• Anonym (Lina)

    Svenskars rasism

    Jag är en tjej med invandrar bakgrund och har i hela mitt liv fått höra att sånna som vi ska vara tacksamma för tryggheten och möjligheterna i Sverige. Jag är tacksam för förutsättningar och utbildningen jag fått ta del av, men bortsätt från det finns det inte mycket att vara glad för. Vad krävs för att man ska bli accepterad i Sverige? Om man gör gott ifrån sig blir man utvisad och har man medborgarskap blir man ständigt kritiserad. Det spelar ingen roll vad vi gör och der är extremt genomskinligt. Är det verkligen invandare som är problemet? 

  • Svar på tråden Svenskars rasism
  • Anonym (Lina)
    Anonym (w) skrev 2025-05-21 11:18:36 följande:
    Du förminskar de riktiga folkmord som begåtts. Förintelsen och Rwanda för att nämna två.

    Man använder folkmord som en ursäkt för att hata Israel och judar.

    Palestinarörelsen bryr sig inte om.mänskligt liv och lidande därför hade man gjort det hade man riktat sina anklagelser mot Hamas och Israel.

    Hamas bär hela det moraliska ansvaret för lidandet i både Israel och Palestina.
    Jag hoppas att du nån gång finner något gott att leva för. Du måste ha gått igenom mycket för att lyckas bli så empatilös. 
  • Anonym (Lina)
    Anonym (Thor) skrev 2025-05-21 11:45:20 följande:
    Vad är det för sjuk logik? Att vara emot folkmordet i Gaza är inte en ursäkt för att hata judar. Det är ett mycket korkat påstårnde. De som begår och beordrar folkmordet i Gaza har inte någon respekt för Förintelsen och de är nog judarnas största fiender idag.

    Det finns flera kända judiska akademiker, historiker och organisationer, såsom Jewish Voice for Peace, som offentligt anser att Israels agerande i Gaza är folkmord. Hatar de judar? Därtill har stora internationella människorättsorganisationer som Amnesty International och Human Rights Watch samt FN-s särskilda rapportör för de palestinska områdena gjort liknande bedömningar. 

    Flera internationellt kända judiska akademiker och forskare har offentligt kallat Israels agerande i Gaza för folkmord. Bland dessa finns:
    William Schabas (folkrättsjurist): Har i internationella medier som The Guardian och Der Spiegel uttalat att det finns bevis för att anse att Israel begår folkmord i Gaza.

    Daniel Blatman och Amos Goldberg, båda israeliska historiker med inriktning på Förintelsen, har i israeliska tidningen Haaretz beskrivit situationen i Gaza som folkmord.

    Jewish Voice for Peace är en amerikansk judisk organisation som öppet anklagar Israel för folkmord i Gaza och deltar i internationella protester mot Israels agerande.

    Amnesty International har i en omfattande rapport dragit slutsatsen att Israels agerande i Gaza uppfyller kriterierna för folkmord enligt folkrättsliga definitioner. Amnesty har samlat in bevis och analyserat uttalanden från israeliska ledare för att stödja denna bedömning.

    Human Rights Watch har också gjort bedömningar om att handlingarna i Gaza kan utgöra folkmord eller folkmordshandlingar.

    FN och akademiska experter. FNs särskilda rapportör för de palestinska områdena, har offentligt kallat Israels krigföring i Gaza för folkmord och stöds av flera internationella experter och forskare inom folkmordsstudier.
    Kärlek och respekt till dig!💕
  • EnAnonumius
    Anonym (py) skrev 2025-05-21 10:54:03 följande:
    Judarna dödade Jesus. Men detta är inget Judarna får skit för av kristna. Varför inte det? Om judarna inte dödat Jesus, så hade kristendomen inte funnits. Hänger du med? 
    Det finns inget dokumenterat att Judarna dödade Jesus.. Läser man evangelierna, så lägger man skulden på romarna. Däremot så erkände aldrig judarna Jesus som guds son.

