• Anonym (Kim)

    Förbjudna åsikter...

    Just det, förbjudna åsikter... hur ska man handskas med dem?

    Det är inte förbjudet att tycka så länge ingen skadas av åsikten. Hur långt kan man stå upp för det man tycker? Vem ska avgöra om man tycker rätt eller fel då en åsikt är en åsikt och ingen direkt sanning?

    T ex så tycker jag att homosexualitet är rätt osmakligt. Inte människan i sig utan dennes handlingar. Jag skulle aldrig kalla någon för bögjävel men jag äcklas av tanken på vad han gör med en annan karl.

    Hur reagerar du om en vän till dig framför en sådan åsikt?

    Det kan handla om vad som helst, som en människa tycker och inte en annan.
    Som kan avslutas med-fobi (homofobi, islamofobi osv) Kan också handla om hur man definierar rasism.

    Får man säga neger? Eller har man afrofobi då? Får man tycka att svarta människor ser smutsiga ut i händerna?  Får man köra skämt som vissa ser som rasistiska?

    Hur långt får man gå med sin åsikt?

  • Svar på tråden Förbjudna åsikter...
  • foodforclouds
    Anonym (Kim) skrev 2016-03-26 15:52:12 följande:
    Så om jag inte backar och låter dig bestämma mina åsikter så vill du inte var min vän?
    Okej.
    Din läsförståelse är inte den bästa, alternativt läser du det du vill läsa.

    Vad jag skrev är att inte skulle dumpa en relation direkt utan att försöka förstå varför personen tycker som den gör. Jag skulle sedan försökt vidga personens vyer genom kunskap och diskussion. Om personen fortfarande står fast vid sina åsikter skulle jag se det som omöjligt att ha en närmare relation.

    Det handlar inte alls om att bestämma någon annans åsikter, utan om att jag säger tack och hej om personens värderingar är så pass olika mina. Sedan får hen tycka precis vad hen vill.
  • Pastella

    Vilken förvirrande trådstart. Om du går runt och tänker "bögjävel" gör du givetvis rätt i att låta bli att säga det. Varför är det osmakligt? Det är väl bara att låta bli att föreställa sig vad folk gör i sovrummet. Jag tycker det är rätt osmakligt att kleta bajs på varann så jag brukar inte fantisera om sådant.
    Sen börjar du rabbla om att säga "neger". Det är inte en förbjuden tanke utan en vidrig handling. Nej det gör dig inte till afrofob utan till en skitstövel.

  • Anonym (Sara)

    Vem som avgör vem som tycker rätt eller fel - det är väl alla eller var och en. Du skriver ju själv att "en åsikt är en åsikt". Så precis som du har åsikter kommer andra människor ha åsikter om dina åsikter. Och därmed kommer de avgöra om du har rätt eller fel (enligt deras åsikt då vill säga).

    Pratar vi moral och sociala relationer så är det väl just det det handlar om - gränsen går där de du umgås med sätter gränsen - sin gräns för vad de anser är acceptala åsikter och vad som är acceptabelt att uttrycka.

    Många anser inte att det du skriver i trådstarten är acceptabla åsikter eller acceptabala saker att uttrycka. Därför kommer de bemöta dig utifrån det.

    Så svaret på hur långt man får gå med sin åsikt (eller sitt språkval) är så länge man håller sig inom lagena ramar - så långt som ens omgivning accepterar. Går man över den gränsen kommer omgivningen helt enkelt inte trivas i ens sällskap längre och ta avstånd. Då har man gått över gränsen.

    Inte så komplicerat egentligen.

  • Nomanisanisland
    Anonym (Kim) skrev 2016-03-26 11:03:25 följande:
    Jag har inte sagt att jag ogillar svarta människor. Det var ett exempel.

    Har ingen aning om någon tycker att jag gör något som de anser vara äckligt, tycker de det så får de säga det. Jag kan ta det. Inga problem. Är liksom inte lättkränkt.

    Hur ska jag välja bort homosexuella "Kalle" som är polare med min polare "Olle" utan att Kalle fattar orsaken? Det är inte olagligt att ogilla bögar. Kalle som person är kanske ok men vill han ta med sin pojkvän så vill jag inte vara med.
    Fast då får du ju bara skärpa dig. Det tillkommer inte dig att lägga dig vad Kalle har relationer. Skaffa dig ett liv istället.
  • Nomanisanisland
    Anonym (Kim) skrev 2016-03-26 14:12:50 följande:
    Vad man kallas och vad man är det är två skilda saker.
    Jag är inte irrationellt rädd för bögar, jag tycker att det de pysslar med är äckligt.

    "Min rädsla"??? Du skojar?

    Ja här ser vi vilka åsikter som är förbjudna iallafall.
    Fast vad samtyckande bögar, lesbianer eller för den delen spårvagsnkonduktriser sysslar med angår inte dig. Du har inte ett skit med det att göra.
  • Fröken Apelsin

    Jag skulle inte umgås med någon som var rasist eller homofob eller ha någon av åsikterna du skrev i trådstarten. Skulle en kompis till mig få sådana åsikter skulle jag givetvis prata med henne och få henne att försöka ändra sig. Jag har en kompis som blev rasist, henne försökte jag påverka ett år men det gick inte och jag sa upp kontakten.

  • todo nada
    Anonym (Kim) skrev 2016-03-26 15:57:18 följande:

    Jag säger negerbollar, det heter ju det. Varför skulle jag säga något annat?


    För att det heter chokladboll. En bonusgrej är ju att man slipper låta som en barnrumpa också, det är så patetiskt med alla "rebeller" som tjafsar för sin rätt att minsann få kalla ett bakverk för något som kan vara potentiellt kränkande för andra människor.
  • Physalis

    Med samma rätt som du har att tycka illa om diverse människor för att de har en viss hudfärg eller har sex på ett sätt som inte faller dig i smaken, så har andra rätt att tycka illa om dig för lika bisarra (eller snarare fullt rimliga) anledningar.

    Lätt som en plätt att förstå.

  • Sarakechi
    Drottningen70 skrev 2016-03-26 12:48:00 följande:

    De åsikter som du ger som exempel skulle få mig att säga upp bekantskapen. Jag väljer att ha människor som delar mina grundläggande värderingar i mitt umgänge. Att tycka att medmänniskor är osmakliga pga exempelvis sexuell läggning är nåt jag inte tolererar. Det betyder inte att åsikten är "förbjuden". Däremot speglar det ju vilken typ av människa man är och således får man finna sig i att bli bortvald.


    Så det är okej att vara pedofil alltid? Jag skulle fan skita i om jag blev bortvald för att jag avskyr undermänniskorna.
  • Progressiv
    Anonym (a) skrev 2016-03-26 10:58:42 följande:

    Säger man det ändå gör man det ju med flit, medveten för att såra och kränka och DET är verkligen ingen trevlig egenskap.


    Hört talas om "taktlöshet"?
Svar på tråden Förbjudna åsikter...