Anonym (R) skrev 2023-10-31 13:14:19 följande:
Tack för era svar
Jag undrar om någon varit med om samma sak. Jag vill verkligen ha barn och börjar bli till åren. Är det någon som provat familjeterapi eller sexualrådgivning här på forumet och har erfarenhet att dela med sig av? Jag tror att detta med vikten är någonting han gärna skyller på. det råde en stor smalhets i samhället. jag har kanske gått upp mellan 10-15 kg i trivselvikt efter 10 år tillsammans. ingenting ovanligt i 40-årsåldern tänker jag? Min mamma och syster hade inte ens noterat detta!
Det är ändå ganska mycket vikt att gå upp. Din hälsa under resten av livet är väl också lite viktig, eller?
Jag gick ner 15 kg till min 30-årsdag för jag insåg att det börjat spåra ur, och sen dess har jag hållit mig på normalt BMI bortsett från under graviditet.
Nu strax efter 50 faller de kraftigt överviktiga i min omgivning som furor- diabetes, hjärtproblem, för högt blodtryck, grön starr, cirkulationsproblem med fula svullna ben, högt kolesterol osv.