Pladdertråden!
Magda: Kom på att posten som passerar sunsvall i helgen har det blivit strul med så pillrena kommer nog idag! Den här rackarns stormen!
Magda: Kom på att posten som passerar sunsvall i helgen har det blivit strul med så pillrena kommer nog idag! Den här rackarns stormen!
hANNA: öHH? ![]()
Kan dela med mig lite av mitt... ![]()
Ingen som vill ha tarmgas när vi ändå är igång?? ![]()
Jag har gått ner i vikt och ändå kommer jag inte i några brallor! ![]()
Magda: Du underbara kvinna!
Dens gravida guld låg och väntade här hemma nu när jag kom hem!
Men du, hann inte med som tänkt idag så stirra inte i brevlådan imorgon! ![]()
Måste be er att tänka efter både en och fem gånger innan ni går ur facket! Det är precis vad de borgliga mupparna är ute efter. Om man ser långsiktigt:
Folk går ur = mindre pengar till facket = mindre resurser att slåss för våra rättigheter = försvagat fack = sämre avtal/löner!
Ingen annan än jag här som är med i Handels?
Jag funderar snarare att skita i a-kassan om nåt ska vara nödvändigt att vara utan...
Detta med a-kassan för min del så är jag en av de gamla rävarna på jobbet. Jobbat i företaget i 13 år nu...
Så mig blir man inte av med så lätt och det är snarare snack om att avancera men jag måste nog avverka detta med bebbeverkstan först!