• Mystjejen

    Lantlig/Romantisk inredning!

    Jag älskar inredning i romantisk och lantlig stil.
    Någon mer som gör det?
    Vill ha tips och ideer.
    Någon som har bilder?
    Jag har inte lagt ut några än men det kommer, håller på för fullt att renovera hemma...

    Börjar med tre tips:
    www.lustfyllt.eu
    www.lantligdesign.se
    www.martinecolliander.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-08-29 18:46:10:
    www.familjeliv.se/Forum-5-87/m10937476.html
    I den här tråden samlar vi våra favoritlänkar!!
    Har du ett tips på en länk är du välkommen att lägga in den här!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-09-06 20:09:07:
    www.familjeliv.se/Forum-5-87/m12205276.html
    Här kommer en länk till en tråd för de som har långt till många av favoritaffärerna... Om postorder...

  • Svar på tråden Lantlig/Romantisk inredning!
  • Smultronet12

    Smalja; Jag skulle bli mer än glad om du ville göra det...

  • Smajla
    LPW skrev 2006-09-27 14:27:01 följande:
    Smajla! Tack! Det är samma hinkar som jag sett på IEMS (Amhult- fanns bara i svart då jag var där men de skulle komma in i zink också) och även på Bolagret (är nästan säker på att det var där jag såg dem, fast det skulle iofs kunna ha varit i någon annan affär också- har varit i en hel del butiker den sista tiden).
    o Smultronet - jag och maken gick en sväng nu i em i stan och kollade. Balders hage har i zink som står tvättmedel på. Sedan hade de även i rött och vitt men inte den svarta. Frågade iofs inte efter den svarta. På den vita o röda står inte nån text men de har den där söta "skeden" på sidan precis som den i zink och svart har. Vi köpte i en vit o zink och lite annat smått o gott. De har jättefina saker på Balders - de har även  som en tvätt- vad heter det som man bär tvätt i - den var svart som det stod tvätt på och en liten söt som man hänger över kanten på baljan som det stod klädnypor på (tror jag det var). Zinken kostade 139:- och den vita 149:-. "Klädbaljan" vet jag inte men den lilla söta kostade 49:- tror jag.

    Vi var på ICA Maxi i Torslanda/Amhult o handlade mat sen på kvällen och kilade in en sväng på IEMS då. Där hade de bara zink o svart. De kostade 149:-.

    Ni kan få se bilder men inte idag tyvärr. Är supertrött så jag orkar inte Skrattande Kommer imorgon kanske, har fler saker jag vill visa Skrattande
    //Smajla
  • Smajla

    Yanke-fantaster - ett tips om nån av er bor i Gbg - jag o maken var idag inne på Tingstadcashen för att köpa en penna men det blev lite mer Skrattande Där har de Yankee ljus som kostar 18 kr st!!! Jag har köpt annars för ca 26 kr så jag köpte på mig ett gäng. De hade så man kunde köpa 5 st som man plockar själv och lägger i en plastbox så kostar det 69 kr så då blir det ju 14 spänn styck!!! De anger exkl moms men det är ju "bara" att ta * 1,15 så får man fram vad det eg kostar. Men de priser jag skrivit nu är omräknat, vassego Flört


    //Smajla
  • Smultronet12

    Smajla; Nu blir jag sååååå avundsjuk... Tvättbaljan där, var den ganska låg med bred?? För i så fall vet jag nog en affär här i staan som kan ta hem dessa saker som jag mer än gärna vill ha. Hoppas!!!

  • Smajla

    Alla storlekar fanns inte men såg iaf www.pulpstore.se/images/popup/yc-clean-cotton...
    och värmeljusen i massa olika dofter. Priserna jag skrev är just för den storleken jag länkat till..

    Smultronet - ja, det kan man nog säga.. Den var på översta hyllan och jag tog inte ner den för att kolla, rädd för att vräka ner nåt Flört Därför såg jag inte priset och såg inte den ordentligt men den såg ut som en sån där man vräker ur tvätten ur maskinen och knallar med under armen ut till tvättvindan om du förstår.. Skrattande Såg rätt låg ut men bred ja.. Jättesnygg, svart men vet inte, den kanske finns i zink också..


    //Smajla
  • nublu

    Smajla : Du menar väl *1,25 med momsen?

    Mein Gott, jag har lego överallt, måste köpa leksakslådor!!!

  • Smajla
    nublu - visst ja, då har jag gjort bort mig lite.. 19:- st och 75:- för 5 st vilket då blir 15:- om man köper 5 st. Tack nublu - var lite för snabb där Skrattande Men visst är det billigt ändå!!
    //Smajla
  • nublu

    Smajla : Så lite så! Alltid kul att briljera med det lilla jag lärt mig i ämnet affärsekonomi. Billigt var ordet, sa Bull. Varför måste jag bo i en sådan hisklig avkrok där det inte finns nåra YC alls?

  • Smajla
    nublu - ja, tur att jag har dig! Skrattande
    //Smajla
Svar på tråden Lantlig/Romantisk inredning!