Anonym (Jisses) skrev 2023-11-04 12:28:26 följande:
Herregud, hur ofta tvättar folk?
Vi är 2 vuxna och 2 små barn. Sedan stora slutat med blöja i somras så kör vi nu 1-2 tvättar i veckan, max! Och det är för han får slut på kalsonger. Innan det räckte det med 1-2 tvättar i månaden, men nu tycker jag att det börjar bli mycket med en tvätt i veckan. Och majoriteten av ni som svarar tvättar flera gånger i veckan, till och med flera gånger per dag??? Kör ni fulla maskiner eller kör ni en tvätt med tre klädesplagg?
Vi byter handdukar 1 gång i veckan, badlakan vid behov, typ 1 gång varannan vecka, lakan varannan vecka och sängkläder en gång i månaden. Har en dubbelsäng och en barnsäng. Så kör 1-2 40-tvättar med kläder och underkläder varje helg och 1 60-tvätt med lakan/sängkläder varannan helg. Kanske mer om något barn kissat i sängen. Vi vuxna turas om att jobba hemma, byter underkläder och strumpor varje dag. Tvättar tröjor och byxor när de är smutsiga eller börjar lukta... Barnens tröjor och byxor tvättas när de är smutsiga.
Gjort så i väldigt många år, vi är sällan sjuka. Finns det verkligen ingen här inne som inte tvättar flera gånger i veckan, eller är det bara att de inte skriver något?
Jag har lite lätt OCD på att sortera färger, det ska erkännas. Men jag och maken har mycket svarta kläder, medan dottern har rött/rosa och vitt. Det blir inte bra att blanda. Givetvis kör vi fulla maskiner så svart 40 går varje vecka, medan de andra går varannan. Mörkt 60 varje vecka (underkläder, handdukar), ljust 60 varannan (sängkläder). Plus att det alltid blir något extra. Jeans tex som jag inte vill tvätta med andra kläder efter att en dragkedja ryckt sönder massa t-shirtar. Det blir minst 4 maskiner per vecka.