• kommerintepånåt

    Varför hatar folk SD?

    Vet att jag nyss startade en annan tråd om ett helt annat ämne, men har många tankar susandes omkring i mitt huvud ikväll.
    Som rubriken lyder, varför hatar folk Sverigedemokraterna? Eller jag kanske ska fråga; varför hatar folk Sverigedemokrater?

    Jag är inte gammal nog att rösta då jag endast hunnit fylla sjutton år, men när jag väl får rösta så kommer jag lägga min röst på SD.

    Är jag rasist? Nej, det är jag inte! Finns det medlemmar i SD som är rasister? Absolut! 
    Har SD överdrivit saker de sagt? Ja! Precis som alla andra partier.
    Jag har en fråga till dig som blir röd om öronen av ilska när någon nämner SD, tycker inte du, helt ärligt talat, att Sveriges invandringspolitik har gått snett?
    Jag ser inget negativt med en del invandrare, och jag ser inget negativt med att stöta på andra kulturer och smaka rätter ifrån andra delar av världen. Men, jag vill inte att det skall ses som rasistiskt att älska Sverige, och att älska svensk kultur. Thomas Di Leva (är inte säker på om hans efternamn är två separata ord?) kom ut med sin egna lilla nationalsång, som handlade om hur Sverige ska ta emot alla, och att alla får plats.

    "Neeej", skrek mitt lilla hjärta. Och ge fan i att skriva att jag är rasist nu, för jag anser att alla människor, svart som vit som gul, är lika värda. (Vad har det egentligen med invandring och göra?) Jag är bara trött på hur många invandrare vi tar in. Jävligt trött.

  • Svar på tråden Varför hatar folk SD?
  • Quintus Zebra
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-29 10:41:28 följande:
    Ja, eftersom de här uppenbara provokationerna från troll och alias som har alias som har alias är så uppenbart skapade endast för att provocera att jag inte kan ta dem som allvarligt menade inlägg i debatten.
    Ring media då, om du på allvar har ansett dig ha hittat orsaken till dagens debattklimat...
    Rosa Parks sa aldrig att det ska vara lätt!
  • Vitrysk hockeyhjälte
    Quintus Zebra skrev 2014-09-29 11:54:05 följande:
    Ring media då, om du på allvar har ansett dig ha hittat orsaken till dagens debattklimat...
    I tråden och på FL, inte i samhället i stort. Även om det finns alldeles för många som använder liknande retoriska "knep" där som här.

    Trodde faktiskt mer om dig än att du skulle missförstå med flit på det här sättet.
    Count hotfull pastor, sprungen ur kaos.
  • Quintus Zebra
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-29 12:12:46 följande:
    I tråden och på FL, inte i samhället i stort. Även om det finns alldeles för många som använder liknande retoriska "knep" där som här.

    Trodde faktiskt mer om dig än att du skulle missförstå med flit på det här sättet.
    Missförstår inte med flyt, men jag tycker ditt påstående helt enkelt inte stämmer.

    Och jag tror inte du kan se FL eller tråden som separata företeelser. Självklart påverkas de av debatten i samhället i stort. Vi är alla påverkade av debattklimatet, och bemöter det på olika sätt.

    För mig är det helt uppenbart att det knappast är en person som satt nivån.

    Du får självklart ha åsikten att folk på den "goda" sidan bör uppträda mer värdigt än andra. Men i mina öron låter det märkligt. Och det finns inga sådana lagar. Det finns massor av människor både i tråden och på FL som uttrycker sig betydligt mycket värre än personen i fråga. Och det fanns folk som gjorde det långt innan personen i fråga ens dök upp på den här sajten.

    Alla har samma ansvar att upprätthålla nivån på debatten, oavsett vilken åsikt hen har. Alla har lika stor eller lika liten rätt att ge igen med samma mynt.

    Rosa Parks sa aldrig att det ska vara lätt!
  • Vitrysk hockeyhjälte
    Quintus Zebra skrev 2014-09-29 12:46:12 följande:
    Missförstår inte med flyt, men jag tycker ditt påstående helt enkelt inte stämmer.

    Och jag tror inte du kan se FL eller tråden som separata företeelser. Självklart påverkas de av debatten i samhället i stort. Vi är alla påverkade av debattklimatet, och bemöter det på olika sätt.

