• honey1

    Bf Juni 2014

    Hej! Hoppas det är fler som vill följas åt från olika delar av Sverige :)

    Fick reda på att jag var gravid igår, är så sjukt glad, första månaden vi "gav upp" på försökandet. 
    Har en dotter på 8 månader som kommer vara 1,5 år när nästa bebbe kommer :)

    Så skriv gärna in er här så följs vi åt!       

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-09-22 22:54
    BF-LISTA:

    EMTP - 31/5 2014

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-09-22 22:57
    Honey1 - 1/6 2014

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-09-24 08:02
    Snuttens - 30/1 2014
    S85 - 6/6 2014
    Pronomen - 1/6 2014

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-09-26 14:05
    SE BORT FRÅN MIN FELSKRIVNING DÄR UPPE
    Snuttens - 30/5
    Skorpan89 - 3/6
    CherstinBovington - 3/6
    Ankanm - 4/6

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-09-26 14:08
    LokesMammi - 31/5 - 1/6

  • Svar på tråden Bf Juni 2014
  • Zwoom
    mammasusan skrev 2013-10-10 18:16:34 följande:

    v 6 är jag i. Brukar aldrig spy/må illa innan v 8-9 annars
    My family makes me the happiest mom / wife
  • Anni02

    Hej vad roligt med en som sitter i samma sits som jag. har en 8 månaders hemma och plussade precis med 2 an :D

  • Frozen
    Marieulrika1 skrev 2013-10-10 22:43:22 följande:
    Jag tror jag drar mig ur denna tråd... Inte för att jag håller på att få MF utan för att det känns så hetsigt att läsa om symptom, avsaknad av symptom osv. Det här med forum är inte min grej men önskar er all lycka till!
    Du kanske vill titta tillbaka när vi kommit lite längre i graviditeten och orosmomenten inte finns kvar i samma utsträckning som innan v12 Lycka till med graviditeten annars, och välkommen tillbaka när du vill Glad
  • kakabus
    EQ85 skrev 2013-10-10 22:35:31 följande:
    Det sllutade med att jag la båda i deras sängar och sa godnatt. De somnade efter 10 min av gråt. När de somnade smög jag in och kramade dem. Jag avskyr att bli arg och ledsen.
    Ventilerade med sambon o han fick mig inse hur.mkt hormoner jag har. Längtar tills kroppen vant sig lite.

    Imorhon är det fredagsmys!
    En tråkig sak är att de slutat sända "hos vicky" på barnkanalen. Min stora älskade det. Så blir Pippi imorgon istället.

    Vi har ofta tjorv på kvällarna. Bägge barnen är extremt mammiga och det börjas redan på morgonen med tjat om vilken jag ska lägga ikväll. Ingen av våra barn kan somna själv utan vi läser för dem eller sjunger tills de somnar, tar ett barn var och varannan kväll byter vi = ) har en ganska bra rutin på detta när vi bägge är hemma men trots att de är så mammiga somnar de bättre och snabbare med pappa. Det som ställer till det är när någon av oss inte är hemma pga jobb eller träning så måste en ta bägge barnen och då nattar vi dem i vår säng och det tar längre tid. vi har verkligen försökt att lära dem att somna själv men har inte lyckats. snart så =) sen har vår 3 åring en period nu som pågått länge med strul på nätterna vilket är jättefrustrerande. det tar på krafterna med småbarn som tjorvar med sömnen! jag tror de flesta av oss känner igen oss på ett eller annat sätt!? det blir såklart extra jobbigt med gravhormoner =)
  • kakabus
    rosii skrev 2013-10-10 22:45:23 följande:
    Hmm undra om svullnaden på magen hinner gå ner sig innan den riktiga magen börjar kika fram.. myser med min lilla bula :) tänkte å köpa mig nå mamma jeans om nån vecka. Snoddarna får förlänga ett tag till :)

    jag har varit jättestor mina tidigare grav redan tidigt, då svullnaden lagt sig har den riktiga magen tagit över =) så det blir jättesvårt att dölja!
  • kakabus

    v 6+1 idag och det känns bättre än igår. Jag var snabb upp på toa och kissade så jag inte hann spara nå morgonurin för att kunna testa igen idag. SKA INTE testa nå mer =)

    Tycker att jag har mindre symtom nu än för en vecka sedan och det känns skönt, det lär ju kunna vända snabbt! med första barnet kräktes jag i två månader sen hade jag en fantastisk grav! andra barnet hade jag jättelite besvär men mådde sämre psykiskt. Hade en mardrömsförlossning (igångsättning) med första barnet i v 42+2 och samma dag på förlossningen föddes hans kusin (också på övertid) och överlevde inte så det var en riktigt jobbig period efter det. Sonen var sjuk när han föddes och låg uppkopplad på spädbarnsavd i två veckor. Tog lång tid innan vi alla återhämtade oss. Sen fick jag ma i v 12+ innan dottern föddes så under grav med dottern var jag orolig för ma/mf och sedan oro för förlossning och fosterdöd vilket gjorde att jag mådde dåligt. Då blev jag igångsatt i v 38+0 och förlossningen var hur bra som helst!!! så skönt att ha det minnet med sig!! denna gång hoppas jag kunna föda utan att bli igångsatt!

  • Smalltowngal

    Hej allihop! Jag hoppas det är ok att jag hänger på här :) Vi plussade imorse efter att försökt i 16 månader!! Det var ett starkt plus och idag är BIM+1. Ska ta ett till test ikväll och sen ett digitalt imorgon bitti. Har inte fattar det än och vågar nog inte fatta det än heller.. Här är en länk till min bild, vad tycker ni? :)

    i1273.photobucket.com/albums/y414/smalltowngirlC88/74B959CD-1B29-46FA-BB91-25A7B041FB4A-4842-00000A342C0AB7F5_zps171f27fc.jpg

  • Änglasmamma
    Smalltowngal skrev 2013-10-11 09:00:38 följande:

    Hej allihop! Jag hoppas det är ok att jag hänger på här :) Vi plussade imorse efter att försökt i 16 månader!! Det var ett starkt plus och idag är BIM+1. Ska ta ett till test ikväll och sen ett digitalt imorgon bitti. Har inte fattar det än och vågar nog inte fatta det än heller.. Här är en länk till min bild, vad tycker ni? :)

    i1273.photobucket.com/albums/y414/smalltowngirlC88/74B959CD-1B29-46FA-BB91-25A7B041FB4A-4842-00000A342C0AB7F5_zps171f27fc.jpg


    Såg helt klart ett plus! Grattis till er! :)
  • mammasusan

    Känner inte så mkt än idag, förutom att jag fortfarande är varmare & har tydligare +smala ådror på händerna...inte gått upp än hemma förkyld...4+4 idag guld värt om jag tar mig fram & förbi 5+0 iaf

  • Änglasmamma

    Även om den "riktiga" magen inte kommit än utan den bara är uppsvälld än så länge.. Så är det så mysigt att klappa på magen! Längtar enormt mkt till RUL.. Få se bebisen. :)

    Jag bor i Enköping förresten!

Svar på tråden Bf Juni 2014