


    hitta det, men fann inget, så, om någon har svaret, så tack på förhand.


     


     


    OBS! Jag förbehåller mig rätten att ovanstående KAN vara fel, särskrivet eller liknande.

  • Anonym
    Anonym (Läs!) skrev 2011-12-04 01:15:57 följande:
    Vad läser du med egentligen?
    Vad läser du? Ts har skrivit att hon tycker grabben ska bo gratis förutom mat men att 2000 som styvmamman vill ha är för mycket....
  • Anonym

    oj TS! detta lät inte kul, fattade jag dej rätt när sonen bor hos hon som vill att sonen ska betala? förlåt om jag inte fattar,men jag hoppas att det löser sej för dej!

  • Anonym (Läs!)
    Anonym skrev 2011-12-04 01:27:48 följande:
    Vad läser du? Ts har skrivit att hon tycker grabben ska bo gratis förutom mat men att 2000 som styvmamman vill ha är för mycket....
     Nej det har hon inte skrivit. Läs igen!
  • Anonym
    Anonym (vad händer nu??) skrev 2011-12-04 00:42:47 följande:
    Du skriver även att om jag inte har råd att betala pappans del av huset så ska jag söka socialbidrag. Det är sen jättestor skillnad att vara separerade och den ena föräldern avlider.
    Jag har framhävt i tråden att jag kommer att betala det min son behöver.
    jag skrev även att sambon har bara sagt matpengar och att hon ska fundera på vad jag ska betala för honom. Det är inget hon säger till mig utan sonen ska förmedla det till mig vilket jag tycker inte det är rättvist. Hon vägrar prata med mig.
    Att man är skylldig att betala underhåll vet jag.. Det gjorde jag i ett år då båda barnen bodde hos honom och han betalade mig när barnen bodde hos mig. Men då levde han.. Nu är ju frågan vad som kommer att hända. Att jag ska försörja min son är inge tvivel men att betala pappans del i huset går inte. Jag måste ju också leva och har också utgifter. Att sonen ska ha internet kan jag enkelt fixa. Mat fixar vi också och boende.. men inte till vilket pris som helst.. Jag kan inte betala ett hus som är sth området och mitt eget. Ska jag bli bostadslös bara för att jag måste betala hans del av huset för att barnen har ärvt. Jag skulle heller ha tillbaka pappan än få se mina barn lida.

    Jag skrev ingenting om pappans del av huset, för jag visste inte ens att det handla om det. Står ingenting i trådstarten om att du ska betala "pappans del av huset" utan du frågade bara om hon kan kräva det. Uppfattade det som en fråga och inte att hon faktiskt krävde det. Uppfattade kanske fel och många med mig, och det var ju bra du uppdatera trådstarten.

    Men vad tycker du är lösningen på det själv? Tycker du det skulle vara rättvist om sambon betala hela hyran för huset? För att du betalar för din son är ju din skyldighet och inget som berör sambon. Men nu bor ju din son i ett hus som har en hyra så nånstans så är det väl mest rätt om han (du) också ska betala en del av hyran? Det är ju inte riktigt rättvist att sambon ska betala hela huset. Pojken vill gå kvar i sin skola, han vill inte flytta ännu. Såklart det blir dyrt för dig att betala ena halvan av hyran. (Är du ensamstående nu och har en hel hyra redan du ska betala?) Men oavsett så kanske inte smabon har råd att betala dubbla hyror heller, hon kanske bara har råd med sin del.

    Alltså, du bor i ett hus nu och har 5000 kr i hyra som exempel. Sambon kanske betalade halva hyran på runt 5000 kr för att bo i huset innan pappan gick bort, vilket gjorde att pappan betalade andra halvan. Det som är rättvisats då är väl om du och sambon skulle dela på den återstående hyran, eftersom både du och hon har en varsin hyra att betala. För du kan inte räkna att pappans hyra som nu avlidit ska ingå i sambons hyra, utan sambon har samma hyra som innan precis som du har hyra för din lägenhet. Sambons hyra är sambons hyra, din mans hyra är din mans.

  • Anonym
    Anonym skrev 2011-12-04 01:25:57 följande:

    Trådskrivare:


    1: Kommentera inte folk som inte tillför dig något i tråden, ignorera dem, det räcker, ett tips bara.


     


    2: Vad jag minns av arvrätten så kan du testamentera bort hälften av arvet, har inte följt hela tråden


    men om de var gifta, så får hon ärva hälften och sonen hälften. Han KAN ha testamenterat bort, men


    då är det inte ifrån sonens pengar om jag inte missminner mig, utan isåfall från den summa som


    ex-frun (om de var gifta) har rätt till. Den summan kan hon upp till 50% testmanetera bort. Du har


    dessutom ansvaret över sonens pengar tills att han blir myndig (18år). Är det en trevlig fru/sambo som


    han hade, som var snäll emot sonen, så var schysst tillbaka, inte korkad, men schysst. Tänk på att


    din evt överdrivna snällhet missgynnar sonen din.


    Om nu hon stod som ensam ägare till huset och de inte var gifta, då vet jag inte alls hur det funkar,


    inte 01.25 iaf:)


     


    SEDAN så undrar jag från och med vilket år som Barnpension infördes i Sverige?? Har försökt att


    hitta det, men fann inget, så, om någon har svaret, så tack på förhand.


     


     


    OBS! Jag förbehåller mig rätten att ovanstående KAN vara fel, särskrivet eller liknande.


    Barnpension fanns i alla fall på 70 talet men är baserat på förväntad inkomst som den döde skulle ha haft.

    Har han testamenterat till henne, och de ägde halva huset var innan, så kan 75% vara hennes. Men, de köpte huset 3 månader innan han dog så det mesta är förmodligen lån... Inget arv att få ut mao.
  • Anonym

    *förlåt, klantig felskrivning. Menar såklart "din ex-mans hyra är din ex-mans". Sorry.

  • Anonym
    Anonym (Läs!) skrev 2011-12-04 01:29:58 följande:
     Nej det har hon inte skrivit. Läs igen!
    det har hon. Bevisa motsatsen genom att citera ts....:)
Svar på tråden Pappan avled....