• Cheers

    Public service – ett omöjligt uppdrag?

     


    Martin Wicklin presenterade ett inslag i SR av Freddy Ramel om den historiska utvecklingen av radiosändningar och Public service, som startade i början av 1920-talet med BBC som fick en särställning genom en s.k. Royal Charter som skulle garantera radions opartiskhet tillsammans med en styrelse Board of Governors som kontrollorgan. I Sverige fick vi snart därefter Radiotjänst som finansierades genom användarlicenser. BBC:s uppdrag formulerades av dess förste chef: BBC skulle ge public service och vara i allmänhetens tjänst genom att sprida information, upplysning och ge underhållning.


    Den ständiga frågan handlar om kravet på opartiskhet. Är det en omöjlighet?


    Min egen käpphäst är personalen som arbetar inom Public service. När BBC startade kan man ganska säkert utgå ifrån att de  som rekryterades hade en bakgrund i de samhällsbärande skikten med klassiska brittiska värderingar och knappast några med radikala eller revolutionära åsikter. Och samma gällde förstås också Radiotjänst i Sverige.  Så långt alltså allt gott och väl.


    Men därefter har mycket förändrats. BBC angrips numera ofta för sin vänstervridning med politiskt korrekta vänsteridéer, woke och DEI ständigt på agendan. Vänsterns marsch in i institutionerna i samband med att 1968-vänstern gjorde sig bred lyfts offta upp i debatten. Det har sagts och det verkade ju också så att det var svängdörrar in i svensk Public service, d.v.s. SR och SVT.


    Så vad anser du om svensk Public service ? och är kanske opartiskheten ett omöjligt uppdrag?

  • Svar på tråden Public service – ett omöjligt uppdrag?
  • Cheers
    nihka skrev 2025-06-16 01:22:11 följande:
    OK. Ingen tackar dig för din rapport om din syn på nåt.
    Men sorgligt är det med all vänstervridning. Inte av "högern" utan generellt i Sverige. 
  • nihka
    Cheers skrev 2025-06-16 10:04:28 följande:
    Men sorgligt är det med all vänstervridning. Inte av "högern" utan generellt i Sverige. 
    Det du betraktar som vänstervridet är när borgerliga väljare som jag själv skäms över gamla stofiler som gråter över att kvinnor får prästvigas.
    Om du vill få tillbaka min röst Kristersson, får du ge SD foten!
  • Anonym (Sert)
    Cheers skrev 2025-06-14 15:59:24 följande:

    Folkskolan och realskolan ersattes av en  nioårig grundskola 1962 och därmed inleddes förfallet av den svenska skolan. Jag räddades  isista momangen och började i läroverket efter sex år i folkskolan som var en utmärkt institution. Förändringen gjordes av egalitära skäl och den första benämningen ?enhetsskolan" talar sitt tydliga språk.


    Studentexamen avskaffades 1968 av vänsterpolitiska skäl. Ett stort misstag och ett dråpslag mot den gamla kunskapsskolan.


    Den allmänna värnplikten avskaffades 2010 efter en lång nedrustningsperiod i Sverige med försvarsministrar  som Roine Carlsson som ogillade flottans befäl som med sina guldgaloner bara ville glänsa på kommandobryggan på  sina plåtschabrak. Det gällde nya kustkorvetter som Roine var emot. En försvarspolitik som bestäms av klasshat. Jösses.


    !982 kunde kvinnor fullt ut tjänstgöra som präster utan inskränkningar. Förändringen var inte motiverad av teologiska skäl utan av vänsterkrafternas feministiska politik.


    Enligt skollagen från 2011 är skolavslutningar i kyrkan inte tillåtna om det finns kristna inslag som bön eller välsignelse. Sången "Den blomstertid nu kommer" är dock fortfarande tillåten... Jag minns själv hur vi tågade från skolan till kyrkan med svenska flaggan i täten. Prästen i predikstolen sa några Guds ord och det var mycket högtidligt. Problemet är enligt vänstern att att alla de muslimska invandrarbarnen kan bli kränkta av det kristna budskapet.


    När den lesbiska biskopen (!)  Eva Brunne bjöd in muslimer till Katarina kyrka täckte de således  över de kristna symbolerna i kyrkan. Den tidigare ärkebiskopen Ante Jackelén hade det muslimska Allahu Akbar! som valspråk. Det är det muslimer skriker när de skjuter, mördar eller spränger. Obs att det inte är ALLA muslimer som skjuter, mördar eller spränger. Bara så ni vet.