    För mig är det helt uppenbart att det knappast är en person som satt nivån.

    Du får självklart ha åsikten att folk på den "goda" sidan bör uppträda mer värdigt än andra. Men i mina öron låter det märkligt. Och det finns inga sådana lagar. Det finns massor av människor både i tråden och på FL som uttrycker sig betydligt mycket värre än personen i fråga. Och det fanns folk som gjorde det långt innan personen i fråga ens dök upp på den här sajten.

    Alla har samma ansvar att upprätthålla nivån på debatten, oavsett vilken åsikt hen har. Alla har lika stor eller lika liten rätt att ge igen med samma mynt.
    Min åsikt är väl snarare att om man uppträder "ovärdigt" ska man inte heller förvänta sig att bli tagen på något större allvar, oavsett om man är på den "goda" eller den "onda" sidan. Jag inser givetvis att jag själv högst sannolikt också sjunkit för lågt, åtminstone nu och då.
    Count hotfull pastor, sprungen ur kaos.
  • chrissandra
    Zenitha skrev 2014-09-29 08:26:09 följande:
    Så det journalisterna säger är bara lögn då? Att kalla ngn för hora är ju inte heller så fint om du frågar mig.. 
    De uppför ju sig som riktiga idioter men fortfarande har de inte "slagit folk med järnrör" som du skrev.
    Att kalla någon för hora är inte så fint om du frågar mig heller.

    Det är inte helt ovanligt att folk skarvar på lite extra för att få en händelse mer intressant. Det gäller nog även journalister, inte bara dig.
    Lite som storfiskarna...
    Men onödigt.
    Speciellt om du rapporterar om en händelse i egenskap av att vara opartisk och trovärdig.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-29 09:50:11 följande:
    "Stryka medhårs". Så var vi där igen. Det är antingen totalt avståndstagande som gäller, eller också att stryka medhårs. Inga mellanlägen. Inga gråzoner. Som vanligt, med andra ord.

    Tycker du strategin att idiotförklara SD-väljare har funkat bra? Har den gynnat det politiska klimatet i det här landet eller har den lett till en ännu större polarisering? Det har gått en hel mandatperiod sedan SD kom in i riksdagen och man tycker ju någonstans att utfallet i det senaste valet borde göra att det ringer åtminstone några klockor. Men nej, inte hos dig inte, du kör vidare i samma spår (och du är inte ensam) - och när SD, vilket jag befarar, närmar sig 18-20 procent i valet om fyra år så är det också "någon annans" fel.
    Ja, så är det ju för de övriga svenska riksdagspartierna.

    Jag tror att du möjligen är en aning för fixerad vid mig och att du även tycks ha vissa svårigheter att förstå skillnaden mellan dels verkligheten och ett internetforum och dels mellan olika avdelningar på ett internetforum.

    Det här är FL: politiska avdelning inget annat, man ska vara rätt blind om man inte märker den invandrarfientlighet som den avdelningen bombarderas med, hur man sen förhåller sig till den säger rätt mycket om vad man har för åsikter.

    Din medverkan innebär enligt min uppfattning att du vill företräda en tredje ståndpunkt där du uppmanar de båda sidorna till besinning, det vill säga att man måste börja lyssna på och samarbeta med SD.

    Min uppfattning är att man ska lyssna till de 87 procent som röstat på partier som tydligt förklarat att de inte kommer att samarbeta med ett främlingsfientligt parti som SD.

    Låt mig uttrycka mig med en bild - vi har en person som upprepade gånger spottar på en liggande tiggare, detta pågår enda till någon ingriper - då kommer du att dyka upp och klaga i högan sky - men ser ni inte att han är törstig, visa lite barmhärtighet nu, han har ju spottat sig alldeles torr i halsen.

    Det "spottas" rätt friskt här på FL, igår var det till exempel flyktingar som skulle beröva oss svenskar vår cancervård och vad gör du annat än struttar omkring i trådarna med ditt budskap att man måste lyssna på SD och om man bara lyssnar tillräckligt väl så kommer inte SD att behövas - och sen blir du upprörd om någon anmärker på spottloskandet.