    Så varför skall kristna ge skit till judarna för Jesus dör, när det var romarna som dödade honom, och det även står i bibeln att romarna dödade Jesus?
    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
  • Kvittning
    nihka skrev 2025-05-21 00:07:01 följande:
    I Sverige finns en stor acceptans för kyrkan och kyrkor. Oavsett om man är troende eller inte är kyrkor en naturlig del av stadsbilden och landskapet och en del av vårt kulturarv.
    Ja för redan byggda kyrkor. Om du söker om bygglov för att bygga en helt ny kyrka där det finns risk för ökad trafik i ett bostadsområde eller klockor som ringer tidigt på söndagsmorgonen så kommer det att bli stora protester. 
  • Anonym (Thor)
    Kvittning skrev 2025-05-21 14:16:47 följande:
    Ja för redan byggda kyrkor. Om du söker om bygglov för att bygga en helt ny kyrka där det finns risk för ökad trafik i ett bostadsområde eller klockor som ringer tidigt på söndagsmorgonen så kommer det att bli stora protester. 
    Du gissar bara. Att gissa vad som skulle kunna hända är inte fakta. Fakta är information som är verifierbar och baserad på bevis eller observationer. Att spekulera eller förutspå framtiden handlar om antaganden och teorier,  inte om fakta.
  • Kvittning
    Anonym (Va?) skrev 2025-05-21 05:44:19 följande:
    När jag växte upp hade vi kristendom som ämne i mellanstadiet.
    Sedan på högstadiet hette det religion men det var mest kristendom oavsett.

    Som det sig borde och fortfarande vore det bästa.

    Klockringning inomhus i Sverige, från en svensk kyrka?
    Vore intressant om du ville berätta på ett ungefär när och var detta skedde.
    Borde varit slutet av 80-talet, ev början av 90-talet som debatten och kyrkbygget var. 

    Det jag ville med mitt inlägg var att man kanske inte ska vara så snabb på att tolka motstånd mot islam som rasism/fientlighet mot muslimer utan det faktiskt är så att vi har ett rätt inmurat religionsmotstånd generellt i vårt samhälle som de kristna delarna av landet fogades in i på 1900-talet och det vore ju bara konstigt om en "ny" religion i landet inte fogades in på samma bakgata. 

    Sedan är religion en viktig del av Sveriges historia, både asatro och kristendom, som ger de en annan plats som en del av kulturen och historien som andra religioner inte har. 
  • Anonym (Leva)
    Anonym (w) skrev 2025-05-21 11:18:36 följande:
    Du förminskar de riktiga folkmord som begåtts. Förintelsen och Rwanda för att nämna två.

    Man använder folkmord som en ursäkt för att hata Israel och judar.

    Palestinarörelsen bryr sig inte om.mänskligt liv och lidande därför hade man gjort det hade man riktat sina anklagelser mot Hamas och Israel.

    Hamas bär hela det moraliska ansvaret för lidandet i både Israel och Palestina.
    Både Hamas och Israel bär ansvaret för situationen som är nu, man behöver vara blind för att inte se det.

    Före attackan i oktober från Hamas sida, så tillät Israels regering nybyggare att etablera sig i områden som palistinierna bodde i t.ex. 
  • Anonym (Va?)
    Gullvivor skrev 2025-05-21 07:51:05 följande:
    Ja, fy för muslimer och judar som omskär sina söner TROTS (!!!) att svensken inte gillar det. HUR kan man göra det?? Svensken som alltid har rätt i allt!! Helt sjukt.
    Du svarade inte på varför inte samtycke gäller för onödiga operationer och piercing av små barn. Är det för att de är för unga för att ens förstå misshandeln de ska utsättas för?
  • Anonym (Va?)
    Anonym (Thor) skrev 2025-05-21 09:15:09 följande:
     Vilka är det som gör det? I USA är det mycket vanligt med omskärning. Judar och muslimer är inte de enda.
    Bland annat de.

    Om man gör det som vuxen, eller iaf i en ålder där man själv tar beslutet så säger jag inget om det.
    Även om jag anser det vara rena vansinnet om det inte är medicinskt orsakat.

    Vad tycker du om att man utsätter mycket små barn för onödiga operationer? Eller för den delen piercing?
  • Gullvivor
    Anonym (Va?) skrev 2025-05-21 15:13:39 följande:
    Du svarade inte på varför inte samtycke gäller för onödiga operationer och piercing av små barn. Är det för att de är för unga för att ens förstå misshandeln de ska utsättas för?
    Samtycke för vad? Det är helt upp till föräldrarna vad de anser är bäst för barnet, så länge det inte strider mot lagen. 
Svar på tråden Svenskars rasism