• kommerintepånåt

    Varför hatar folk SD?

    Vet att jag nyss startade en annan tråd om ett helt annat ämne, men har många tankar susandes omkring i mitt huvud ikväll.
    Som rubriken lyder, varför hatar folk Sverigedemokraterna? Eller jag kanske ska fråga; varför hatar folk Sverigedemokrater?

    Jag är inte gammal nog att rösta då jag endast hunnit fylla sjutton år, men när jag väl får rösta så kommer jag lägga min röst på SD.

    Är jag rasist? Nej, det är jag inte! Finns det medlemmar i SD som är rasister? Absolut! 
    Har SD överdrivit saker de sagt? Ja! Precis som alla andra partier.
    Jag har en fråga till dig som blir röd om öronen av ilska när någon nämner SD, tycker inte du, helt ärligt talat, att Sveriges invandringspolitik har gått snett?
    Jag ser inget negativt med en del invandrare, och jag ser inget negativt med att stöta på andra kulturer och smaka rätter ifrån andra delar av världen. Men, jag vill inte att det skall ses som rasistiskt att älska Sverige, och att älska svensk kultur. Thomas Di Leva (är inte säker på om hans efternamn är två separata ord?) kom ut med sin egna lilla nationalsång, som handlade om hur Sverige ska ta emot alla, och att alla får plats.

    "Neeej", skrek mitt lilla hjärta. Och ge fan i att skriva att jag är rasist nu, för jag anser att alla människor, svart som vit som gul, är lika värda. (Vad har det egentligen med invandring och göra?) Jag är bara trött på hur många invandrare vi tar in. Jävligt trött.

  • Svar på tråden Varför hatar folk SD?
  • Velouria
    "...om de är välanpassade, har skött skolan, har jobb o.s.v.."

    Vilka religioner och kulturella värderingar sätter hinder för människor gällande dessa tre punkter?
    Mother cake
  • Velouria
    Dianne skrev 2014-02-08 18:39:02 följande:
    Ja, västvärlden består ju av vita. När det gäller dejtingmarknaden, så kommer asiatiska kvinnor långt före svarta kvinnor på mäns önskelista, medan svarta män kommer långt före asiatiska män på kvinnors önskelista. (Fortfarande generellt nu.) Detta är inte så konstigt egentligen: asiater är kortare och spensligare än svarta (och vita), och därför blir deras kvinnor såklart superfeminina. Svarta är däremot kraftigare i skelettet och muskulaturen än asiater (och delvis vita), och därför ses deras män som mer maskulina av kvinnor.
    Asien består också av vita. Your point?
    Mother cake
  • Velouria
    Dianne skrev 2014-02-08 18:34:02 följande:
    KAN ja - men gör oftast inte. Dessutom följer det mer religiösa och kulturella värderingar, som personen blivit ingrodd med under hela sin uppväxt.
    Utvecklar frågan lite: Hur hänger ditt andra påstående ihop med ditt första?

    2. Dessutom följer det mer religiösa och kulturella värderingar som personen blivit ingrodd med under hela sin uppväxt.

    1. KAN ja - men gör oftast inte.

    Och en fråga: Utgår du ifrån att alla som kommer till Sverige utifrån är religiösa?
    Mother cake
  • Sofia 417

    Att vara rädd över att svenska traditioner och svensk kultur ska hotas känns som lite fel prioriteringar när folk flyr hit för att rädda sitt och sina familjemedlemmars liv. Hellre ett lite tuffare Sverige och att alla är välkomna. Än att skicka tillbaka folk till krig och elände!

  • LadyInRed
    Laylay skrev 2014-02-08 18:44:07 följande:
    Hoppas SD i valet blir tredje eller näst största partiet. Jag vill inte att dem vinner. Jag vill att de bara ska visas att folket ( inte bara svenska folket) vill ha en förändring på invandringen. Det finns även invandrare som vill att den ändras. Vill att den minskas. Så det är inte bara Svenssons utan även Aschmed , Mohammed, kalinka ;) som vill ha ändring.. 

    SD är ingen vackert parti i sig men de tar upp saker som måste bli en ändring på. Och de kan de bara bli om dem får en del röster.. Jag vill att alla människor ska ha det bra. Men med fler invandrare så har det blivit mer problem i Sverige och jag vill att detta ska fortsätta vara ett fredligt land :). 
    Att SD redan är där de är idag har inte gett tillräckligt uttryck av att folket vill se förändringar inom invandringspolitiken?

    Att de skulle bli 3:e största partiet enbart på grund av en fråga gynnar ingen. Det skulle orsaka att  något annat parti i slutändan tvingas samarbeta med dem för att det ska bli möjligt att ens kunna regera landet. Ett land vars regering saknar makt står stilla.

    Att dela upp landet i två block är en lika dålig idé som det bevisligen är i t ex USA. Att dela upp landet i tre block där ingen vill veta av varandra är en ännu sämre idé. T o m sämre än att enbart ha ett enda (diktatur). Och anledningen är att ingen egentligen har kontroll åt vilken färdriktning landet egentligen går mot.


    Du vet vad som har hänt, när allt har slutat i rött
  • nihka
    Dianne skrev 2014-02-08 18:39:02 följande:
    Ja, västvärlden består ju av vita. När det gäller dejtingmarknaden, så kommer asiatiska kvinnor långt före svarta kvinnor på mäns önskelista, medan svarta män kommer långt före asiatiska män på kvinnors önskelista. (Fortfarande generellt nu.) Detta är inte så konstigt egentligen: asiater är kortare och spensligare än svarta (och vita), och därför blir deras kvinnor såklart superfeminina. Svarta är däremot kraftigare i skelettet och muskulaturen än asiater (och delvis vita), och därför ses deras män som mer maskulina av kvinnor.
    Nej, västvärlden består inte av "vita".

    Då vet vi hur DU tänker, men generellt är det lyckligvis inte.
  • nihka
    effemgea skrev 2014-02-08 19:43:16 följande:
    Trodde heller inte det.

    Det är ju inte svårt att se att somliga sverigedemokrater är så fulla av skit att det flödar över vare sig de vill eller inte. Men i rättvisans namn måste man ju erkänna att det också finns undantag.

    Den nattliga uttömningen är borttagen nu ser jag, liksom de från idag då en person var framme och lapade i densamma..
    Hahahahaha! Fan vad äckligt du får det att låta!
  • mrstessan

    Jag ser bara att diskussionen inte leder någonstans, jag är ingen Sd:are. Jag tycker att alla har rätt till att rösta på vilka partier de vill utan att bli smutskastade.

  • Velouria
    mrstessan skrev 2014-02-08 20:47:20 följande:
    Jag ser bara att diskussionen inte leder någonstans, jag är ingen Sd:are. Jag tycker att alla har rätt till att rösta på vilka partier de vill utan att bli smutskastade.
    I sådant fall borde du debattera lika kritiskt med sverigedemokrater som du gör med antisverigedemokrater. Sedan undrar jag vad du räknar som smutskastning.
    Mother cake
  • LadyInRed
    nihka skrev 2014-02-08 20:38:22 följande:
    Nej, västvärlden består inte av "vita".

    Då vet vi hur DU tänker, men generellt är det lyckligvis inte.
    Var i USA i December på jobbresa. Hörde nästan lika mycket spanska som engelska. Att man är naiv innan man reser ut till okänd mark betyder inte att man återkommer utan mer erfarenhet i efterhand.

    Alla borde uppleva och lära istället för att se och lära.
    Du vet vad som har hänt, när allt har slutat i rött
Svar på tråden Varför hatar folk SD?