• kommerintepånåt

    Varför hatar folk SD?

    Vet att jag nyss startade en annan tråd om ett helt annat ämne, men har många tankar susandes omkring i mitt huvud ikväll.
    Som rubriken lyder, varför hatar folk Sverigedemokraterna? Eller jag kanske ska fråga; varför hatar folk Sverigedemokrater?

    Jag är inte gammal nog att rösta då jag endast hunnit fylla sjutton år, men när jag väl får rösta så kommer jag lägga min röst på SD.

    Är jag rasist? Nej, det är jag inte! Finns det medlemmar i SD som är rasister? Absolut! 
    Har SD överdrivit saker de sagt? Ja! Precis som alla andra partier.
    Jag har en fråga till dig som blir röd om öronen av ilska när någon nämner SD, tycker inte du, helt ärligt talat, att Sveriges invandringspolitik har gått snett?
    Jag ser inget negativt med en del invandrare, och jag ser inget negativt med att stöta på andra kulturer och smaka rätter ifrån andra delar av världen. Men, jag vill inte att det skall ses som rasistiskt att älska Sverige, och att älska svensk kultur. Thomas Di Leva (är inte säker på om hans efternamn är två separata ord?) kom ut med sin egna lilla nationalsång, som handlade om hur Sverige ska ta emot alla, och att alla får plats.

    "Neeej", skrek mitt lilla hjärta. Och ge fan i att skriva att jag är rasist nu, för jag anser att alla människor, svart som vit som gul, är lika värda. (Vad har det egentligen med invandring och göra?) Jag är bara trött på hur många invandrare vi tar in. Jävligt trött.

  • Svar på tråden Varför hatar folk SD?
  • Philipsson
    Dorian Ertymexx skrev 2014-03-21 10:02:52 följande:
    Det är rätt korkat att försöka mästra språkvetare i språkbruk, bara så du vet.
    Inte bara "försöka", utan faktiskt 'göra det', kan man ägna sig åt när man själv har högre akademisk nivå än den som felar, och när denne använder sig av billiga och fula retoriska knep.
  • Errol Flynn
    Dorian Ertymexx skrev 2014-03-21 09:26:31 följande:
    Ingen rök utan eld? Så när man i amerikansk TV ser parodier på svenskar så är det "ingen rök utan eld" där också? Please!

    Är det någon som gör parodier på somalier i svensk eller amerikansk tv? Det låter inte så snällt.
    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
  • Errol Flynn

    Varför blev det här anmält?

    Skillnaderna mellan svenskfödda och invandrares användning av socialbidrag är enorma. Socialstyrelsen har årlig statistik. År 2012 gick 57% av samtligt utbetalt socialbidrag i Sverige till invandrare, en häpnadsväckande överrepresentation i relation till befolkningsandelen. Då räknar Socialstyrelsen andra generationens invandrarhushåll som svenskfödda.

    http://www.tino.us/2013/08/media-vilseleder-igen-om-invandring-nu-om-socialbidragsberoende/


    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
  • Philipsson
    Quintus Zebra skrev 2014-03-21 09:58:12 följande:



    Det finns massor av positiv nationalism. Jättefin, enande, glad nationalism.

    Tittar man på den nationalistiskt ideologiska och politiska rörelsen så är detta dock jätteovanligt. För den nationalistiska ideologin verkar sakna en tydlig grundstomme av åsikter, som t.e.x. liberaler eller socialister eller gröna eller konservativa har. De påstår sig slåss för den nationella särarten, men det är extremt svårt att definiera på ett sätt som alla gillar och de är därför sällan överens vad detta betyder. Så därför verkar de istället ständigt fokusera på det enda de verkar ha gemensamt: sina fiender. Vilket skapar splittring, hat och konflikter.
    Det är väl så att vad som är 'positivt' eller 'negativt' i sammanhanget, mest avgörs av vad den som yttrar dessa ord, har för åsikter.

    Platser/kulturer som snarare präglas av homogenitet är mer min grej, än heterogenitet.. Jag väljer alltså bort New York, London och San Francisco, för Madrid, Neapel, Krakow, Helsingfors.

    Som jag ser det leder en samling monokulturer på olika platser totalt sett till polykultur (kulturrikedom), medan olika polykulturer leder till monokultur (kulturfattigdom).


  • Philipsson
    Errol Flynn skrev 2014-03-21 10:20:47 följande:
    Varför blev det här anmält?

    Skillnaderna mellan svenskfödda och invandrares användning av socialbidrag är enorma. Socialstyrelsen har årlig statistik. År 2012 gick 57% av samtligt utbetalt socialbidrag i Sverige till invandrare, en häpnadsväckande överrepresentation i relation till befolkningsandelen. Då räknar Socialstyrelsen andra generationens invandrarhushåll som svenskfödda.

    www.tino.us/2013/08/media-vilseleder-igen-om-.../
    Så ändrade DN i rubriken och då blev det så här (www.dn.se/ekonomi/invandrare-inte-mer-lansiktigt-beroende-av-socialbidrag-an-svenskar/):
    "Invandrare inte mer lånsiktigt [sic] beroende av socialbidrag än svenskar"
  • Hummelnr12
    Philipsson skrev 2014-03-21 08:24:58 följande:
    Intressant!?

    "Oss alla" företräds ju bl.a. av Jan Scherman, som stöder Israelernas rasistiska politik och ockupation av palestinskt territorium.

    Hur vore det med lite självkritik?

    Jajag tycker att den är intressant att det finns motpoler till det som propageras
    Sällan studsar en termos
  • themia
    Errol Flynn skrev 2014-03-21 10:19:35 följande:
    Får man tycka någonting utan att kallas rasist?

    www.aftonbladet.se/nyheter/article18580623.ab
    Ja, man får tycka väldigt mycket, och det gör du också. Helt rätt förstås!
    Du har all rätt att säga din åsikt, men ingen rätt att slippa bli motsagd.
  • Hummelnr12
    Philipsson skrev 2014-03-21 08:24:58 följande:
    Intressant!?

    "Oss alla" företräds ju bl.a. av Jan Scherman, som stöder Israelernas rasistiska politik och ockupation av palestinskt territorium.

    Hur vore det med lite självkritik?

    Men det gör ju SD med? då borde de vara polare då.......
    Sällan studsar en termos
  • Errol Flynn
    themia skrev 2014-03-21 10:52:17 följande:
    Ja, man får tycka väldigt mycket, och det gör du också. Helt rätt förstås!

    Ska man slippa bli uthängd i tidningen som rasist när man inte uppskattade att barnet blev mordhotat?
    Jag är som en krokodil. Stor käft och små öron.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?