Anonym (Vill_min_fru_väl) skrev 2018-03-27 15:15:13 följande:
I och med att adhd'n vart värre med medicin och hon började självmedicinera med andra tabletter så slöt de inge bra. Därför låter hon bli överlag att medicinera sin adhd.
Hon visar att hon vill gå ner i vikt genom att hon tränar, går på gym, tränar hemma, går promenader äter mat som skall vara bra vid viktminskning och har gått till dietist.
Hon är medveten om att hon har problem men vet inte vart hon skall börja för att bli av med problemen. Och hon söker aktivt hjälp. Men den är inte tillräcklig. Jag kan inte så mycket om viktminskning så jag har ju svårare att hjälpa henne på den fronten även om jag läst en del på nätet.
Sen är ju saken den att både hon o jag är personer som vill ha resultat på en gång. Vi vill inte behöva vänta ett halvår på resultat.
Låter ändå som hon borde kontakta en läkare angående sin ADHD och se om det finns någon annan medicin eller annan typ av hjälp hon kan få. Är inte så kunnig på ADHD så jag vet inte vilken typ av hjälp som finns tillgänglig.
Tror nyckeln till förändring, är att göra SMÅ varaktiga förändringar istället för att helt plötsligt lägga om kosten helt, blir oftast inte hållbart i längden. Kan börja med att försöka äta på regelbundna tider och kanske låta halva tallriken bestå av sallad? Är ju dessutom väldigt enkelt att byta ut t.ex pasta mot nyttigare alternativ som bulgur eller quinoa. Försök att äta mer långsamma kolhydrater som kanske inte triggar sockerberoendet då inte blodsockret höjs lika fort.
Dessutom så borde väl din fru ha fått någon form av kostråd när hon fick diagnosen IBS? Kanske värt att återigen kontakta en dietist som kan hjälpa er båda. Tror det är nyttigt om ni gemensamt lägger om kosten och att ni båda minimerar intaget av sötsaker och andra onyttigheter. Är alltid lättare om man är två.
Kanske borde ni även gå i nån form av parterapi där ni kan få hjälp med hur ni ska stötta varandra att bli bättre versioner av er själva och kanske få mer jämställdhet i relationen?
För en utomstående låter väldigt märkligt att hon hotar med att lämna dig om du inte köper hem godis etc till henne. Vad bottnar detta i?