Rikard skrev 2014-09-30 08:59:31 följande:
Din antydan om att människor som fruktar din gud inte skulle ha sex före äktenskapet är bara löjlig och har ingen verklighetsförankring. Det visar att du inte bara är helt ovetande om min f.d. flickväns tro och känslor utan att du också är omedveten om hur det fungerar i verkligheten även i muslimska grupper.
Det är lite anmärkningsvärt hur religiösa i allmänhet och muslimer i synnerhet om och om igen försöker försvara sin religion med just de argument som gör att jag avskyr den.
Zina (dvs sex utanför äktenskapet som ett brott) är en av de grymma, löjliga och omänskliga regler som visar att er gud är en skitstövel och översittare. Återigen står det klart att jag är godare än gud eftersom jag skiter i hur andra väljer att leva sina privatliv så länge det sker frivilligt och mellan vuxna (också en skillnad mellan mig och er gud).
Jeez, jag vet hur det funkar i många muslimska länder, har själv varit i stora delar av den muslimska världen.
Vet att det dricks,drogas,sex före äktenskap,otrohet,prostitution ,homosexuella relationer och en rad andra förbjudna saker. Muslimer är människor som alla andra.
Muslimerna i muslimska länderna skiljer sig inte ,alla är inte troende ,alla är inte praktiserande och alla känner inte till sin egna religion.
Ser att det väcker en rad känslor när jag tog upp den fd flickväns tro. Du har rätt, jag känner inte henne eller hur stark hennes tro är/var. Jag skrev att människor som FRUKTAR Gud aldrig begår zina och dessutom i flera år. Kanske gjorde hon det, kan ha fel där, eller kanske började hon göra det och gjorde slut, eller kanske stärktes hennes tro senare i livet.
Men tror att det är dina obearbetade känslor som får dig att hata islam så till den milda grad ,att du väljer att blunda för vad Koranen säger och istället kommer med falska påståenden.
Zina är förbjuden för att det leder till fördärv i samhället, barn föds utan pappa, aborter sker (som är förbjudet ,vissa omständigheter kan göra det lagligt) och lösa förbindelser helt utan förpliktelser sker. För en muslim som fruktar Gud är det serious buisness.
Att du tycker det är coolt att barn föds utan pappa och att barn aborteras bort är just din åsikt, men ser att du återigen känner dig manad att påpeka vilken löjlig,grym översittare jag följer. Känns det bättre nu?