    I samma veva som Brunne blev biskop 2010  röstade Svenska kyrkan ja till att införa homoäktenskap. Svenska kyrkan ansåg före ändringen 2010, och har alltid ansett, att äktenskapet är ett heligt sakrament och ett heligt förbund mellan man och kvinna, instiftat av Gud för ömsesidig hjälp och kärlek och släktets fortbestånd. Det ses som en oupplöslig union och grunden för familjen och samhället  och har en viktig social funktion i att bevara och föra vidare traditioner och värderingar. Det gillar naturligtvis inte vänstern utan de hatar det, så bort med allt sådant.


    Ja det var skolan, försvaret och kyrkan, hur det var och hur det blev. Så har vi kulturen. Här en utmärkt essä av David Andersson på Axess om den extrema vänstervridningen. Läs den! Jag kunde inte ha skrivit bättre själv!


    https://timbro.se/smedjan/nar-vanstern-tog-kultursidorna/


    Vår skola var världsbäst på 60-talet! Outstanding en bra bit in på 70-talet. 

    Ge mig ett skäl till att man inte kan vara präst som kvinna! Psykologisk forskning har t.ex. visat att kvinnor som grupp har mer empati. Många präster accepterade kvinnliga kolllegor redan på 60-talet.  

    Jag kan hålla med om att det är konstigt att täcka över kristna symboler i en kyrka,, det hände dock vid ett enskilt tillfälle, men det där arabiska valspråket betyder väl bara att Gud är stor?  Eller kommer jag ihåg fel där?

    Varför kan man inte vara lesbisk och präst, vad har lesbiskhet med andlighet att göra? Om man är intresserad av kyrkan som en andlig rörelse, så är väl det huvudfokus.

    Jag är bara glad att den gamla gammaltestamentliga kristendomen är på utgång och att Jesus och det nya testamentet dominerar idag i kyrkan! Gamla testamentet är kulturhistoriskt rikt, men inte så livsomfamnande. Och dessutom ibland självmotsägande.

    Att försvaret rustades ner var väl bara en följd av att man inte uppfattade omvärlden lika hotfull som under det kalla kriget mellan väst och öst. Jag kan inte tänka mig att man rustar ner ett försvar i en demokrati för att man inte gillar vissa uniformsdetaljer. 

    Nej äktenskapet har inte alltid varit ett heligt sakrament! Läs på om kristendomens historia. Dopet och nattvarden har däremot varit viktigt. 

    Varför får människor inte vara homosexuella? Och ingå äktenskap med den som de älskar? 

    Många människor kände att den gamla samhällsordningen var trång och ville ha större individuell frihet, faktiskt många borgerliga personer också.

    Men det kommer troligtvis en konservativ tid längre  framöver, så extrem till slut, att till och med du kommer ha svårt att accepera situationen.
  • Cheers
    Anonym (Sert) skrev 2025-06-16 19:57:56 följande:
    Jag kan hålla med om att det är konstigt att täcka över kristna symboler i en kyrka,, det hände dock vid ett enskilt tillfälle, men det där arabiska valspråket betyder väl bara att Gud är stor?  Eller kommer jag ihåg fel där?

    Varför kan man inte vara lesbisk och präst, vad har lesbiskhet med andlighet att göra? Om man är intresserad av kyrkan som en andlig rörelse, så är väl det huvudfokus.
    Du har förstås rätt i att äktenskapet i den protestantiska kyrkan (till skillnad från den katolska) inte är ett officiellt sakrament. Där skrev jag fel. My mistake. Men det är i alla fall ett heligt förbund mellan man och kvinna, instiftat av Gud. Nej, visst så dum jag är. Inte det heller. 

    Ja det är mycket som förändras och man får vara glad ändå. Var glad, som de sjunger i Frälsis. Jag gillar Frälsis.

    Och självklart ska folk få vara homosexuella. Och gifta sig i kyrkan eftersom gamla kristna påhitt ändå inte längre betyder något.

    Men jag drar gränsen vid kvinnliga, lesbiska biskopar. Bäst är väl en svart, kvinnlig, lesbisk biskop kan jag tänka.

    Ja, Allahu Akbar betyder att Gud är stor och det är också muslimernas stridsrop när de begår terrorattentat - och den förra ärkebiskopens valspråk. Det är bara så sjukt
  • Snälla Killen
    Cheers skrev 2025-06-17 08:32:52 följande:
    Du har förstås rätt i att äktenskapet i den protestantiska kyrkan (till skillnad från den katolska) inte är ett officiellt sakrament. Där skrev jag fel. My mistake. Men det är i alla fall ett heligt förbund mellan man och kvinna, instiftat av Gud. Nej, visst så dum jag är. Inte det heller. 

    Ja det är mycket som förändras och man får vara glad ändå. Var glad, som de sjunger i Frälsis. Jag gillar Frälsis.

