Anonym (me too) skrev 2014-03-01 11:56:11 följande:
Men grejen är att det räcker inte med en, utan många måste ha 4-5 liknande väskor för att hålla självkänslan uppe. Och när man tröttnat och väskan hamnar på second hand eller soptippen i värsta fall, vad spelar det då för roll om lädret garvats lokalt av icke-kinagris?
Visserligen kan second hand-köparen i många fall göra sig ett "fynd", men jag skulle personligen akta mig för att synas med en Hermes eller Louis Vuitton, för mig signalerar det bara OSÄKERHET. Småtjejer - fashion victims - som vill verka vuxna, med pappas pengar typ.
Det har inget med självkänsla att göra. Tror man sig kunna köpa det har man hamnat fel.
Däremot är det oerhört tilltalande att köpa en hantverksmässigt producerad högkvalitativ väska som åldras snyggt. Den kan lätt hålla 10-15 år om man är lite rädd om den. Bra mycket trevligare än att köpa ett halvt dussin kinaväskor under samma tid.
Jag bär själv ett ett högkvalitativt armbandsur i vitguld från en av de bästa schweiziska tillverkarna. Det misstas av de flesta som vilken stålklocka som helst. Det är oväsentligt för mig. Det viktiga är att själv känna tyngden, att se den svepande sekundvisaren och höra urverkets tickande. Och vetskapen om att mitt barnbarn kan bära klocka på armen när hen söker sitt sitt första riktiga jobb en vacker dag.