segelvind skrev 2017-10-05 20:51:32 följande:
Nu har jag varit på både undersökning och träffat barnmorskan inför vår behandlingsstart. Spännande! Var inte beredd på att jag skulle prova sticka mig med en spruta, tyckte att det sved en hel del men misstänker att man vänjer sig.
I slutet av oktober sätter vi igång och vi är båda väldig spända.
Våra familjer är väldigt engagerade, mina föräldrar vill veta allt. Det misstänker jag ju att mina svärföräldrar också vill men min sambo berättar inte lika villigt, han tycker det är lite jobbigt att prata om det. Hur gör ni? Ringer ni er svärmor och berättar eller gör er man/sambo det?
Min make vill hålla sina föräldrar utanför och det har jag inga problem med, kände lite att han får bestämma hur mycket vi ska berätta för hans föräldrar.
Mina föräldrar vill jag hålla utanför, just för att de inte förstår min situation. Min bror och svägerska är gravida så det mesta fokuset ligger där och har gjort sedan tidigt i våras.