Anonym (jo då) skrev 2023-11-19 22:42:47 följande:
Ber om ursäkt att jag svamlat på. Har en tendens att sväva iväg i mina egna tankebanor ibland.
Byggt bara på min egen erfarenhet och min omgivning (och det är ju inte precis hela världen) så tror jag att det är mer viktigt för kvinnorna att få barn, än männen (förutom ett par jag känner för där var det tvärtom). Även med det sagt tror jag inte männen går helt utan barnlängtan.
Jag tror andra faktorer kan också spegla in. Om jag jämför med min sits fick jag ofta frågor om jag, vi inte skulle ha barn, om jag var gravid, om vi skulle försöka igen, om vi inte skulle ha en till... Det var 99% av gångerna andra kvinnor som ställde de här frågorna till mig, på jobbet och varstans, också nästintill helt främmande kvinnor för mig som jag bara utbytt några fraser med. Om jag då jämför det här med vad min man fick för frågor så fick han: INGA. Inga alls. Det här tror jag kan vara en press. Sedan om man då inte vill få barn eller inte kan få barn så är det som att kvinnorna förväntar sig en förklaring från en varför.
Med mina ex misstänker jag att en av dem var så på om barn för det var ett sätt för honom att alltid ha ett band till mig, att det skulle vara svårare för mig att gå. Jag tror inte det var så mycket barnlängtan där egentligen från hans sida. Han var för självisk och trivdes för mycket i sitt livs rutiner i övrigt. Men jag tror också han tog upp det för att han trodde att det var det jag ville.
Jag har aldrig fått uppleva att en man jag är i relation med skulle ställa något alternativ till mig att vi måste ha barn, för blir det inget så går han. Men här på Familjeliv får jag uppfattningen att för del kvinnor är det här så viktigt att det blir resultatet av det, kvinnorna går. Vad jag vet har mina ex inte barn med andra sedan (efter det tagit slut mellan oss). Jag kan tänka mig att om de haft verklig stark barnlängtan så borde det ha skett. Jag har fått höra att ett ex ville om han skulle få barn bara få det med mig, ville inte ha det med då sin flickvän för hon var inte mamma material eller nåt sånt. Hade jag fått höra att jag inte var mamma material hade jag kokat, vilken förolämpning, och undrat vad han då menat med mig.
Jag tror också att är man 40+ och inte på 20 år innan skaffat barn med någon så är man generellt nog mer nöjd utan, och hur ens liv är annars som man. Det är det jag har sett i alla fall. Jag vet en man, särskilt, som blev besviken då han fick veta han skulle bli pappa, han var 40+, och efter det gjorde han en vasektomi bara för att försäkra sig om att det inte kunde hända igen.
Här sitter jag och drar slutsatser utifrån min lilla värld bara. Det hade varit intressant att få fram någon statistik på det här.
Jag hoppas du förstår mig lite bättre nu, gör du det inte så kan det inte hjälpas, då har vi nog bara lite för olika sätt att tänka, uttrycka oss på :) Ha det!
Tack för inlägget, jag förstår dig mycket bättre nu.
Jag tolkar dig som att vi är ganska eller t o m mycket överens i det mesta och att vi har liknande erfarenheter.
Det du berättar tycker jag bekräftar att det ligger en hel del i min tidigare beskrivning.
Det är talande och jag håller helt och hållet med dig i det du säger att en man sällan eller aldrig ställer som ultimatum att man måste skaffa barn annars lämnar han relationen,
medan det är mycket mera vanligt att kvinnor ställer sådana ultimatum.
Ett uttalat eller ibland kanske inte så tydligt uttalat ultimatum, men som ändå finns där.
Om jag återigen tillåter mig generalisera drar jag slutsatsen att de flesta män älskar kvinnan (och älskar att ligga med henne),
medan de flesta kvinnor mest älskar att få barn (och påfallande ofta älskar att ligga till dess hon blivit gravid och fått barn, men inte sedan...).
En del verkar tycka det är provocerande när jag generaliserar och påstår att de flesta kvinnor vill skaffa barn och bygga bo,
medan de flesta män vill ligga.
Provocerande eller inte så är jag ändå helt övertygad att det är en mycket stor och tydlig skillnad mellan manligt och kvinnligt i alla sådana här frågor.
Gällande TS och ämnet så skulle jag våga slå vad om att 40+ mannen inte har någon vidare barnlängtan.
Troligen absolut ingen som helst barnlängtan...