• Mulan91

    BF Augusti 2016

    Hej! Märkte att de flesta trådar e fulla eller inaktiva så nu öppnar jag upp en ny tråd för alla oss som ska få barn i Augusti 2016!

    Jag är 24 år gammal och väntar andra barnet. Min första son är snart 6 och mitt knyte i magen är beräknad enligt app att komma 28/8-16 :) jag plussade strax efter jul och även om det var oplanerat så är vi lyckliga över vår gåva!

    Just nu är jag i V7 och mår illa fastän jag är hungrig HELA tiden, är trött (lite mindre än förra veckan) och så är mina bröst en/två storlekar större redan och ömmar! Magen gör ont lite till o från. Tycker att mina symptom känns av mycket tidigare och tydligare än första graviditeten :)

    Hoppas på att hitta fler som får barn i Augusti:) låt oss starta en BF lista!


    Gravid, BF Augusti 2016
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-03-10 20:27
    Nuvarande BF lista, notera att alla är välkomna hit vi stänger inte detta forum för nya deltagare:

    27/8: Mulan91, andra barnet, okänt kön

    11/8: Mika86, sjätte barnet, okänt kön

    17/8: minMonchichi 33 år, första barnet

    18/8: Kela1981 31 år, andra barnet, okänt kön

    19/8: Malin 28 år, andra barnet, okänt kön

    22/8: Zara 36 år, andra barnet, okänt kön

    25/8: Nmg 32 år, andra barnet, pojke

    27/8: Snuttispluttis 29 år, andra barnet, okänt kön

    29/8: Serah 31 år, fjärde barnet, okänt kön

    30/8: Rosanna, första barnet, okänt kön

    30/8: HazelGrace 26 år, första barnet, okänt kön

    27/8: Emmasofiabe 24 år, första barnet, okänt kön

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-05-20 10:34
    Nuvarande BF lista. Notera att alla är välkomna hit och vi stänger ej detta forum för nya deltagare. BF-Listan uppdateras kontinuerligt.

    2/8 Moen, 23 år, Stockholm, första barnet, flicka 

    3/8 HJohannesson, 27 år, första barnet, okänt kön 

    7/8 anlili, 36 år, andra barnet, flicka 

    17/8: Snuttispluttis, 29 år, andra barnet, flicka 

    17/8: minMonchichi, 34 år, första barnet, okänt kön

    19/8 Malin, 28 år, andra barnet, pojke 

    21/8 Kela1981, 34 år, andra barnet, flicka 

    22/8: Zarizen, 36 år, andra barnet, pojke 

    25/8 Mika, 29 år, Tingsryd (Småland),sjätte barnet, pojke 

    25/8 Nmg, 32 år, andra barnet, pojke

    27/8 Mulan91, 24 år, Stockholm, andra barnet, okänt kön

    28/8 Hazel Grace, 27 år, Göteborg, första barnet, pojke

    29/8 Curlingmorsan, 38 år, tredje barnet, pojke 

    29/8 Hallonpajen, 39 år, Skåne, tredje barnet, pojke
  • Svar på tråden BF Augusti 2016
  • Kela1981

    Håller med Mal Mal!
    Lukten av din mjölk gör honom förvirrad och otålig.
    Om min flicka ligger hos mig så visar hon tecken på att vilja äta redan efter 1,5 timme men är hon hos pappa så kan det ibland gå 3,5-4 timmar mellan målen och hon är helt lugn och inte alls så stirrig som hos mig.
    Ta det inte som att han inte vill vara hos dig för det vill han <3

  • Sara25

    Grattis till alla bebisar som kommit! Jag vill berätta att min lilla tjej kom en dag innan bf, 26/8. Allting gick snabbt men mycket bra! :)

  • Mulan91

    Va jobbigt Nmg! Du testade aldrig amningsnapp ? Jag använder det nu. Försökte envisas med att amma utan (har plana bröstvårtor) men det vart så sårigt !! Gah. Nu funkar det bra dock! Men det här med amning är ingen lek alltså wow!

    Intressant det där ni skriver att barnet blir lugnare hos pappan.. Min son vill amma hela tiden när han är med mig vilket är oftast... Kanske ska jobba på stt lämna honom hos pappa mer. Han vill amma flera gånger i rad o jag veeet att han inte e hungrig vissa gånger men han envisas ändå. Skulle va skönt att avlastas lite... Hinner knappt med att ta hand om mig själv och äta mellan alla sysslor hemma och bebisen...

