• Jenkis

    Vi som gör äggdonation hösten/vintern 2013/2014

    Finns det några som precis börjat sin behandling eller som är på gång att börja snart? Vore kul om vi kunde följas åt.

    Jag väntar på spraystart och kommer förmodligen få min donation efter nyår. 

  • Svar på tråden Vi som gör äggdonation hösten/vintern 2013/2014
  • villsågärna38
    Redan47 skrev 2014-06-05 14:30:14 följande:
    vid havet ,jätteskönt komma bort från Aten. Idag är det varmt, i helgen ännu varmare! Min slemhinna efter progestoron behand 3 dgr bara 5.6...,,det känns nervöst! Peny sa att tjocklek inte var höjdare, men kvaliteen var bra...och att livmodern är fin och elastisk . Aquascan plus VUL gjordes. Tog blodprover på östrogen och progestoron nivåer- svar imirgon. Jag vill nämligen inte äta så mkt östrogen- mår inte bra av 8mg, huvudvärk, blodstockningskänsla kommer åter, humöret grrrrrr.... Så imorgon gäller det, hur många av 3 godingar som blir med i matchen. Jag känner mig nervös.... Även om peny menar att blactocyt fäster var dom helst....t o m. utomkveds.

    Oh, förstår att det är pirrigt!! Hoppas verkligen att det går vägen. Konstigt att slemhinnan kan minska så i tjocklek? Men hoppas Peny har rätt. Håller tummarna! Kram
  • Redan47
    NinaCamilla skrev 2014-06-05 17:23:48 följande:

    Redan: Penny väl syftade på mig med utomkveds smile1.gif de kan sitta vart som helst oxå buken hehehe


    Ja precis ... F... Ich efter hysto....

    Jag känner mig så besviken på dagens resultat. Jävla uppförslut det ska vara.... Plus fet.

    Men ingen ide måla fan på väggen - imirgon blir det transfer och om 14 dgr TD. För ska väl spruta pregnyl, och då är det ingen ide att tjuv testa ;).
  • NinaCamilla

    Hoppas på att en hittar på rätt i livmoder och börjar gro och att slemhinnan blir tjockare. Lycka till imorgon! Ska du ta alla 3 om de klarar sig i matchen?

  • Redan47

    Ja , inget att spara på :P . Allt som överlevt natten åker in! Är ju ett fet- då sjunker procenten lite till....

  • Redan47

    3 överlevde - 3 insatta. Slemhinna 8.6mm där embryon bäddades in. Vila 30 min sedan Pregnyl i skinkan och hem till hotellet igen.

    Arg som ett bi hela dagen.grrrrr bett att få sänka östrogenet. Kram på er alla!

  • villsågärna38
    Redan47 skrev 2014-06-06 13:22:35 följande:
    3 överlevde - 3 insatta. Slemhinna 8.6mm där embryon bäddades in. Vila 30 min sedan Pregnyl i skinkan och hem till hotellet igen. Arg som ett bi hela dagen.grrrrr bett att få sänka östrogenet. Kram på er alla!

    Oh, grattis!! Härligt Håller tummarna!! Kram ps. Jag tror inte det är bra att sänka östrogenet. Kan ge blödningar. Nog bättre att höja progesteron isf för att få balans. Annars får du nog härda ut helt enkelt. Om du blir gravid är det ju värt det. Också mått piss av högs östrogendoser så förstår dig men du klarar detta!!
  • NinaCamilla

    Redan: så jäkla fint att alla 3 klarade det sig! Jag förstår exakt vad du menar med östrogen. Mådde så otroligt dåligt på sista ÄD med alla antibiotika och så. Men det är värd! Kram ta hand om dig nu

  • Redan47
    villsågärna38 skrev 2014-06-06 14:44:57 följande:

    Oh, grattis!! Härligt smile1.gif Håller tummarna!! Kram ps. Jag tror inte det är bra att sänka östrogenet. Kan ge blödningar. Nog bättre att höja progesteron isf för att få balans. Annars får du nog härda ut helt enkelt. Om du blir gravid är det ju värt det. Också mått piss av högs östrogendoser så förstår dig men du klarar detta!!
    Ja, men jag har ju klarat ifrån blödningar oå 6 mg hittills.... Tror du det blir risk ändå? De vill att jag tar 8mg oralt ich 4mg vaginalt. Jag frågade im sänka t 6mg orala. Ej fått svar än. Ej koll på vad mina värden var, tog ju prov igår, svar från käcka penny, förstår du är arg, skratt, du har jättefina värden, och sen till min man....tycker du hon är jobbig nu, vänta till längre in i graviditeten!

    Så du har nog en poäng att jag får stå ut...!
  • Redan47
    NinaCamilla skrev 2014-06-06 15:33:01 följande:

    Redan: så jäkla fint att alla 3 klarade det sig! Jag förstår exakt vad du menar med östrogen. Mådde så otroligt dåligt på sista ÄD med alla antibiotika och så. Men det är värd! Kram ta hand om dig nu


    Ja raringar! Ska ta mig samman . Tack för att jag har er!
Svar på tråden Vi som gör äggdonation hösten/vintern 2013/2014