    Och självklart ska folk få vara homosexuella. Och gifta sig i kyrkan eftersom gamla kristna påhitt ändå inte längre betyder något.

    Men jag drar gränsen vid kvinnliga, lesbiska biskopar. Bäst är väl en svart, kvinnlig, lesbisk biskop kan jag tänka.

    Ja, Allahu Akbar betyder att Gud är stor och det är också muslimernas stridsrop när de begår terrorattentat - och den förra ärkebiskopens valspråk. Det är bara så sjukt
    Tiden är i ständig rörelse i en viss riktning och det är just därför det är helt poänglöst att ens försöka vrida den i motsatt riktning. Alla klockor som inte är i synk med nutiden går helt enkelt fel...

    Även kyrkan behöver anpassa sig, precis som alla oss andra behöver göra genom vår fortsatta och oundvikliga resa in i framtiden 🙂

    Alla som strävar till något som fanns och var i det förgångna glömmer alltid en viktig aspekt i sitt resonemang. Nämligen att dåtidens förutsättningar för att det kunde vara just så, där och då, var annorlunda jämfört med förutsättningarna vi har idag.

    Tråkigt när extremister kapar ifrån början icke extremistiska budskap och förvandlar det till sin nutid. Historien är full av såna exempel i alla dess former och tempus (pluskvamperfekt, presens och futurum).

    Ett bra exempel är svastikan. Symbolen som ursprungligen användes som en symbol inom olika kulturer (långt innan 1920-talet) och som symboliserade lycka och balans, men som helt tappade sin betydelse och istället blev en symbol för förtryck och folkmord och är numera förbjuden att visas i publika sammanhang. 

    Allahu Akbar är heller inte ett utryck för något fientligt, i sin ursprungliga form, men som tyvärr har blivit kopplat till något negativt de senaste decennierna.

    Dagens högerextrema rörelser har mer eller mindre övergett olika symboler och har istället börjat kapa nationers flaggor rakt av (väldigt fräckt) och börjat anklaga oliktänkande för att inte vara tillräckligt goda patrioter eller tillhöra den extrema vänstern och som älskar muslimer (och Gud vet vad) 😇

    "NO Kings" protesten i USA är ett bra exempel på när vanliga medborgare tar tillbaka flaggan ifrån en regim som visar NOLL intresse av demokrati, heder, lagar och regler...

    Dags även här att rycka ifrån flaggan ifrån de som egentligen enbart är ute efter att splittra samhället och som aktivt motarbetar vanliga medborgares och företagens intressen, innan de ens får chansen att komma till makten.

    Det gör vi tillsammans med lesbiska biskopar och hederliga muslimer, hinduister, ateister osv. Nutiden och framtiden kräver att vi samarbetar och inte tvärtom. 🇸🇪
    Snäll? Definiera snälla...
  • Cheers
    Snälla Killen skrev 2025-06-17 23:41:44 följande:
    Tiden är i ständig rörelse i en viss riktning och det är just därför det är helt poänglöst att ens försöka vrida den i motsatt riktning. Alla klockor som inte är i synk med nutiden går helt enkelt fel...

    Även kyrkan behöver anpassa sig, precis som alla oss andra behöver göra genom vår fortsatta och oundvikliga resa in i framtiden 🙂

    Alla som strävar till något som fanns och var i det förgångna glömmer alltid en viktig aspekt i sitt resonemang. Nämligen att dåtidens förutsättningar för att det kunde vara just så, där och då, var annorlunda jämfört med förutsättningarna vi har idag.

    Tråkigt när extremister kapar ifrån början icke extremistiska budskap och förvandlar det till sin nutid. Historien är full av såna exempel i alla dess former och tempus (pluskvamperfekt, presens och futurum).

    Ett bra exempel är svastikan. Symbolen som ursprungligen användes som en symbol inom olika kulturer (långt innan 1920-talet) och som symboliserade lycka och balans, men som helt tappade sin betydelse och istället blev en symbol för förtryck och folkmord och är numera förbjuden att visas i publika sammanhang. 

    Allahu Akbar är heller inte ett utryck för något fientligt, i sin ursprungliga form, men som tyvärr har blivit kopplat till något negativt de senaste decennierna.

    Dagens högerextrema rörelser har mer eller mindre övergett olika symboler och har istället börjat kapa nationers flaggor rakt av (väldigt fräckt) och börjat anklaga oliktänkande för att inte vara tillräckligt goda patrioter eller tillhöra den extrema vänstern och som älskar muslimer (och Gud vet vad) 😇

    "NO Kings" protesten i USA är ett bra exempel på när vanliga medborgare tar tillbaka flaggan ifrån en regim som visar NOLL intresse av demokrati, heder, lagar och regler...

