IVF sommar/höst 2018
Nu startar vi snart vår 5:e IVF-behandling.
Häng gärna på i tråden, så hjälps vi åt att stötta varandra!
Nu startar vi snart vår 5:e IVF-behandling.
Häng gärna på i tråden, så hjälps vi åt att stötta varandra!
nu tror jag på det. Inget tunt otydligt streck! <3 det kan gå!
Någon som vet när man plussat när man får komma på ultra tidigast? I vilken v?
känner så väl igen mig i din sista mening - hade allt vart 'normalt' för oss hade ju vi också haft 2 barn vid det här laget som alla andra par som inte behövt gå igenom IVF.. minns när en tjejkompis för 2,5 års berättade att hon var gravid och min mens var lite sen precis då så jag tänkte att vi kanske kunde gå o vara gravida ihop - nu har hon fött sin ANDRA son i somras...ja livet blir inte alltid som man tänkt sig men nu är det väl ändå dags för vår tur =)!
Tråkigt att höra! Men bra att ni inte ger upp. Förr eller senare kommer det säkert ge! För din info betalade jag 20000 dkr i danmark för hela processen, allt inkluderat förutom medicinkostnad och resorna (blev inte så många). För tre ivf-omgångar tar de 36000 dkr. Ingen väntetid. Tänkte att det kanske kunde vara intressant att veta oavsett hur ni väljer att fortsätta :).
Nej vad tråkigt att höra!! Skickar styrkekramar till er, så grymt att ni fortsätter kämpa!! Tillslut ska det där plusset komma!! <3
Jag läste din blogg, är så otroligt ledsen för er skull :( bra att ni inte ger upp- till slut kommer det ju funka på något sätt!
men förstår att man bryter ihop först innan man går vidare, hoppas du ändå kan känna hopp här och hojta till om du vill ha några råd om att söka dig utomlands för nästa omgång.
Tänker på dig - kom ihåg att du är en inspiration för oss alla - du som startat den här tråden och fått alla att vilja vara med - det är en väldigt positiv och ödmjuk vibe här. Stor kram!!!
Fick min mens imorse så om någon dag eller två börjar vi med första sprutan..
har inte riktigt koll på hur hela processen funkar för dom sa att vi skulle ta det steg för steg..
men ni som har koll kanske kan berätta hur processen går till.. jag ska köra det korta protokollet..
nu köööör vi.. :)
Vad spännande! Man brukar stimuleras under cirka 14 dagar för att det ska växa till sig lagom många ägg i äggstockarna. Under hormonstimuleringen brukar de kontrollera med ultraljud två (ibland fler) gånger för att se hur det går. Vid kontrollerna räknar de och mäter äggblåsornas storlek. Ofta justeras dosen upp eller ner, beroende på hur din kropp reagerar på hormonerna. När äggblåsorna är lagom många och stora kommer du att få ta en äggmognadsspruta och sedan plockas äggen ut efter cirka ett och ett halvt dygn.
Kul att läsa en sammanfattande del! Ska själv också påbörja behandling och man har sååå många frågor.. men du besvarade en del av dom i inlägget :)
Tack för pepp och fina ord!