God Afton Familjen Kärlek..eller mitt i natten ska jag väl säga..
Jag viskar..
Såg att Ni ätit gott och spelat lite kort...mmm, låter helmysigt.
Åh, så mamma Therese ska ta en sovmorgon..sov extra gott då..
Men så har Tille gos varit lite orolig då..ja, kanske att det är Tåget...det där fina mysiga Tåget, med varm choklad, i valfri färg..ha, skulle jag oxå vilja åka med..men jag får vänta ett tag till..
Jaa, här har det ätits så ojoj..jag är jämn i kroppen nu..jämnrund..hilfe..varför proppa i sig så mycket??..jag får skylla på hockeyn..det var såå många målchanser för Färjestad men pucken..nej, den ville inte va med..så jag tror vi åt i rena förskräckelsen..
men de Vann..2-1..
Sen har vi suttit och pratat om Livet, vad märkligt det är, hur märkliga Vi är..att vi alltid måste ha svar på allt..det blir så jobbigt då..för ibland så kanske man inte får svar förrens man nästan levt hela sitt Liv, men jag tror att man får svar, på frågan Varför..men kanske inte just nu..men sen..och inget som sker sker för att straffa eller av ondo..nej, hade detta varit av ondo..ja, då hade vi aldrig fått träffa Tille..och det tror jag inte att nån av oss här skulle vilja vara utan...även om man skulle Önska så hett och innerligt att Tille fått vara frisk.. fast då hade det ju inte varit Tille..förstår ni hur jag menar?..På Gott och Ont..men så är det..Tille utan EB hade inte varit TILLE..det är märkligt..Tänk att mista sitt barn vid förlossningen..Alla mammor som mist sina barn, precis när dom skulle få hålla det i sin famn för allra första gången...det är Grymt..för just i den stunden när våra Älskade barn kommer till oss..så är det Livet..våra ögon möts, vi viskar nåt, mamma och pappa ser på varann..det är Livet..men att få ett barn som helt tyst och stilla ligger i din famn..jaa, det är grymt..så det jag försöker säga till Er Alla är att Tilles Liv har inte varit förgäves, han är 6½ månad..och han har Levt, han har Sett, han har Upplevt, han har Skrattat, han har Älskats och han har Älskat..det är Livet, även om han bara är 6½ månad..Tille har Fått så Mycket, av sina så Älskande och rakt igenom Underbara föräldrar & syskon, mamma Therese, pappa Nicklas, Liam & Dea..och av alla som träffat honom och så varmt, om än sorgligt ibland kanske, så har han sett Leende Älskande Människor runt sig hela tiden..så Tille han har Levt, så Rik, Så Lycklig, så Älskad...han har Levt..varje dag..varje timme, varje minut, varje sekund..Tilles Liv är inte Förgäves..Tilles Liv..är Kärlek...det finns många som blir 100 år som aldrig upplevt nåt av detta..och vad spelar det då för roll om man blir 100 år, om man aldrig fått Leva..
Jag ska väl förtydliga mig vad gäller att mista sitt barn, jag har aldrig gjort det, men jag har vänner som mist..och just den sorgen..att inte få se in i Livets Ögon, och få Viska in i Levande öron; Jag Älskar Dig..det är Förgäves..
Så för Tilles Skull, och för Eran skull, så mitt i allt detta sorgliga, och så svåra..försök att Le..Le för Hoppet, Le för Livet, Le för Kärleken..Le för Tille..lite grann, nån gång ibland..
glöm inte det..
Så, nu har jag pratat klart för ikväll;0)..
Hoppas nu att natten blir så Lugn och Trygg för Er, Familjen som Älskar..vi får se vad morgonen kommer med..Sov nu så Tryggt i varandras andetag..nu ska jag krypa ner brevid min klippa och sova så skönt..för Er..och för oss..Go natt Go natt Go natt Go natt...och Tille..Tille..i mitt Hjärta..