Anonym (Thor) skrev 2025-05-22 18:09:08 följande:
Det handlar oftast om lågutbildade högerextremister och nationalister. I valet 2022 röstade mellan 14 och 16 procent av invandrare. Det är ganska lågt. Att du påstår att många invandrare röstar för SD är en orimlig överdrift.
Studier pekar på att en liten del personer med invandrarbakgrund som röstar på SD ofta har rasistiska åsikter själva, framförallt mot muslimer, dvs de är islamofober.
SD-s politik och retorik har mycker ofta innehållit islamkritiska och islamofobiska inslag, där islam och muslimer framställs som ett hot mot svensk kultur och samhälle. Partiet använder en "vi och dem" retorik och lyfter fram islam och muslimer som fiender. Detta attraherar så klart även några invandrare med negativa attityder till muslimer.
När det gäller specifika grupper är det särskilt att invandrare från Europa, till exempel från forna Jugoslavien (serbiska nationalister), tenderar i högre grad att rösta på SD än invandrare från utomeuropeiska länder. En förklaring är att dessa grupper inte känner sig lika hotade av SD-s politik, eftersom de är kristna, vita europer. Kristna syrianska och polska högerextremister kan också attraheras av SD-s hårda retorik mot islam och islamism.
Ja det där är ju så typiskt för ditt narrativ enligt formuläret om vad ni ska tycka som driver vänsteragendan om den välkomna massinvandringen och den fina religionen islam.
Precis som svenskar som har hittat en fin turistort vill man ha den för sig själv och att det inte kommer en massa fler svenskar.
Invandrare som har etablerat sig vill inte att det väller in en massa bidragsslukande immigranter som orsakar ännu mer samhällsproblem.
Rätt naturligt att de då röstar på ett parti som är emot den ansvarslösa immigrationspolitiken med öppna gränser etc. som ni i vänstern så envetet driver.