Mandel skrev 2018-03-27 08:45:00 följande:
Helt ärligt så förstår jag inte hur man kan sjunka så lågt att man äter upp andras saker. Hur man kan sno/stjäla från andra!
Jag har samma problem som du, men här är det maken och barnen som går och äter upp allt som finns hemma.
Det är bestämt och tydligt uttalat att vi äter inte godis/fikabröd i veckorna och till helgen får man ta av sina egna pengar och köpa det man vill ha i godisväg.
Av någon anledning så innebär denna regel att det som de köper är deras och det jag köper är allas.
Jag kan inte baka en kaka och ha hemma för att bjuda på när någon kommer och fikar för på 2 dagar är kakburken tömd och bara det tomma fatet står kvar. De orkar inte ens diska efter sig!
Kommer inte ens ihåg hur många vredesutbrott jag haft kring detta, men vad spelar mammas ilska för roll?
Jag har inga problem att låta bli saker, men det har de andra i familjen. Ingen av oss är undernärd så mindre intag skulle inte skada.
Makens lösning är att jag inte får köpa hem något. Av någon anledning så är det mitt fel att de stjäl mina saker...
De gånger jag inte har något godis/fikabröd hemma tar han bilen och åker själv till affären och bunkrar godis och fikabröd...
Haha vad jag känner igen mig! Har inga stora barn ännu men mannen glufsar gärna i sig allt här hemma.
Mina vredesutbrott måste dock vara mer skrämmande än dina för han skärpte sig under lång tid när jag flippade tillslut. Dock har hans beteende börjat komma tillbaka men lite mer sneaky än innan.
Köper vi ett paket glass så har han ätit halva paketet innan dagen är slut. Lämnar jag min halva i några dagar så börjar frågorna komma om jag inte ska ha min glass eftersom jag "aldrig" äter den, sen undrar han om inte han kan få lite av min glass. Några dagar till och han är "snäll" och tar fram av min glass till oss båda i efterrätt. Ytterligare några dagar så har han ätit upp resten och har någon ursäkt till varför, kanske "behövde" han äta den pga halsont.
(Tycker egentligen det är väldigt barnsligt med din/min hälft, men vanligt vuxet beteende fungerar tydligen inte när det gäller sötsaker/snacks.)
Däremot är han väldigt noga med vad som är hans. Så allt som hans är hans och allt som är vårt borde vara hans (enligt honom).
Som tur är så är han nötallergiker så allt som innehåller nötter får jag ha ifred.