Anonym (K) skrev 2016-11-07 08:31:50 följande:
Vadå "döpas om"? Det har lagts till ett ord för det kvinnliga könsorganet, men det står dig givetvis fritt att använda vilket ord du själv vill! Det är inte så att du kommer att bli kastad i fängelse för att du fortsätter säga fiffi istället liksom... Så varför klaga över vad andra väljer att kalla kvinnors eller flickors könsorgan?
För övrigt tycker jag att det är ett alldeles utmärkt ord! Passar väldigt fint med snopp och det finns ingen sexuell eller annan "laddning" i ordet! Dessutom avser "snippa" just hela det kvinnliga (åtminstone det yttre) könsorganet, och inte enbart själva "hålet" som orden slida och vagina avser.
Men fortsätt du att säga vad du vill, det har folk gjort i alla tider! Långt ifrån alla säger ens snopp!
Vissa har problem med att samhället utvecklar sig.
Jag själv tycker det var en bra idé att finns ett neutralt icke sexuellt laddat ord, för flickorna.
Hen som kom på det ordet skall ha en eloge, då jag själv tyckte det behövdes men kom aldrig på ett hyfsat bra ord själv.