    Hur balanserar ni allt?

  • Jungfrumamman

    Nmg, Mal Mal och Kela, verkligen spot on.. Jisses, jag var chanslös med tröstningen varje kväll med min lilla flicka. Pappan och storasystern funkade ibland så mkt bättre att det var löjligt.. På/av.. Som en strömbrytare. Kämpa på nmg, jag kände mig också lite ledsen eftersom jag inte haft det så med min första flicka, så fick jag lite hjärnspöken ändå.. ;)

  • moen
    Sara25 skrev 2016-09-14 10:07:09 följande:

    Grattis till alla bebisar som kommit! Jag vill berätta att min lilla tjej kom en dag innan bf, 26/8. Allting gick snabbt men mycket bra! :)


    Grattis! härligt men en snabb och enkel förlossning :) Du kanske också vill skriva upp dig på listan?
  • Hazel Grace

    Gjorde magnetröntgen på mitt hjärta idag och fick något så jag inte får amma på 24 timmar. Hade pumpat mjölk i förebyggande syfte och förut när vi skulle mata honom så blev han tokig. Ville inte ha flaskan utan letade bara efter bröst på både mig och sambon. De första dagarna efter förlossningen så fick jag heller inte amma och då åt han från flaska men har typ glömt hur man gör eller nått. Tycker så synd om honom!

  • Nmg

    Tack tjejer för era svar <3 Man blir ju alldeles orolig när nan liksom inte kan trösta sitt eget nyfödda barn. Få se om det lugnar sig efter att bröstmjölken försvunnit , för det ör inte roligt nu sen verkar han ha lite ont i magen väldigt gasig så det kan vara nåt sånt oxå. Men det har varit mycket tårar igår och idag, könns jobbigt när man tänker tillbSka på förlossningen och sånt, operation för sfinkserruptur osv. Hade inte alls tänkt mig nåt sånt och sen alla besök på det... Nu verkar jag läka ganska bra ändå men bara själva händelsen och man hinner knappt bearbeta hela alltihop innan alla är här

    Och bör runt på honom så man får inte ens hålla i sitt eget barn. Sen börjar det erbjudas barnvakteri oxå. Svärfar sa igår att han tänkte komma och ta ut honom

    Med vagnen framöver så vi kunde hitta på nåt själv det va ju jätte snällt av honom men Jah känner inte att hag är där just nu, behlver landa i allt själv innan barnvakterna ramlar in. Suck,är så less nu alltså känner bara låt mig va så säger jag till om jag vill ha hjälp liksom. Och sen nät vi kände att vi va klar med

    Besöken efter igår så säger svärmor " säg till om ni ska ut promenad så kan hag följa med". Alltså jag orkade inte ens kommentera det där.

  • Misszandra

    När jag läser om alla som har problem med amningen så känner jag mig lyckligt lottad som faktiskt inte haft några som helst problem. Jag önska det var så här lätt för alla som vill amma. Från dag ett har det fungerat för mig och min son, man fick ju höra från alla att det är supersvårt och jag har många vänner som gett upp så jag förväntade mig verkligen det värsta men bestämde mig verkligen att det ska tusan fungera. Kanske hade jag bara tur eller är det min starka vilja jag ska tacka?

    Jag märker också att min son vill äta ofta men han visar även tendens till att vilja amma även hos pappan och våra föräldrar, han är nog en hungrig bebis. Jag hoppas att det löser sig för er som verkligen vill och försöker amma.

    Måste också få säga att få ha denna grupp att prata av sig i och kunna ställa frågor är så skönt, att få andras erfarenheter också. Jag uppskattar det verkligen, detta är ju en helt ny upplevelse för mig och många fler här inne. Sen är ju varje barn unikt så där är väl mkt nytt även fast man har barn sen innan. 

  • Hazel Grace
    Mulan91 skrev 2016-09-14 14:18:51 följande:

    Hazel kan du inte ge honom via mugg? :) fick det som råd!


    Det fick vi som råd på bb också men det är ju stört omöjligt! Spiller ut allt så som bebis fäktar och bökar. Funkar inte alls här. Han fick ligga på övervakning ett dygn pga att han inte fick i sig ordentligt där.

    Nmg, du får nog sätta ner foten och säga ifrån snart. Det är ju inte okej att alla är så på. Vänligt men bestämt vill du inte ta emot besök och vill landa själva.
Svar på tråden BF Augusti 2016