Inlägg från: Dorian Ertymexx |Visa alla inlägg
  • Dorian Ertymexx

    Varför hatar folk SD?

    Thomas66 skrev 2014-04-21 15:43:21 följande:

    www.dagenssamhalle.se/kronika/ingen-debattera... Men pengarna verkar ju sina lite här och där, när tycker du att vi inte är rika längre?
    Tja, när vi inte längre räknas bland en av världens rikaste länder är väl en början!? Litet patetiskt att gnälla om Sveriges fattigdom när vi är i absoluta toppskiktet i världen. Sedan kan vi ju argumentera om fördelningen av rikedomen, men tar man de orden i sin mun blir man väl utgapad som "våldsvänsterkommunist" eller något lika banalt.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Minnie7 skrev 2014-04-21 17:41:48 följande:
    Dorian- vadå rasistmyt? Att det föds fler barn/ kvinna i vissa länder? Vad har det med rasism att göra?!?
    Det är en rasistmyt att kvinnor från vissa länder kommer hit och föder drösar med barn. Har de redan många barn så, ja, då har de redan barnen, men de som faktiskt är barnlösa/barnfria när de flyttar hit får sällan fler barn än genomsnittlig svensk. De anpassar barnafödandet efter värdlandet.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Gert skrev 2014-04-21 19:41:04 följande:
    Nej, det är inte alls sant. Min chef är turk/kurd och han och hans fru har fått fler barn i Sverige än en genomsnittlig svensk familj.
    Säg mig, tillhör kurder något slags Borg Collective? Är de alla exakt likadana? Jag känner en svensk alkis, betyder det att alla svenskar är alkisar?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Minnie7 skrev 2014-04-21 20:02:57 följande:
    Dorian- vet inte vilken värld du lever i men har du själv någonsin haft kontakt med, låt säga, en person från Somalia? Vet du isf när de kom till Sverige och hur många barn de fått efter det? Jobbar själv inom sjukvården och träffar relativt många. Och innan du skriker så VET jag att det inte är representativt med har faktiskt aldrig träffat en enda som endast haft två barn. Flertalet med behov av tolk och ingen kvinna som arbetade. Är jag rasistisk nu?!? Det är utifrån de JAG personligen träffat.
    Och min erfarenhet av somalier är den motsatta. Våra personliga upplevelser är irrelevanta, det är statistiken som är det relevanta. Och statistiken talar sitt tydliga språk.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Kleo73 skrev 2014-04-21 21:53:42 följande:

    Anpassar barnafödandet efter värdlandet????? Ilsken bubbla lever du i Dorian? Välkommen till vår Tensta! Jag bor där och har en massa bekanta, kom någongång vi går runt och frågar folk om barnafödandet och anpassning till värdlandet. Folk skiter i det fullkomligt.
    Jag bor rätt nära Tensta, faktsikt, gick i gymnasiet där. Har vänner och bekanta där. Jobbar inte så långt därifrån heller. Nice try though.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Minnie7 skrev 2014-04-21 20:31:15 följande:
    Nej Dorian- våra personliga erfarenheter är högst relevanta faktiskt. Det är det som du bygger de flesta av dina åsikter på. Oavsett så finns det fortfarande ingen som helst rasistiskt i detta. Tror du det är hudfärgen som har betydelse? Nej, handlingarna så vitt jag vet.
    Eh, så KAN man göra, det är inte rätt, men man KAN göra så. Jag låter inte mina fördomar styra min världsbild.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Minnie7 skrev 2014-04-22 06:53:50 följande:
    Dorian- tro det om du vill men det är mkt av dina tankar och känslor som styrs av dina personliga erfarenheter. Och vad gäller somalier så är det ju väldigt bra att du har goda erfarenheter vad gäller sysselsättning i samhället då statistiken pekar åt motsatt håll.

    Låt mig höra- hur tycker du att invandrare ska tas emot? Vilka ska få komma? Fri invandring kanske? På vilket sätt integreras man bäst i ett samhälle? Hur mycket bör man integreras? Hur bör pengarna fördelas i Sverige och hur löser man det rent praktiskt?
    Som sagt, det är inte mina personliga erfarenheter som styr mina åsikter. Hade jag gjort det hade jag avskytt svenskar, då jag blivit mobbad och slagen av svenskar, spottad på av en svensk, och känt flera svenskar som varit alkisar. Men jag är liksom smart nog att förstå att de erfarenheter jag hade som barn just är mina, och inte deskriptiva för alla svenskar överallt. På samma vis betraktar jag somalier - de jag träffat har varit trevliga och välintegrerade, men jag vet förstås att inte alla är det. Frågan är då varför många inte är det, när jag sett exempel på att de KAN vara det. Som 75-an noterar så drabbas många somalier av fördomar som begränsar deras möjligheter till jobb - fördomar som sprids med stor entusiasm av SD-fansen via Avpixlat och liknande siter.

    Invandrare ska tas emot med hjälp att lära sig svenska, och med möjligheter att komplettera sina tidigare studier med svensk specialisering. Det är ett sjukt slöseri att vi har ingenjörer, läkare och ibland forskare som kör taxi, till exempel. Man integreras bäst genom ömsesidig respekt, genom en känsla av att man är accepterad av samhället, och att man får chansen att arbeta och göra rätt för sig.

    Jag kan inte skriva en budgetproposition åt dig, men jobbskatteavdrag och skattelättnader för banker går fetbort, det kan jag lova.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    ulfsas skrev 2014-04-22 12:28:22 följande:
    Kriminalitet, missbruk, bidragsfusk, splittrade familjer, arbetslöshet och barn som far illa. Listan över problem som hemsöker Göteborgs somalier är lika lång som dyster.

    Är detta rasism?
    Samma problem som hemsökte tidigare invandrargrupper innan de integrerades bättre. Och för all del också svenskar.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Gert skrev 2014-04-22 18:40:31 följande:
    Gäller det bara somalier? Om jag säger att en svensk är lat, är jag rasistisk mot svensken då?
    Du förstår inte skillnaden mellan "somaliER" (plural) och "EN svensk" (singular)?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Minnie7 skrev 2014-04-22 18:54:23 följande:
    Dorian- du lever i en fantasivärld. Alla invandrare erbjuds undervisning i svenska. Har du helt missat det? Kan du i ärlighetens namn försvara att tolk ens ska behövas om man bott mer än 5 år i ett land? Och att ens tro på en integration i ett samhälle utan att kunna språket är ju löjligt.
    Nej, jag lever i den verkliga världen. Ja, det kan jag. Jag är själv språklärare i grunden, och även om jag själv har lätt för språk så har jag egen erfarenhet av att alla inte har det. Barn, oavsett ursprung, kan ha svårt för språkinlärning. Vuxna har nästan automatiskt svårare för språk än barn, så att det kan behövas tolk är för mig inte alls konstigt, och fullt försvarbart.

    Och vaddå, skåningar har inte lärt sig korrekt svenska efter 500 år, varför då gnälla på att vissa inte lärt sig det efter fem år?

    Men det är onekligen en intressant tes du framför. Om man inte kan tala svenska så kan man inte integreras. Betyder det då att alla stumma och/eller döva per definition är omöjliga att integrera? De barn som föds utan hörsel eller talförmåga, kan de aldrig bli "riktiga svenskar"?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?