    Dags även här att rycka ifrån flaggan ifrån de som egentligen enbart är ute efter att splittra samhället och som aktivt motarbetar vanliga medborgares och företagens intressen, innan de ens får chansen att komma till makten.

    Det gör vi tillsammans med lesbiska biskopar och hederliga muslimer, hinduister, ateister osv. Nutiden och framtiden kräver att vi samarbetar och inte tvärtom. 🇸🇪
    Du är verkligen SNÄLL och skriver så fint och idealistiskt så att man nästan får en tår i ögonvrån. Vi fattar varandras händer och sjunger Kumbaya! Ditt engagerade inlägg mot högerextremismen skulle välkomnas i vilken vänstertidning som helst.

    Vi måste alla anpassa oss till den nya tidens ideal som du företräder med bl.a. svarta, kvinnliga, lesbiska biskopar. Det är precis rätt åsikt i vänsterkretsar!

    Skicka inlägget till Aftonbladet, Arbetaren eller Flamman eller vilken vänsterblaska du föredrar!  Jag är säker på att de delar din åsikt om att alla som inte, liksom förra ärkebiskopen Ante Jacklén, tjusas av muslimernas Allahu Akbar! är högerextremister, minst, som aproprierat både hakkorset och den svenska flaggan.

    Snart beskylls väl talmannen i Sveriges Riksdag för att vara nazist för att han kan recitera Fänriks Ståls sägner utantill. En bakåtsträvare som inte förstått den nya tid som du företräder. 

    Här en annan som välkomnar den nya sköna värld som tillhör hans meningsfränder:

    ("Tomorow belongs to me") :





     

     
      
  • Anonym (Sert)
    Cheers skrev 2025-06-18 10:06:21 följande:
    Du är verkligen SNÄLL och skriver så fint och idealistiskt så att man nästan får en tår i ögonvrån. Vi fattar varandras händer och sjunger Kumbaya! Ditt engagerade inlägg mot högerextremismen skulle välkomnas i vilken vänstertidning som helst.

    Vi måste alla anpassa oss till den nya tidens ideal som du företräder med bl.a. svarta, kvinnliga, lesbiska biskopar. Det är precis rätt åsikt i vänsterkretsar!

    Skicka inlägget till Aftonbladet, Arbetaren eller Flamman eller vilken vänsterblaska du föredrar!  Jag är säker på att de delar din åsikt om att alla som inte, liksom förra ärkebiskopen Ante Jacklén, tjusas av muslimernas Allahu Akbar! är högerextremister, minst, som aproprierat både hakkorset och den svenska flaggan.

    Snart beskylls väl talmannen i Sveriges Riksdag för att vara nazist för att han kan recitera Fänriks Ståls sägner utantill. En bakåtsträvare som inte förstått den nya tid som du företräder. 

    Här en annan som välkomnar den nya sköna värld som tillhör hans meningsfränder:

    ("Tomorow belongs to me") :

     

     
      
    Nu har Sverige ingen svart kvinnlig lesbisk biskop. Men vad i själva den kristna tron skulle utesluta en sådan person från biskopsämbetet?

    Man har alltid gjort politik av religionen, istället för att fokusera på den det kristna förhållningssättet. Religionen har fått tjäna makten. Sedan har det  naturligtvis alltid också samtidigt funnits djupt troende.

    Jesus hade då, enligt er, den dåliga smaken att umgås med före detta syndare och prostituerade. Och folk som tillhörde fel folkgrupp (samariten).

    Om ni inte klarar sådant och bara vill ha den byråkratiska och samhälleligt konservativa delen av det kyrkliga, så får ni väl hitta en annan kyrka.

    En kyrka som inte är så intresserade av evangelierna, utan mer av att utesluta andra på olika sätt.
  • Meddelande borttaget
  • Anonym (Sert)

    De tidigaste nedteckningarna av evangelierna fick ofta kommentarer i marginalen från andra än de som från början nedtecknade själva evangeliet. Dessa marginalanteckningar fördes vid senare avskrivningar ibland in i den ordinarie texten.

    Idag finns det forskning som tyder på att att texten "kvinnan tige i församlingen" i första Korinterbrevet  är ett sådant senare tillägg. 

  • Rataxes

    Som tur är det valfritt om man vill vara med i skitföreningen Svenska Kyrkan eller inte. Jag har ingen lust att sponsra en sån skitförening med över 10 000/år iallafall.


    Hellre en till tidöregering än en med 4 våp och en sojapojke..
Svar på tråden Public service – ett omöjligt uppdrag?