    Vad är det för övrigt som skiljer ditt budskap från FL:s flitigaste troll - som producerat oräkneliga trådar om att SD inte behövs om bara M och S lyssnar på SD och rättar till flyktingpolitiken - mer än att han är lite mer ärlig än du, men lite mindre verbal.

    Nej, jag har ingen som helst respekt för den som ständigt jämrar sig över att den som slår kan ha skadat sig.

    Jag har överhuvudtaget inte någon respekt för dina bedömningar - alla som skriver här på det politiska forumet gör detta med ett syfte som ska kunna ifrågasättas - skriver man frekvent om batikhäxornas härjningar så får man finna sig i att kunna bli kallad batikhäxespanare.

    Min egen uppfattning är att FL kan vara ett häpnadsväckande elakt och sårande forum, men inte den politiska avdelningen, utan "känsliga forumet".

    Det händer att jag läser där någon gång och då kan jag bli rasande över att någon som ställer en mycket personlig fråga  avsiktligt blir trampad på för att några tydligen njuter av den sysselsättningen.

    Jag förstår att du inte förstår skillnaden då jag avfärdar någon som påstår att jag är arbetslös, narkoman, homosexuell, pervers psykopat, alkoholist med mera, med mera för strålkärring och då någon verkligen trampar på någon annan.

    Förstod du skillnaden skulle du inte fjanta omkring här tråden som en petimäter med anspråk på att vara FL:s ordningsman.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • Vitrysk hockeyhjälte

    Så många ord, så lite substans. Som vanligt.


    Count hotfull pastor, sprungen ur kaos.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-29 21:47:43 följande:

    Så många ord, så lite substans. Som vanligt.


    Kul.

    Hur är det Suffering nu brukar skriva, jag har inte läst det du skrev men jag svarar ändå, eller något ditåt.

    Ja, nu är ni är ju iallafall två om detSkrattande

    Hur går det med studierna av den odemokratiska invandringspolitiken och statsfeminismens härjningar?

    Om ni bara lyssnar på SD så behövs inte SD längreSkrattande
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • Vitrysk hockeyhjälte
    FDFMGA skrev 2014-09-29 21:59:51 följande:
    Kul.

    Hur är det Suffering nu brukar skriva, jag har inte läst det du skrev men jag svarar ändå, eller något ditåt.

    Ja, nu är ni är ju iallafall två om detSkrattande

    Hur går det med studierna av den odemokratiska invandringspolitiken och statsfeminismens härjningar?

    Om ni bara lyssnar på SD så behövs inte SD längreSkrattande
    Kul, men sant. Du kör ditt vanliga race, dvs hittar på saker jag tycker och klistrar på mig diverse mindre angenäma personlighetsdrag och argumenterar sedan som om det du skrivit är absoluta sanningar och inte dina egna halmgubbar och hjärnspöken.

    Och så kryddar du det med några skratt-smileys, och låter din hangup på gamla inlägg jag skrivit flöda fritt ännu en gång.
    Count hotfull pastor, sprungen ur kaos.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-29 22:05:22 följande:
    Kul, men sant. Du kör ditt vanliga race, dvs hittar på saker jag tycker och klistrar på mig diverse mindre angenäma personlighetsdrag och argumenterar sedan som om det du skrivit är absoluta sanningar och inte dina egna halmgubbar och hjärnspöken.

    Och så kryddar du det med några skratt-smileys, och låter din hangup på gamla inlägg jag skrivit flöda fritt ännu en gång.
    Tror inte vi kommer längre. 

    Jag förslår att du anmäler de inlägg från mig som du anser vara personangrepp och i övrigt trampar vidare i dina vatten, jag kommer inte att ändra mitt sätt att skriva av det enkla skälet att jag inte identifierar samma offer som du.

    Och svara inte att du inte anmäler inlägg, det är inte bara dina teser om statsfeminismen eller den odemokratiska invandringspolitiken jag kommer ihåg, jag minns också när du blev så upprörd att du deklarerade att du skulle anmäla ett av mina inlägg, det togs aldrig bort, men i stället rantade du iväg till en annan tråd och förklarade att jag var den vidrigaste människa du stött på på nätet.

    Ja du...
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?