• Jamku

    Varför hatar folk MP?

    För att de verkar ha andra prioriteringar än miljö och klimat?


    Jag gör omröstningar för att spara lästid
  • Svar på tråden Varför hatar folk MP?
  • ulfsas




    De säger att Chuck Norris är tuff. Jag vet inte ens vem hon är?!
  • Tom Araya
    Trialanderror skrev 2014-06-29 22:29:31 följande:

    Hatar inte MP, men dom samarbetar med de röda partierna och går därför bort för mig.


    Det är nog det minsta av fel de gör, enligt mig.
  • Flash Gordon
    ulfsas skrev 2014-06-29 21:51:47 följande:

    *video med en miljöpartist som förklarar hur det ligger till*



    Ja, en fullt normal miljöpartist. Inget anmärkningsvärt där.

    Utsedd till gruppledare i Vingåkers kommun.

    Här kan man höra mer av henne:
    http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=87&artikel=5554459

    Hon har bland annat teorier om den afrikanska skolan och varför barnen tycker det är kul att gå i skolan där ...

    Och SKULLE man nu vilja försöka säga att "nä hon är inte alls representativ för MP" så har man ändå att förklara det faktum att MP fortsätter att tillåta att hon får representera dem på högsta kommunnivå.
  • ulfsas
    Flash Gordon skrev 2014-06-30 00:26:14 följande:

    Ja, en fullt normal miljöpartist. Inget anmärkningsvärt där.

    Utsedd till gruppledare i Vingåkers kommun.

    Här kan man höra mer av henne:
    http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=87&artikel=5554459

    Hon har bland annat teorier om den afrikanska skolan och varför barnen tycker det är kul att gå i skolan där ...

    Och SKULLE man nu vilja försöka säga att "nä hon är inte alls representativ för MP" så har man ändå att förklara det faktum att MP fortsätter att tillåta att hon får representera dem på högsta kommunnivå.
    Förvånad
    De säger att Chuck Norris är tuff. Jag vet inte ens vem hon är?!
  • themia

    12% idag enligt Sveriges Radio

    Dags att byta trådens namn till "Varför älskar folk MP"

  • Flash Gordon

    Inte ens de ledande miljöpartisterna klarar av att ta kritik från miljöforskare utan går till personangrepp:

    http://www.svd.se/nyheter/valet2014/miljopartiets-dag-i-almedalen_3710200.svd?sidan=11

    "Vi tar gärna en debatt, om argumentationen baserar sig på fakta och inte på falska anklagelser ? som i dessa fall:


    ? I partiledardebatten inför Europaparlamentsvalet den 7 maj sade språkröret Åsa Romson att regeringen ?tvingar vissa forskare att skriva vinklade rapporter? om den svenska vargstammen. En av oss, Olof Liberg, är huvudförfattare till dessa rapporter utförda på regeringens uppdrag och kände sig utpekad. Romsons respons var att hon ?inte syftade på Olof Liberg utan på andra forskare? som hon dock inte ville namnge. Vilka hon faktiskt avsåg och vad hon grundade detta på har hon inte velat precisera men det måste rimligen röra sig om forskare vid Institutionen för ekologi vid SLU som skrivit samtliga dessa rapporter.


    ? Under en radiodebatt om genmodifierade växter i P1 den 20 maj inför Europaparlamentsvalet uttryckte EU-parlamentarikern Isabella Lövin sin irritation över att bli motsagd av en av oss, Stefan Jansson. I debatten ? inför publik och ledd av en journalist ? som följde efter sändningen sade hon ?jag vet ju inte vem som betalar din lön? och lämnade scenen utan att ge möjlighet till svar.


    ? I efterspelet till denna debatt avfärdade kommunpolitikern Anne-Sophie Dureigne i en artikel i Trelleborgs Allehanda Stefan Janssons argument med att ?Det är kanske värt att tillägga att vissa av hans bästa samarbetspartners är Gynsenta och Strube, två av världens största GMO-företag. En slump??.

    ...


    Att svenska politiker anklagar forskare för att vara köpta eller fabricera resultat är unikt och det kan knappast vara en tillfällighet att det i samtliga dessa fall varit miljöpartistiska politiker som gjort dessa blundrar. Vi tror dock inte att Miljöpartiets politiker är vare sig mer eller mindre erfarna än andra partiers, eller att de har ett vidlyftigare förhållande till sanning och fakta än andra, ens i stridens hetta.


    Vår enda tolkning av det inträffade är att Miljöpartiet saknar erfarenhet av att forskare kritiskt granskar deras politik från ?det gröna hållet? och att man därför blir provocerade och reflexmässigt bemöter sådan kritik på det sätt som är vanligt inom politiken:

    ...

    Men forskning är inte politik. Även om forskare förstås får ha politiska preferenser så är politiska argument för den ena eller andra värderingen något helt annat än när forskare förklarar vad forskningsresultat visar. Och det vi har gjort är att vi ? baserat på oberoende forskning finansierad av offentliga medel ? pekat på att Miljöpartiets dogmatiska inställning i vissa frågor står i konflikt med forskning och beprövad erfarenhet.

    ...

    Det står förstås Miljöpartiet fritt att ta hänsyn till annat än forskningsresultat när man utformar sin politik, eftersom politik även styrs av intressegrupper och av ideal. Men vi tycker det är ytterst uppseendeväckande och upprörande att miljöpartistiska politiker offentligt går ut med ärekränkande uttalanden mot enskilda forskare bara för att de senare kommunicerar egna eller andras forskningsresultat som inte stödjer deras partilinje."

  • Flash Gordon

    I sexton är var hon yrkespolitiker och under tolv år satt hon i riksdagen och tyckte och bestämde om frågor som ex energi och miljö.

    Nu åtta år senare har hon tagit sig för att skaffa sig lite faktiska kunskaper på området också.

    Yvonne Ruwaida, affischnamn för MP under en lång tid har nu, till slut, utbildat sig. Det blev en elkraftsingenjör av henne och därmed sitter det faktiskt en person med åtminstone teoretisk kunskap på området i MP:s styrelse.

    Grattis MP!

    http://www.nyteknik.se/nyheter/karriarartiklar/article3833969.ece

Svar på tråden Varför hatar folk MP?