Varför blir man hemlös?
Jag är intresserad av dina åsikter om varför man blir hemlös. Jag har själv arbetat med hemlösa och sett att det finns en stor variation inom gruppen. Men vilka åsikter om hemlösa har du? Och vilka fördomar har du?
Jag är intresserad av dina åsikter om varför man blir hemlös. Jag har själv arbetat med hemlösa och sett att det finns en stor variation inom gruppen. Men vilka åsikter om hemlösa har du? Och vilka fördomar har du?
mamma anna, så är det inte. man kan få bostad ändå.
Puss:
Är det????
Jag kan nitne låta bli att undra hur många missbrukare som du pratar för nu.
Får jag fråga hur du vet detta? Känner du många missbrukare, jobbar med dem eller hur?
Missförstå mig rätt, inget påhopp bara en undran!
om basarnfamiljer bor på gatan är det föräldrarnas fel, inte soc.
jenny, jag jobbar -mycket- med missbrukare.
det är kanske en av trettio som vill ha vård.
Anna: Visst är det en ond cirkel. Därför krävs väl helst vård före man ger en missbrukare bostad. För missbrukare FÅR bostäder. Kommunerna äger bostäder de får hyra ut till personer som har svårt att få bostad i annat fall, bla missbrukare. Problemet är att de ofta fortsätter missbruka och inte betalar hyran och då ryker lägenheten...
Många av de som är hemlösa är egentligen psykiskt sjuka . När många hem slog igen i början av 90talet så skulle de klara sig själva i sina små lgh.
Men en sjuk människa klarar inte det de kan inte alltid betala sina hyror de kan glömma att äta osv. de vandrar tröstlöst omkring i stan .
Och sen har vi en del missbrukare de som inte klarar av ett normalt liv och samhället har inte tillräkligt med pengar eller(lust) att hjälpa dessa utslagna människor.
sen har vi en liten del av förrymnda tonåringar som har kommit fel i vardagen , om det går riktgt illa hamnar dessa barn i misbrukskretsar och blir prostetuerade.
vi har även flickor från fattiga länder som försörjer sig som horor i Sverige
Allt detta är samhällets fel det är ju staten ´som ska värna om folket vi är staten vi ska hjälpa varandra.
Indianica:
Nej det finns inte många men de finns... sedan så vet faktiskt ingen exakt hur många barnfamiljer som lever som hemlösa eftersom det även där precis som med allt annat finns ett stort mörkertal.
oavsett hur många eller få det är så är det FÖR många.
Jag måste tyvärr dra mig ur diskussionen då jag har annat att göra här hemma. FL har redan sinkat mig mer än nödvändigt
Diskutera lungt
soc tar ansvar för att hyran betalas.
men de vräks ändå, för en kvart är äcklig och de hotar grannarna och drar dit polisen och beter sig farligt och illa.
Biomedbonus: Så uppfattar jag det också!
biomedbonus, de flesta är inte hemlösa pga sjukdom.
det är ett yttepytte fåtal.
tror det var 2% eller så.