Inlägg från: TeddyGirl82 |Visa alla inlägg
  • TeddyGirl82

    Gravid i Göteborg 2013

    WeeBee skrev 2013-07-27 15:40:29 följande:
    Min bebis sitter klistrad vid mina tuttar sedan två dagar tillbaka...hon äter hela tiden känns det som...men jag låter henne. Barnsjuksköterskan sa att det kan vara så å att man kan låta den lilla bestämma hur ofta hon vill äta.

    Hon är väldigt nöjd så länge jag har henne nära å låter henne tutta. Ett par timmar några gånger per dag sover hon oxå å då passar jag på att fixa med andra grejer. Hon är dock mer vaken nu än i början.

    Jag tror att man kan låta bebisarna styra i princip allt under de första månaderna...dom går bara på instinkter å behov...så vi behöver nog inte oroa oss för saker som uppfostring å reglering just nu...bara följa med i bebisens rytm å svara på bebisens signaler.



    Ja du har nog rätt weebee. Man e bara så ny med allt så man tror ju allt e konstigt. Mrn hon får fortsätta sova nära. Äta så ofta som hon gör och jag får bara hänga med.
  • TeddyGirl82
    WeeBee skrev 2013-07-27 20:05:56 följande:
    Teddy - Jag tror att både föräldrar å bebis mår bäst om man gör så! Stressade föräldrar är ju inte bra heller...



    Ja jag blir stressad att hon inte får i sig tillräckligt . Så funderar mer och mer på att sluta amma. Ska prata med bvc på måndag. Tråkigt men tror inte hon får d hon ska från tuttarna. Får bara ut 20 när jag pumpar 10 min på varje..
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-07-27 21:04:25 följande:
    Varför pumpar du? Är det efter amning? Kan du inte be att få väga tätt så ser du ju på vikten?

    Hur mår du? Sömnbrist gör ju att man inte riktigt orkar med.. och dänkrr mjölkprod.vger du ersättning med? Vill hon ha ers efter amning? Kan du isf ge ers direkt eftrt på kvällen? Och läggs dig själv med direkt sen? På palltkoma hos henne kanske du får ett par timmar samanhängande och iaf på mig blev mjölkprod och min hjärna gladare av det.



    Följer bbs anvisningar. Klart jag kan be om att få väga tätt. Jag sover väldigt dåligt och stressad över att hon har sånt sugbehov. Napp har hon inte lärt sig än. Känns som jag snart går in i väggen. Jag har ökat ersättningen med och då blir hon nöjd. Ska prova vid nästa amning.
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-07-27 21:22:16 följande:
    Väggen är dumt. Bättre hon får mer ers så du får sova! Vill dom att du ska pumpa så mkt nu med? Kan/får du ge ers ett mål på natten? Om du stoppar i öronproppar så grr din karl? Du måste ju få sova lite! Napp kan jag noll om. Min använde inte det. Amningsdepression är inte värt det. Vi har rent vatten i svea så ers är ety bta alternativ! Ha inte dåligt samvete.

    Kram!



    Jo jag funderar på att ge henne d inatt. Men hennes sugbehöv vet jag onte vad vi ska göraåt. Pappas finger funkar en stund sen e dbara tutte. Jag e heeelt färdig på dagarna. Och jag skäms inte för att sluta amma. Bara veta hur..
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-07-27 21:55:53 följande:
    Ja hur? Jag lyckaded ju inte alls sluta. Han tycker han ska amma och bebisen ska ha välling.. höll på över två år.

    Testa! Det lär inte bli sämmre. Sugbehovet kan ju vara hunger. Och inte ens snuttesug tar sig igenom vätsta paltkoman om du har tur.

    Ger du 20ml nu? Ellrr 30? Efter amningen? Vårt bvc tyckte man kunde ge ers ca kl 18 efter att ha ammat och efter nästa amningen för att få sömn. Vi hade värdens goaste bvcssk tyvärr har han blivit pensionär nu...

    Och tyvärr vägrade ungen. Hsn ville inte ha ers eller jo, precis i börjsn tog han det sen ammade han bara och spottade ut ers



    Jag ger 40. Fast hon äter inte allt så e väl 30 hon äter. Hon har sovit från 22 till 4 i morses. Sen en stund till fram till 7 typ så jag ska inte klaga. Bara detta att lära henne ta nappen med. Den vi har nu e den smalaste som finns men tror det ska vara mjukare gummi på den. Får kolla sen idag med.
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-07-28 09:58:35 följande:
    Sov du?

    Ja, hon sov nära mig, man ligger inte så bekvämt men d går
  • TeddyGirl82
    WeeBee skrev 2013-07-28 11:40:53 följande:
    Oj va länge hon sov! Jag blev helt överraskad av att min lilla sov från 01.30 till 07.00 i morse. Vi ligger dock alltid kvar i sängen efter amningen...å går aldrig upp före 10.00...idag vaknade vi kl 11.20

    hehe jag borde kanske inte klaga på att hon e gnällig resten av dagen sen. Men börjar nog lite smått lära mig hur hon fungerar.
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-07-28 12:40:50 följande:
    Nej man gör inte det. Hoppas du fick lite sömn. ..



    Jodå jag fick nog så det räckte.

    Vad gör man när naveln ramlat av? Tvättar man?
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-07-28 14:28:30 följande:
    Håller man på med en massa cannat läker detlångsammare



    Ok ja jag ska bara ta vatten.
Svar på tråden Gravid i Göteborg 2013